$
אינטרנט

טוויטר הורגת את כוכב ה-RSS

אם בעבר קוראי RSS היו הדרך המרכזית לקבלת חדשות מהרשת, כיום הם הולכים וננטשים לטובת הרשתות החברתיות

שי ענבל 11:5119.09.10

Bloglines, שהוקם ב־2003, היה מהשירותים הראשונים לקריאת RSS (פרוטוקול המאפשר להתעדכן בתוכן מהרשת) באמצעות אתר בלבד וללא צורך בתוכנה. השבוע, בלוגליינס נסגר.

 

הסיבה לכך, לפי חברת Ask.com שנהפכה לבעלי האתר החל מ־2005, היא הדעיכה במספר הכניסות. בלוגליינס, על פי חברת המחקר Hitwise, ספג ירידה של 71% בתעבורה בשנה האחרונה.

 עיבוד תמונה: עומר ורמוט

 

גם Google Reader, השירות המתחרה, ספג ירידה של 27%. הסיבה לדעיכה של שניים מקוראי ה־RSS הפופולריים ברשת ברורה: רשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר הולכות ומבססות את עצמן ככלים יעילים לשיתוף לינקים אקטואליים. מעקב אחר אנשים בעלי תחומי עניין משותפים מניב קישורים מעניינים ורלוונטיים יותר מאשר ה־RSS העמוס ומסורבל יחסית, שהשימוש בו נהפך לסוג של מטלה. רשתות חברתיות בכלל וטוויטר בפרט הן מיידיות, מפתיעות, מעניינות וממוקדות יותר. בטוויטר אף אמרו השבוע: “טוויטר אינה רשת חברתית. טוויטר היא חדשות, תוכן ומידע".

 

לפי Hitwise, עד 2008 כמות הביקורים בבלוגליינס גדלה ב־158% מדי שנה, ובגוגל רידר ב־267%. סגירת בלוגליינס ללא ספק תעלה את הפופולריות של גוגל רידר, ובפוסט רשמי גוגל אף מדווחת על עלייה בכמות המשתמשים בשנה האחרונה — אך אין ספק לאן הרוח נושבת. השימוש בקוראי RSS הולך וקטן ככלי עיקרי לצריכת חדשות, וכוחן של הרשתות החברתיות למטרה זו רק הולך וגובר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x