$
אינטרנט

פיירפוקס עוד כאן: מוזילה וגוגל חתמו על שיתוף פעולה לשלוש שנים

במסגרת ההסדר החדש מנוע החיפוש של גוגל ימשיך להיות ברירת המחדל בפיירפוקס. התארכות המו"מ בין הצדדים עוררה חשש לגורל הדפדפן

יוסי גורביץ 12:1621.12.11
מוזילה, הקרן שאחראית להפקת הדפדפן העצמאי פיירפוקס, הודיעה אמש (ג') כי הגיעה להסכמה עם גוגל על המשך הסכם שיתוף הפעולה ביניהן לשלוש השנים הבאות. ההסכם הקודם של הקרן עם גוגל הסתיים רשמית בנובמבר, ומאז היו שתיהן במשא ומתן. פרטיו הכלכליים של ההסכם אינם ידועים, ומוזילה מסרה
כי היא מנועה מלמסור אותם.

 

על פי ההסכם החדש, שמוזילה הקפידה לומר שיימשך לשלוש השנים הבאות "לפחות", מנוע החיפוש של גוגל יהיה ברירת המחדל של הדפדפן פיירפוקס. ההסכם שהסתיים בנובמבר היה רווחי מאוד למוזילה, והניב כ-84% מסך הכנסותיה של הקרן ב-2011, שעמדו עד כה על 123 מיליון דולר.

 

היחסים בין מוזילה וגוגל הסתבכו משמעותית לאחר שענקית הרשת החלה לקדם את הדפדפן כרום מתוצרתה ב-2009. קיומו של כרום, שמתחרה ישירות בפיירפוקס, מעניק לגוגל תמריץ מובהק להפסיק את תמיכתה במוזילה. בתחילת החודש טען הבלוגר אד בולט כי העובדה ששני הצדדים לא הגיעו להסכמות מעידה על כך שגוגל רוצה להפסיק את תמיכתה במוזילה, והעריך כי פיירפוקס לא ישרוד מהלך כזה.

 

עם הידיעה על ההסכם המחודש בין מוזילה לגוגל, כתב בולט כי השקעותיה של מוזילה בפיתוח הכפילו את עצמן בין 2008 ל-2011, כדי לשמור על פיירפוקס כמתחרה – בין השאר, מול כרום. בהנחה שהתנאים שהציעה גוגל למוזילה הפעם היו נחותים מתנאיה של העסקה הקודמת בין השתיים, בולט מעריך שמוזילה תתקשה להמשיך ולהשקיע את אותם הסכומים בפיתוח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x