$
אינטרנט

תשובה לכל שאלה על פי וולפראם אלפא

בגיל שלושה חודשים מסתמן האתר WolframAlpha.com כמהפכה בתחום המידע ברשת: במקום מנוע חיפוש שמחזיר לינקים וולפראם חוקר ומחזיר תשובות, מנתח מניות, מתכנן את המשכנתה, סופר קלוריות בדיאטה, פותר שיעורי בית ותשבצים ואפילו מספר בדיחות. מדריך מזורז

שי ענבל 17:2712.08.09

למרות כל מה שנכתב עליו עד כה, וולפראם אלפא אינו מנוע חיפוש. אם נקליד בו את השאלה "מה אתה?" (what are you?), תופיע מתחת לשדה החיפוש התשובה "מנוע לחישוב ידע" (computational knowledge engine). כך הוא מגדיר את עצמו, וכך הוא באמת עובד. בשונה ממנועי חיפוש, וולפראם אלפא אינו מחזיר רשימת לינקים אלא משיב לשאלות באופן מפורט ומנומק, על בסיס מידע שהוא אוסף, מנתח ועורך בעצמו.

 

מאחורי שדה השאילתות של האתר, שפותח על ידי המתמטיקאי האמריקאי סטיבן וולפראם ועלה לרשת לפני כשלושה חודשים, שוכנים מאגרי מידע המונים אלפי ספרים, אנציקלופדיות, טבלאות סטטיסטיות, רשומות ממשלתיות ובינלאומיות, נתוני בורסאות, דו"חות ומפות. מיעוטו של המידע מקורו באתרי אינטרנט, ורובו ממקורות סמכותיים ובדוקים.

 

מנוע התבונה המלאכותית שפיתח סטיבן וולפראם מתרגם את שאלת הגולש, מוצא את המידע הרלבנטי במאגרים, מחשב ומצליב אותו, ומחזיר לגולש דו"ח שנערך במיוחד כדי להשיב לשאלה - דו"ח שמכיל מידע שלפעמים אינו נגיש באינטרנט. באתר וולפראם כותבים שהמנוע עדיין אינו מוצר מוגמר, ולעולם לא יהיה - תמיד יוסיפו לו מידע חדש, שיאפשר לו לענות לעוד סוגים של שאלות.

 

אבל אופיו של האתר גם אחראי לקושי להשתמש בו. גוגל מחזיר תוצאות כמעט תמיד. וולפראם אלפא מחזיר תשובות רק לשאלות שלהן הוא מסוגל להשיב, שנוגעות לנושאים שמאגריו מכסים, ושמנוסחות בתחביר שיובן על ידי הבינה המלאכותית שלו. התחביר עצמו פשוט ואינטואיטיבי: את השאלות יש לנסח לא כשאלות, אלא כמעין כותרות, כגון "מזג האוויר בחיפה" (weather in haifa), "הכנסות טבע" (teva income), "גילו של נתניהו" (age of bejamin netanyahu) או "שפעת החזירים בישראל". כשמבקשים מידע השוואתי על כמה נושאים, יש להפריד אותם בפסיק (weather in tel aviv, london, tokyo). מי שיודע מה ביכולתו לשאול את וולפראם אלפא וכיצד לשאול אותו, יגלה שהאתר הוא מקור עיון ומידע משוכלל, עשיר, נוח ואמין, כפי שמעולם לא היה ברשת בעבר.

   

וולפראם אלפא. מבוסס על מקורות מידע סמכותיים ובדוקים וולפראם אלפא. מבוסס על מקורות מידע סמכותיים ובדוקים צילום מסך: wolframalpha.com

 

כלכלה ועסקים

 

וולפראם מכיל מחשבון פיננסי רב־עוצמה ומאגר של מידע כלכלי, שאותו האתר מנתח, מחשב ומחזיר תשובות שימושיות לאנשי עסקים, לכלכלנים, לסטודנטים ולסתם מתעניינים.

 

שאלה: market cap intel, amd (השוואת שווי השוק של יצרניות השבבים אינטל ו־AMD)

תשובה: וולפרם יציג את שוויי השוק העדכניים של שתי החברות, וכן גרף היסטורי ומידע על השיא והשפל של כל אחת. הוא יציג את המידע גם לעומת חמש חברות, שש ואף יותר.

 

שאלה: euro + 10,000 shekels in USD 50

תשובה: נכון לרגע הזמנת השאילתה, 2,655 דולר, שהם 10,270 שקל, שהם 1,869 יורו. וולפראם מפרט גם את שינויי השער בשנה החולפת, לפי היחס בין היורו לדולר. בנוסף הוא מציג טבלה ובה שווי הסכום ב־11 מטבעות שונים, וכן בפאונד כסף ובאונקיות זהב.

 

שאלה: cab driver, bus driver salary

תשובה: וולפראם יציב השוואה עדכנית והיסטורית בין נתוני השכר של שני המקצועות הללו בארצות הברית (נהג אוטובוס מרוויח יותר).

 

שאלה: GOOG (סימולה של מניית גוגל)

תשובה: וולפראם יציג נתונים עדכניים על מניית גוגל ועל ביצועי החברה, ישווה אותה למתחרותיה בענף ויציג תחזיות לביצועים עתידיים על סמך ניתוחים טכניים.

 

גיאוגרפיה

 

וולפראם נותן תשובות מפורטות ומדויקות לרבבות שאלות על יבשות, ארצות, ערים ואוכלוסיות.

 

שאלה: biggest country (הארץ הגדולה ביותר)

תשובה: לפי שטח - רוסיה. לפי אוכלוסייה - סין. לפי תמ"ג - ארצות הברית. האתר יפרט את רשימת עשר המדינות המובילות בכל אחת מהקטגוריות (סודן, למשל, היא המדינה העשירית בגודלה בעולם)

 

שאלה:israel

תשובה: וולפראם יציג דו"ח ובו מפת ישראל, שטחה ונתונים דמוגרפיים, תרבותיים וכלכליים. הדו"ח כולל גם מידע סטטיסטי מעניין (2.9% מהאוכלוסייה הם אנאלפביתים, אנחנו במקום ה־35 בעולם בצפיפות אוכלוסין, רק 60% מהאוכלוסייה מדברים עברית כשפת אם).

   

 

עובדות טריוויה

 

מאגרי וולפרם מכילים מידע מהעיתונים הגדולים בעולם, מאנציקלופדיות ומלקסיקונים, מביוגרפיות ומרישומים ממשלתיים. אלה מאפשרים לו לשלוף תשובות נקודתיות לאלפי שאלות טריוויה.

 

שאלה: ?who is 50 cent (מיהו 50 סנט?)

תשובה: הראפר קרטיס ג'קסון.

 

שאלה: 4/5/1987

תשובה: יום זה היה יום שני, ה' באייר תשמ"ז, היום החמישי לרמדאן, יום העצמאות בישראל. יום הולדתם ה־59 של חוסני מובארק וה־59 של אודרי הפבורן. היו בו 13 שעות ו־1 דקות של אור יום.

 

השפה האנגלית

 

השילוב בין כעשרה מילונים, אוצרי מילים ולקסיקונים אטימולוגיים לבין האינטליגנציה המלאכותית של וולפראם הופך את האתר למילון אנגלי־אנגלי רב עוצמה, שאפשר לנצלו לא רק ללימוד מילים אלא גם לפתרון תשבצים וחריזה. בעתיד יתווספו עוד שפות.

 

שאלה: excellent

תשובה: וולפראם יספר כי זו מילת תואר שמשמעה "מאיכות מובחרת", מקורה בצרפתית עתיקה, השימוש המתועד הראשון בה נעשה בשנת 1340, זו המילה ה־1137 הכי נפוצה באנגלית והמילים הנרדפות לה הן "fantabulous" ו־"splendid".

 

שאלה: words ending with lay (מילים באנגלית המסתיימות ב־lay)

תשובה: רשימה בת 42 מילים ובהן display, delay, clay, inlay, interplay, misplay, slay, screenplay,

 

שאלה: c_m_u_ic_ti_n

תשובה: communication

 

מתמטיקה ומדע

 

המנוע מאחורי וולפראם אלפא הוא התוכנה Mathematica, שמשמשת לחישובים מדעיים מורכבים, ומותקנת במעבדות של מאות אוניברסיטאות בעולם וכן בכל האוניברסיטאות בישראל. המנוע יחזיר נתונים ותוצאות חישוב לשאלות מכל ענפי מדעי הטבע.

 

שאלה: pi to 20 digits (המספר פאי, עד הספרה ה־20 אחרי הנקודה)

תשובה: 3.14159265358979323846264338328

 

שאלה: gravitation on mars (כוח המשיכה במאדים)

תשובה: 3.71 מטר לשנייה בריבוע. וולפראם גם ישווה את מהירות הנפילה אל פני המאדים לזו שבירח (פי 2.3) ולמהירות ההאצה של מכונית אסטון מרטין מודל 2008 מ־0 ל־100 (57%).

   

 

תזונה ובריאות

 

וולפראם אלפא מכיל מאגרי מידע בנושאי בריאות ורפואה, ומשיב בפירוט לשאלות בנושאי תזונה, מחלות, השפעות חומרים, תוצאות בדיקות רפואיות ומדידת מסת הגוף, שמראה אם האדם סובל מעודף משקל או מתת־משקל.

 

שאלה: running 35minutes, 10km/hour, 28years, male, 175cm, 65kg (התוצאות של ריצה בת 30 דקות במהירות של 10 קמ"ש, עבור גבר בן 28 בגובה 175 ס"מ ובמשקל 65 ק"ג)

תשובה: שרפת 419 קלוריות, שהן 54 גרם של שומן, ועברת מרחק של 5.8 ק"מ.

 

שאלה: blood pressure 145/90

תשובה: מחזיר דו"ח מפורט בנוגע ללחץ הדם, לרבות גרפים ואיורים, ומידע סטטיסטי בהשוואה לאוכלוסיית ארה"ב.

 

שאלה: swine flu in israel (שפעת החזירים בישראל)

תשובה: וולפראם מציג את שמה המדעי של המחלה (H1N1), ואת מספר המקרים המדווחים של הידבקות ושל מוות ממנה, בישראל ובארה"ב. נכון לאתמול וולפראם הציג מידע עדכני ל־17 ביולי. עד לאותו תאריך דווחו בישראל 681 מקרים של שפעת החזירים, ועוד לא דווחו מקרי מוות. בארה"ב מתו 561 אנשים מתוך 104,089 אנשים שנדבקו במחלה.

 

שאלה: ?Am I too drunk to drive (האם אני שיכור מכדי לנהוג?)

תשובה: וולפראם יציג טופס שבו הגולש יתבקש לכתוב כמה כוסות שתה, כמה זמן חלף מאז ששתה, ומה גילו, מינו ומשקלו. לאחר מכן וולפראם יחשב את אחוז האלכוהול בדם, ויכתוב אם הגולש כשיר לנהוג לפי התקנות בארה"ב.

 

שאלה: BMI of male, 25, 180cm, 54kg (מדד מסת הגוף של בן 25 שגובהו 1.80 מ' ומשקלו 54 ק"ג)

תשובה: תת־משקל קל.

   

 

בדיחות פנימיות

 

העובדה שוולפראם אלפא פועל באינטליגנציה מלאכותית ומשיב באופן ישיר לשאלות מזכירה סרטי מדע בדיוני על מחשבים חכמים ובעלי מודעות. מפתחי האתר מודעים לכך, ותכנתו את המנוע להשיב גם על כמה שאלות שאינן נוגעות לחישובים ולעובדות.

 

שאלה: Hello (שלום).

תשובה: Hello, human (שלום, בן אנוש).

 

שאלה: ?Who are you (מי אתה?).

תשובה: My name is Wolfram|Alpha (שמי וולפרם אלפא).

 

שאלה: ?Who created you  (מי יצר אותך?).

תשובה: I was created by Stephen Wolfram and his team (נוצרתי בידי סטיבן וולפרם וצוותו).

 

שאלה: ?what do women want (מה נשים רוצות?).

תשובה (מתורגמת): וולפראם אלפא לא יודע מה לעשות עם הקלט שהזנת. אבל זו עשויה להיות שאלה קשה גם עבור רוב הנשים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x