$
חדשות טכנולוגיה

חשד: ההסכמים של אמזון ואפל עם המו"לים פוגעים בתחרות

התובע הכללי של קונטיקט בוחן אם הסכמי השיווק שחתמו החברות עם ההוצאות מנוגדים לחוק, מכיוון שהם אינם מאפשרים למו"לים להציע את המהדורות הדיגיטליות של ספריהם במחיר נמוך לשאר הלקוחות

יוסי גורביץ 10:2503.08.10
התובע הכללי של מדינת קונטיקט בארה"ב, ריצ'רד בלומנטל, שלח מכתבי אזהרה לאפל ולאמזון, והוא דורש מהן הסברים באשר להסכמי השיווק שחתמו עם הוצאות הספרים. לדברי בלומנטל, ייתכן שהסכמים אלה עלולים לפגוע בתחרות בתחום הספרים הדיגיטליים ולכן מנוגדים לחוק.

 

חנות הספרים לקינדל

שמפעילה אמזון ואפליקציית האייפד iBooks שמשמשת גם היא כחנות ספרים הן הפלטפורמות העיקריות למכירת ספרים דיגיטליים, ושתי החברות החתימו את רוב המו"לים הגדולים, בארה"ב ובאירופה, על הסכמי שיווק באשר למכירת המהדורות הדיגיטליות של ספריהם. אמזון ואפל משווקות ביחד מאות אלפי ספרים דיגיטליים דרך חנויות אלה.

 

לטענת בלומנטל – שמרכז גם את החקירה כנגד גוגל בפרשת איסוף המידע מרשתות ה-WiFi – אמזון ואפל מחייבות את המו"לים להציע להן את המחיר הנמוך ביותר לספר. כתוצאה מכך, למו"ל שהציע מחיר נמוך לאחת החברות יהיה תמריץ שלילי שימנע ממנו להציע ללקוחות אחרים מחיר נמוך יותר, דבר שיקבע תקרה נמוכה למחיר הספרים שאי אפשר יהיה לרדת ממנה. לראיה, הציג בלומנטל את העובדה שמחירי הספרים ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס זהים בכל חנויות הספרים הדיגיטליים הגדולות – אמזון, אפל, בארנס אנד נובל ובורדר'ז.

 

בלומנטל דרש מנציגי אפל ואמזון להתייצב במשרדו כדי לפתור את הבעיה. ממשרדו נמסר כי לא ברור אם ההסכמים הללו עוברים על חוקי ההגבלים העסקיים, אך מצד שני גם לא ברור אם הם אכן חוקיים. ההסכמים נוגעים לחלק ניכר מהמו"לים הגדולים בארה"ב – סיימון אנד שוסטר, הרפר-קולינס, פינגווין ואחרים. בלומנטל אמר עוד כי שוק הספרים הדיגיטליים עומד בפני צמיחה עצומה, ויש להבטיח תחרות הוגנת בתחום שתאפשר מחירים נמוכים ככל האפשר ללקוח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x