$
חדשות טכנולוגיה

חגיגות באפל? אדובי תפסיק לפתח את פלאש לסמארטפונים וטאבלטים

הקרב המתוקשר שניהל סטיב ג'ובס, שסירב לשלב פלאש באייפון ובאייפד, מסתיים אחרי מותו בניצחון מוחץ: "לא נתאים את פלאש מובייל למכשירים חדשים", מסרה אדובי

עומר כביר והראל עילם 11:3009.11.11
הניצחון האחרון של סטיב ג'ובס: אחרי שניהל קרב ארוך ומתוקשר מול אדובי בעקבות סירובו לשלב פלאש באייפון ובאייפד, מודיעה כעת אדובי עצמה כי תפסיק לפתח גרסאות פלאש המיועדות לסמארטפונים וטאבלטים.

 

"העבודה העתידית שלנו עם פלאש במכשירי מובייל תתמקד במתן יכולות למפתחים ליצור אפליקציות להורדה באמצעות Adobe AIR", כתבה החברה באימייל שנשלח למפתחים שעובדים איתה. "אנחנו לא נמשיך להתאים את פלאש מובייל עבור דפדפנים, מערכות הפעלה או מכשירים חדשים".

 

אדובי ציינה עם זאת שבכוונה להמשיך לתמוך בגרסאות הקיימות של פלאש מובייל עבור מכשירי אנדרואיד והטאבלט פלייבוק של RIM, ותשחרר להם תיקונים קריטיים ועדכוני אבטחה. מכשירים חדשים שייצאו וכן גרסאות אנדרואיד עתידיות לא יזכו להתאמה של התוסף, אך החברה ציינה שייתכן שמפתחים חיצוניים המחזיקים ברישיון לקוד המקור של פלאש ישחררו עדכונים משלהם.

 

ההודעה של אדובי מהווה ניצחון ברור למדיניות שהוביל ג'ובס, מייסד ומנכ"ל אפל המיתולוגי שמת בחודש שעבר, מאז הושק האייפון המקורי לפני יותר מארבע שנים. כשיצא לחנויות הדגם הראשון, בקיץ 2007, התברר במהרה שלמרות הבטחות ג'ובס ולפיהן הסמארטפון החדשני מספק גישה "לכל האינטרנט", המכשיר לא תומך בפלאש ובכך מונע מהגולשים גישה לתכנים רבים ברשת.

 

הגילוי הוביל לכמה תביעות נגד אפל בטענה להטעיית הצרכנים. במקביל, כך דווח, התנהלו מגעים בין אפל לאדובי במטרה לשלב את פלאש בגרסאות עתידיות של האייפון. מגעים אלו, שקיומם מעולם לא אושר על ידי אפל, לא הבשילו, ובאפריל 2010 יצא ג'ובס במתקפה חריפה ויוצאת דופן נגד אדובי ופלאש.

 

במכתב פתוח וארוך שפרסם באתר אפל העלה ג'ובס האשמות קשות נגד פלאש, וטען בין היתר שהתוסף סובל מבעיות יציבות ואבטחה קשות, מקצר משמעותית את חיי הסוללה ואינו מותאם לשימוש במכשירי מובייל. אדובי, בתגובה, פתחה בקמפיין נרחב על דעת הקהל, שכותרתו העוקצנית היתה "אנחנו אוהבים את אפל".

 

הקמפיין של אדובי הקמפיין של אדובי

 

אבל בשטח נראה היה שהחברה מתחילה להפסיד במלחמה. יוטיוב, שבמשך מרבית שנות פעילותו הסתמך על פלאש, החל לעבור לשימוש ב-HTML5, וכך גם מפתחי אתרי מובייל רבים. במקביל סבלה החברה מכה קשה כשהתברר שמיקרוסופט אינה מתכוונת לתמוך בפלאש בגרסת ווינדוס 8 לטאבלטים. כעת, כך נראה, מודה אדובי עצמה לפלאש אין מקום במכשירי המובייל של היום.

 

אדובי מפטרת 8% מכוח האדם

 

בהודעה נפרדת, שאינה בהכרח קשורה להחלטה להפסיק את פיתוח פלאש למובייל, אדובי מסרה שהיא מפטרת 750 עובדים באופן מיידי – 8% ממצבת כוח האדם של החברה. דובר אדובי לא ציין אילו מחלקות ומרכזי פיתוח ייפגעו, אבל הבהיר שמדובר בגל פיטורין מקיף ש"יפגע במספר מחלקות, בעיקר באירופה וצפון אמריקה". הדבר צפוי להפחית את עלויות החברה ב-90 מיליון דולר.

 

לפי ההערכות, החברה תפטר את רוב מחלקת זכיונות האנטרפרייז ותתרכז במקום זאת בפיתוח ל-HTML5, מדיה דיגיטלית ושירותי ענן. בנוסף, החברה הורידה את תחזיות הרווח התפעולי שלה לרבעון הבא ב-24%. בעקבות ההכרזה, מניות החברה רשמו ירידה של 8% בסחר לאחר סגירת השערים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x