חדשות טכנולוגיה

חשיפת "כלכליסט": האקר ישראלי פרץ את הגנות הקינדל

מתכנת ישראלי הצליח לעקוף את הגנות זכויות היוצרים לספרים הדיגיטליים של אמזון, כך שניתן להעתיקם ללא הגבלה למכשירים אחרים. לדבריו, "אם אמזון ישנו את התוכנה הפתרון לא יעבוד"

עומר כביר ואבנר קשתן 11:1622.12.09

מתכנת ישראלי הצליח לפרוץ את הגנת זכויות היוצרים (DRM) של קובצי הקינדל, הספר האלקטרוני של אמזון, באופן שמאפשר להמיר ספרים דיגיטליים שנרכשו בפורמט הקנייני המוגן של החברה לפורמט פתוח, וכך אפשר להעתיקם לספרים אלקטרוניים או למכשירי קינדל אחרים.

 

את הפרצה גילה פעיל במערכת הפורומים hacking.org.il, המכונה labba. בראיון עם "כלכליסט", שנעשה באמצעות האימייל, סירב labba להזדהות אולם הסכים לספר כיצד הצליח לעקוף את ההגנות. לדבריו, הפרצה אותרה תוך שימוש בתוכנת קינדל למחשבים אישיים. "התוכנה יכולה לפתוח ספרים רק על המחשב שממנו הם נקנו. אם ננסה לפתוח על המחשב אחר נקבל הודעת שגיאה", הוא אמר. "גיליתי שיש קוד ייחודי לכל מחשב שרק עליו אפשר לפתוח את הספר, ושצריך פשוט לחפש מספר בינארי, 'מספר קסם' שהתוכנה צריכה על מנת להציג את הספרים".

 

באמצעות שימוש בתוכנות debugging וקודים שנכתבו על ידי משתמשים אחרים הצליח labba לפתח תהליך שמאפשר לאתר את "מספר הקסם", להסיר את הגנת ה-DRM, ולהמיר את הקובץ של אמזון לפורמט הפתוח .mobi, דבר המאפשר לקרוא ספרים דיגיטליים לקינדל תוך שימוש בכל ספר אלקטרוני שתומך בפורמט זה. את קובץ ה-.mobi ניתן גם להמיר בקלות לקובץ PDF, מה שמאפשר לקרוא את הספר על הרוב המכריע של הספרים האלקטרוניים הקיימים.

 

בתכתובת עם "כלכליסט" פירט labba את שלבי הפריצה השונים, שלא יובאו כאן בשל מורכבותם הרבה, אך מבדיקה עצמאית שביצענו עולה שהפריצה עובדת כמתואר. עם זאת, בשלב זה התהליך מורכב לביצוע ודורש הבנה בתכנות. 

 

כמו כן, הפריצה מתאפשרת רק באמצעות הגרסה הקיימת של התוכנה. "כאשר אמזון ישנו את התוכנה הפתרון לא יעבוד", אומר labba. "יש צורך בהבנה עמוקה יותר של האלגוריתם שיוצר את המספר כך שלא תהיה תלוי בגרסת התוכנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x