$
אינטרנט

הערכת השווי של פייסבוק ממשיכה לעלות: הגיעה ל-50 מיליארד דולר

ההערכה התבצעה על בסיס הסחר באתר SecondMarket, המתמקד במניות של חברות פרטיות. רק לפני שבועיים היא עמדה על 41 מיליארד

יוסי גורביץ 10:4730.11.10

האם פייסבוק הוסיפה מיליארדים לשוויה תוך שבועיים, או שמדובר בבועה? הרשת החברתית היא עדיין חברה פרטית ומניותיה טרם הונפקו לציבור, אבל אתר הסחר במניות של חברות פרטיות מעריך את שוויה בכ-50 מיליארד דולר - כך דיווח הבוקר (ג') טק-קראנץ'. רק לפני שבועיים עמדה הערכת השווי על 41

מיליארד.

 

ההערכות מתבססות על המסחר במניות פייסבוק באתר SecondMarket, העוסק בסחר במניות שטרם הונפקו. בשבוע האחרון עמד היקף המסחר במניות פייסבוק על כ-40 מיליון דולר, נמכרו כ-1.9 מיליוני מניות, ומחיר המניה עלה ל-20.76 דולר. יש כ-2.5 מיליארד מניות של פייסבוק, ועל כן ההערכה היא ששוויה של החברה עלה מ-41 מיליארד דולר ל-50 מיליארד.

 

כיום מוערכת הרשת החברתית כחברת האינטרנט השלישית בשוויה, אחרי גוגל ואמזון. לאחרונה הקימו חברות שונות קרנות עבור משקיעים המעוניינים להחזיק בנתח מפייסבוק, באמצעות יצירת נגזרים של המניות.

 

פייסבוק מסרבת בעקשנות לענות על השאלה מתי תצא להנפקה, אך אחד המשקיעים המרכזיים בחברה, פיטר תיל, העריך כי מהלך כזה לא יתרחש לפני סוף 2012. כיוון שפייסבוק מסרבת במקביל גם לפרסם את נתוניה הפיננסיים, ואינה מחויבת בכך בהיותה חברה פרטית, אין גם כל אפשרות לדעת האם ועד כמה החברה רווחית. בסוף 2009 מסר האתר כי הוא נמצא ב"מחזור חיובי", כלומר שההכנסות עולות על ההוצאות לפני תשלום מס, אך לא נמסרו פרטים מעבר לכך. על פי הערכות שאין להן אישור רשמי, פייסבוק הכניסה במהלך 2010 שני מיליארד דולר.

 

לאחרונה התברר כי פייסבוק היא החברה המובילה בפרסום מודעות תצוגה (באנרים), עם נתח שוק של 23%, ו-297 מיליארד צפיות בפרסומות מצד גולשים אמריקאים בין יולי לספטמבר השנה. הרשת החברתית גם נהנית מההכנסות ממכירת מוצרים וירטואליים שונים באתר שלה ובמשחקים המסונפים אליו: היא גובה 30% ממכירת "קרדיטים" לרכישת טובין וירטואליים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x