$
אינטרנט

דיווח: פייסבוק מאפשר להיחשף לעדכונים, גם ללא אישור חברות

ע"פ הדיווח - הרשת החברתית מאפשרת למשתמשים לקבל מידע ממשתמשים - מיד לאחר שביקשתם מהם חברות - ועוד לפני שאישרו את הבקשה

יוסי גורביץ 16:0326.07.09
פייסבוק ממשיכה לנסות ולהיות טוויטר: הבלוג טקראנצ' דיווח כי בסוף השבוע הבחינו משתמשים כי הם מסוגלים לקרוא את ה"פיד" – זרם ההודעות של משתמש - גם של אנשים שמהם ביקש המשתמש "חברות", אף שזו טרם אושרה. המשמעות, בפועל, היא שעצם הבקשה מאפשרת למשתמש לקרוא את הזרם של משתמש אחר
- ללא תלות בהסכמתו.

 

בחודשים האחרונים עשתה פייסבוק שורה של צעדים, שמטרתם לגרום למשתמשים לחלוק כמה שיותר מידע עם כלל הציבור. בסוף חודש יוני ביצעה החברה את הצעד הבולט ביותר, ושינתה את הגדרת עדכוני הסטטוס, כך שהראשונה והבולטת שבהן היא "פרסם לכולם".

 

בימים האחרונים, עורכת סקר פייסבוק בין משתמשי הרשת החברתית, בו הם מתבקשים להחליט האם הם "פתוחים מאוד" (מאפשרים גישה חופשית למידע שלהם), "בין לבין" (שיתוף של רוב המידע, הסתרה של מידע פרטי), ו"פרטי" (שיתוף מידע רק עם אנשים מוכרים). ההערכות של טקראנצ' הן שפייסבוק מקווה שהמשתמשים יבחרו באפשרות הראשונה.

 

נסיונותיה של פייסבוק לחקות את טוויטר עוררו דאגה בקרב מייסדי טוויטר עצמם: במסמכים שנגנבו מטוויטר, עולה כי חיקוי הפיצ'רים של טוויטר על ידי הרשת החברתית עשוי, להערכת המייסדים, להרוג את המיזם שלהם. בעבר התבטא מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, שמטרת החברה היא להיות "מדד מצב הרוח" של הרשת – ולצורך כך, פייסבוק זקוקה לשיתוף של כמה שיותר מידע מצד המשתמשים.

 

יצוין כי בשבועות האחרונים, הכריזה קנדה כי פייסבוק עוברת על חוקי הפרטיות שלה, וזמן קצר לאחר מכן עשתה כן גם אוסטרליה. נייר עמדה של האיחוד האירופי הביע עמדה דומה ביוני. בתחילת החודש הוגשה תביעה כנגד פייסבוק, משום שהיא שומרת לעצמה את הזכות להשתמש במידע של המשתמשים – גם אם אלו הקפיאו את חשבון הפייסבוק שלהם. סגירה סופית של חשבונות פייסבוק איננה ניתנת לביצוע. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x