$
התעשייה

זוהר זיסאפל על החרדים: "בסוף נישאר עם צעירים שלא יודעים חשבון ואנגלית"

בעלי קבוצת רד-בינת קורא להפסיק את התמיכה במוסדות שאינם מלמדים מקצועות ליבה: "החברה החרדית עצמה מבינה שצריך להפסיק עם 'תורתם אומנותם', וצריך שמישהו יכריח אותם לעשות זאת"

אסף גלעד 10:5807.02.12

איש העסקים זוהר זיסאפל, מבעלי קבוצת רד-בינת, התבטא הבוקר (ג') בחריפות נגד מערכת החינוך החרדית, שלדבריו מייצרת עשרות אלפי אנשים שהם חסרי יכולת להשתלב בתעשייה בכלל ובתעשיית ההייטק בפרט.

 

"קצה נפשה של החברה החרדית עצמה באלפי צעירים שכאילו תורתם אומנותם", אמר זיסאפל

בכנס השנתי של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה. "ייתכן שיש מקום לכמה מאות גדולים בתורה שמוכנים להיהרג באוהלה של תורה, אבל גם החרדים עצמם מבינים שצריך להפסיק עם הסידור של תורתם אומנותם. הןם צריכים מישהו שיכריח אותם להפסיק זאת עבורם.

 

"בסוף נישאר עם קבוצה של צעירים שיודעים חשבון ברמה של כיתה ו' וללא שליטה באנגלית- הם לא ימצאו עבודה בעולם המודרני ובוודאי לא ימצאו עבודה כלל. אני קורא להפסיק כל תמיכה במוסד חינוכי שלא ילמד את מקצועות הליבה".

 

זיסאפל השווה את המצב להשקעותיו במהנדסים במגזר הערבי, באמצעות חברת גליל סופטוור. "הערבים זו אוכלוסיה שבסך הכל צריכה קצת עזרה, ושהיא מלאת מוטיבציה. אבל החרדים הם עם קשה עורף. אתן לכם דוגמא: היתה לנו הצלחה עצומה בהסבת מדענים מתחום הפיזיקה והביולוגיה למדעי המחשב, ושאלנו את עצמנו מדוע שלא נכשיר גם חרדים לעבודה בהייטק. קיבלנו תקציב ממשלתי, הוספנו להם שנת לימודי השלמה בחשבון ובאנגלית, אבל כשהרבנים העבירו לנו את הרשימות של התלמידים, הם רק רצו שנאשר להם שהם כאילו לומדים אצלנו. זה לא רציני".

 

בעלי רד-בינת סיפר על מנהל מכירות חרדי שהכיר באחת מחברות ההייטק. "הוא איש מדהים, והלקוחות אוהבים אותו מאוד. אבל יש לו שבעה ילדים ועוד 52 נכדים. אף אחד מהם לא עובד ואף אחד מהם לא למד או לומד את מקצועות הליבה כמו מתמטיקה ואנגלית. הנה לכם דוגמא איך מאדם אחד מוכשר ויצרני, צומחים 59 פרזיטים. פגשתי בחו"ל הרבה חרדים עובדים ומצליחים כי ממשלת ארה"ב לא תומכת בבחורי ישיבות. לאחרונה החלה לקוץ נפשנו בכך, והסימפטומים לכך היו ההתייחסות להדרת נשים ול'נשות הטליבאן'. אלה נושאים חשובים, אך שוליים ביחס לנושא המרכזי מבחינתי - שהוא לימודי הליבה בבתי הספר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x