$
אינטרנט

צרפת שוקלת להטיל "מס גוגל"

דו"ח שהוגש לממשלת צרפת ממליץ להטיל מס על רווחים מפרסום באינטרנט. על פי ההצעה, ההכנסות מהמס יופנו לסיוע לחברות המוזיקה, הסרטים וההוצאה לאור. נראה כי סרקוזי תומך במהלך

כתב כלכליסט 11:2809.01.10

ממשלת צרפת רוצה להיות "רובין הוד" של האינטרנט: דו"ח שהגיש לממשלה שר התרבות הצרפתי לשעבר ממליץ להטיל מס על הכנסות מפרסום באינטרנט, שוק שהשחקניות העיקריות בו הן גוגל, יאהו ומיקרוסופט, ולהעביר את ההכנסות מהמס לטובת חברות המוזיקה, המו"לות והסרטים.

 

"גוגל גורפת הון
מתוכן באינטרנט ללא התחשבות בתעשיית המוזיקה, הסרטים והספרים", מצטטים במגזין Wired מהדו"ח. על פי ההצעה, שזכתה לכינוי "מס גוגל", הכנסות מהמס החדש יופנו לפיתוח אלטרנטיבות למכירת מוזיקה וסרטים ברשת. ההצעה נמצאת בשלבי גיבוש ראשוניים, וב-Wired מדגישים כי ממשלת צרפת אינה מחויבת לה.

 

עם זאת, מסתמן כי המהלך יזכה לתמיכתו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי. ביום חמישי אמר סרקוזי כי הוא בוחן את האפשרות החוקית שחברות המרוויחות מפרסום באינטרנט ישלמו מס על רווחים אלה גם בצרפת, נוסף למסים שהן משלמות במדינות שבהן הן רשומות, כך על פי דיווח סוכנות הידיעות רויטרס. כמו כן, סרקוזי סבור כי רשות ההגבלים העסקיים בצרפת צריכה לבחון אם גוגל נחשבת מונופול בתחום הפרסום באינטרנט.

  

לכתיבת הדו"ח היה שותף, בין היתר, מפיק המוזיקה פטריק זלניק, שהקים את הלייבל של אשתו של סרקוזי, קרול ברוני. זלניק הביע תקווה כי האיחוד האירופי יאמץ את ההצעה, אולם טען כי הם אינם זקוקים להסכמה מצד האיחוד האירופי כדי ליישם את המס החדש בצרפת.

 

בכיר בגוגל צרפת מסר לבי.בי.סי בתגובה כי הטלת מס רק תפגע בהתפתחות הטכנולוגית: "הדרך הנכונה לתמוך ביצרני התוכן באינטרנט היא להמציא מודלים עסקיים חדשים שיאפשרו לצרכנים להגיע ליותר תוכן, תוך כדי תגמול האמנים ומוציאים לאור על עבודתם".

 

ממשלת צרפת ונשיאה מנהלים זו תקופה ארוכה מאבק שנתפס בעיניהם כהגנה על אוצרות התרבות הצרפתית מפני חברות אינטרנט עולמיות בכלל, וגוגל בפרט. לפני כשלושה שבועות החליטה ממשלת צרפת להשקיע 1.1 מיליארד דולר במיזם לסריקת ספרים, בתגובה לפניית גוגל לספרייה הלאומית של צרפת. ולפני כן צוטט סרקוזי כשאמר "לא נוותר על המורשת שלנו לטובת חברת ענק, לא משנה כמה היא ידידותית, גדולה או אמריקאית",

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x