שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

בלעדי ל"כלכליסט": שלדור תבחן את מידת התחרותיות בענף הסלולר

חברת הייעוץ תמליץ על דרכים לשיפור התחרותיות בשוק ותבדוק את שילוב חברת החשמל בתקשורת הקווית. במקביל, משרדי התקשורת והאוצר ימשיכו לבחון הכנסת מפעילים וירטואליים

גילעד נס 07:0207.03.10

במשרדי האוצר והתקשורת ממשיכים לבחון את התחרותיות בשוק הסלולר ובשוק תשתיות התקשורת הקוויות.

 

ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים בחר משרד האוצר בחברת הייעוץ "שלדור", בתום מכרז שבו השתתפו חברות ישראליות בלבד. שלדור תערוך סדרת בדיקות ביחס לתחרותיות בענף, והיא צפויה להגיש את מסקנותיה בעוד כמה חודשים, בהתאם לדרישת הממשלה.

 

על פי הנחיות משרד התקשורת, שלדור גם תבחן כיצד חברת החשמל יכולה להיכנס לתחום התקשורת הקווית. חברת החשמל מעוניינת להשמיש את תשתית הסיבים האופטיים השייכת לה לאספקת שירותי תמסורת לספקיות תקשורת שונות שיוכלו להתחרות בבזק ובהוט.

 

במקביל, משרדי התקשורת והאוצר ימשיכו בפעילותם להגברת התחרות בשוק הסלולר - כגון הכנסת מפעילים וירטואליים, בחינת תעריפי דמי הקישוריות והוצאת מכרז תדרים לדור 3.5 עבור מפעילים ממשיים נוספים. פרט לפעילות זו, במשרדי האוצר והתקשורת מקווים כי שלדור תציע דרכים נוספות ליצירת תחרותיות בשוק.

 

בעבר כבר שכרה הממשלה את שירותיה של חברת ייעוץ לאותה המטרה - חברת NERA הבריטית בחנה את שוק הסלולר הישראלי ב־2007, אולם לא הצליחה לאתר כשלים. NERA טענה כי קיימת תחרותיות בשוק, אולם המליצה לשר התקשורת להעניק רישיונות למפעילים וירטואליים שיתעניינו במודל זה.

 

לאחרונה קיבלה חברת החשמל רישיון מטעם משרד התקשורת לבצע ניסוי בקריית שמונה, ובמסגרתו יחוברו כ־150 בתים לתשתיות סיבים אופטיים שיאפשרו שירותי אינטרנט במהירות גבוהה העשוייה להגיע למאות מגה־ביט לשנייה. צעד זה נועד לעודד את השתלבותה של חברת החשמל בשוק תשתיות התקשורת הקווית.

 

שלדור תבחן האם השתלבותה של חברת החשמל בשוק התקשורת כדאית, ותמליץ כיצד אפשר לבצע זאת מבחינה רגולטורית. אחת האפשרויות הנבחנות כיום היא להפריד בין פעילות התקשורת של חברת החשמל לפעילותה השוטפת. הישות החדשה שתוקם עשויה אף להימצא בבעלות חלקית או מלאה של גורמים פרטיים, במקביל להמשך פעילותה של חברת החשמל כחברה ממשלתית. כרגע מסתמן כי חברת החשמל תוכל לשמש רק כספקית תשתית לגופי התקשורת בישראל, ולא כספקית תוכן ושירותים נפרדת.

 

במשרד האוצר אישרו את הפרטים וציינו כי העסקתה של שלדור תואמה עם משרד התקשורת, וכי יועציה ישתפו פעולה עם כל הגורמים הממשלתיים המעורבים בשוק התקשורת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x