$
התעשייה

סקר בענף ההייטק: הביקוש לעובדים עלה, השכר הממוצע פחות

מנתוני אתוסיה עולה שהביקוש לעובדים זינק ב-38% בתחומים מסוימים לעומת 2010 ושהיקף גיוס השכירים גדל, אך העליות בשכר מתונות יותר ומגיעות עד 5%. עלייה במספר העוזבים מרצון בהייטק

אסף גלעד 12:2015.07.11
בעוד שהביקוש למהנדסי תוכנה וחומרה עלה בעשרות אחוזים במהלך חצי השנה האחרונה, תלוש המשכורת של עובדי ההייטק נותר דומה - כך  עולה מסקר שמפרסמת הבוקר (ו') חברת ההשמה אתוסיה, המתמחה בענף ההייטק ובמדעי החיים.

 

בתחום התוכנה, לפי הסקר, עלה הביקוש למהנדסי Embedded
(מהנדסים בעלי רקע בליבת מערכות מחשוב) בכ-38% במהלך המחצית הראשונה של השנה לעומת 2010, והביקוש למהנדסי פיתוח לתחום האינטרנט עלה ב-28%. בתחום החומרה מדווחת אתוסיה על עלייה של 19% בביקושים, וגם בתחום המכירות נרשמה עלייה של 23%, כשהמובילים בביקושים הם אנשי מכירות לאפריקה ולדרום אמריקה.

 

למרות הזינוק בביקושים, העלייה בשכר מתונה הרבה יותר. לפי הנתונים, חברות ההייטק הגדולות ומרכזי הפיתוח של החברות הגלובליות העלו את השכר ב-2.5%-3% בממוצע במחצית הראשונה של השנה. בחברות קטנות (100-50 עובדים) ובסטארט-אפים שבהם פחות מ-50 עובדים עלה השכר הממוצע לעובדים חדשים ב-4.5%-5%.

 

יש לציין כי לפי סקר של חברת Jobinfo, שתוצאותיו פורסמו בתחילת החודש, דווקא נרשם לאחרונה זינוק במשכורות בקרב מי שסיימו לאחרונה את הלימודים בתחום הנדסת התוכנה: לפי נתונים אלה, בוגרי לימודים שמצאו עבודה ברבעון השני של השנה מרוויחים 19-18 אלף שקל, לעומת 18-15 אלף ברבעון הראשון. ב-Jobinfo אומרים גם כי חל שיפור של 20% בשכרם של עובדים העוברים לתפקיד מקביל במקום אחר.

 

יותר עובדים עוזבים מרצון

 

מנתוני אתוסיה עולה כי משך תהליך הגיוס הממוצע ירד מ-5 שבועות בשנה שעברה ל-3.5 שבועות בחציון הראשון של 2011.  אחוז הגיוסים בארגוני ההייטק עלה בממוצע ל-8.5% מסך כל העובדים לאורך המחצית הראשונה של השנה, לעומת 7.1% ב-2010.

 

העלייה משקפת בין היתר את התמודדות הארגונים עם עובדים העוזבים מרצון את משרותיהם, מגמה שהתחזקה בחודשים האחרונים. במחצית הראשונה של 2011 השיעור הממוצע של העוזבים מרצון הגיע אל מעבר ל-6%, לעומת 5.1% במהלך שנת 2010 כולה.

 

ובעוד שהחגיגה נמשכת בתעשיית ההייטק, בענף מדעי החיים התמונה נותרה מתונה יותר. שיעור העוזבים מרצון, למשל, עמד על 4.3% מכלל העובדים במהלך המחצית הראשונה, שיעור זהה למחצית השניה של 2010. בחברות הביוטק הגדולות נרשמו שינויים מינוריים בלבד ברמות השכר, עד 1.5%. בעלי תפקידים מחקריים בכימיה ובביולוגיה נהנו יותר מאחרים מתוספות למשכורותיהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x