$
חדשות טכנולוגיה

התפוח לא פתוח: למה תוכנות קוד פתוח לא משתלבות באפסטור

השילוב בין חנות האפליקציות של אפל לתוכנות שמבוססות על קוד פתוח הולך ומתברר כבלתי אפשרי. ההפסד כולו של המשתמשים

שי ענבל 09:5705.11.10

הגעתו של נגן המדיה VLC לחנות האפליקציות של אפל, לפני כחודש וחצי, עוררה התרגשות רבה בקרב המשתמשים, ולא בכדי. האפליקציה מאפשרת לנגן באייפד ובאייפון קובצי וידיאו פופולריים כמו avi ו־mpg, שבהם נגן המדיה של אפל אינו תומך, והיא מאפשרת את זה בחינם.

 

אך השבוע התברר

שימיו של VLC באפסטור כנראה ספורים. Videolan, שמחזיקה בזכויות היוצרים של הנגן, שלחה מכתב לאפל הדורש את הסרתו. מתברר כי עצם הנוכחות באפסטור של האפליקציה, שפותחה על ידי חברה חיצונית בקוד פתוח, מפרה את תנאי השימוש שלה. הכיצד?

 

VLC, כמו פרויקטי קוד פתוח רבים אחרים, פועלת תחת רישיון GPL - רישיון התוכנה החופשית הפופולרי. משמעותו היא שניתן להעתיק את קוד התוכנה ולהפיץ אותה, כל עוד הגרסה החדשה גם היא תחת רישיון GPL, וניתנת להפצה, העתקה ושימוש ללא מגבלה.

 

באפסטור המצב רחוק מזה: האפליקציות הן תחת רישיון DRM הקנייני. משמעות הדבר היא שהשימוש וההורדה שלהן כפופים לאפל. על פי מגבלות אלה, למשל, משתמש לא יכול להתקין יישום שהוריד על יותר מחמישה מכשירים. מסיבה זו דורשים ב־Videolan את ההסרה.

 

מקרה VLC שופך אור על תופעה רחבה יותר. לא במקרה הנוכחות של תוכנות קוד פתוח באפסטור היא קרובה לאפסית: מפתחים פשוט לא רוצים לוותר על רישיון התוכנה החופשית, שהופכת את הפרויקט שלהם למה שהוא. באותה גישה מחזיקה כנראה מוזילה, שלא רצתה לפתח את פיירפוקס לאייפון. למזלן של פיירפוקס, VLC ושכמותן, קיימות בשוק אלטרנטיבות פתוחות בהרבה, כמו אנדרואיד.

 

ומה בדבר אפל? לה ממש לא אכפת. בחנות עם מאות אלפי יישומים, אין לענקית מקופרטינו פנאי להתעסק באידיאולוגיה של משוגעים לדבר, וגם אין לה יותר מדי רצון ללכת לקראתם. כמו במקרים דומים, גם הפעם צפויה החברה פשוט להסיר את VLC מהאפסטור. המפסידים, כמו תמיד, יהיו המשתמשים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x