שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: היסטריית האייפון דועכת?

התורים לאייפון החדש היו קצרים מכרגיל; המשטר הסיני חושש מהמתרחש באיראן - וגוגל מסייעת לו לחזק את הצנזורה; בינתיים בארה"ב, גוגל מערבת עסקים ומשפחה; ובנוקיה, וגם באינטל, מפתחים סוללה שנטענת מהאוויר

יוסי גורביץ 10:2521.06.09

פעם בשנה, כמו שעון...

 

מצליחה אפל לדפוק את המשתמשים שלה עמוק במיוחד: ביום השקת האייפון החדש. בפעם שעברה הפאשלה היתה כה גדולה, עד שהג'יזספון כונה iBrick, משום שבמשך יומיים הוא לא היה מסוגל לעשות כלום. וזה קרה גם הפעם, ושוב - השרתים של אפל "לא עמדו בעומס" של הלקוחות החדשים. כי, אתם יודעים, לקוחות – על פי חשיבתה של אפל הם כבר ממילא לכודים. אין טעם להשקיע בהם יותר, או להפיק לקחים.

 

אז נתקעו עשרות אלפי אנשים; הפעם – פחות. מתקבל הרושם, למרבה השמחה, שההיסטריה סביב הצעצוע היקר להחריד דועכת. התורים הפעם היו קצרים מהרגיל (אם כי סביר שנראה שחזור לבנטיני במיוחד של ההיסטריה המקורית, כשהאייפון יגיע לחופי הרפובליקה הים תיכונית פרטצ'יה). נרשם אפילו מקרה מעורר אי שקט, שבו כופר בעיקר צעד קוממיות אל חנות AT&T ודרש להחזיר את הג'יזספון שלו ולשנמך למשהו שמחירו סביר יותר. רצוי נוקיה.

האייפון החדש יוצר פחות היסטריה, אבל עדיין תוקע את המשתמש ביומיים הראשונים האייפון החדש יוצר פחות היסטריה, אבל עדיין תוקע את המשתמש ביומיים הראשונים צילום: בלומברג

 

בחדשות אפל משמחות אחרות, מתקבל הרושם שמשקיעי החברה התגברו על תסביך האב שלהם, וכעת הם מסוגלים להתייחס אליה כמו עוד חברה: בחצי השנה שבה נעדר ממנה סטיב ג'ובס (שעבר, כמסתבר, השתלת כבד), עלו מניות החברה ב-63%.

 

ארצה, ברברי!

 

ההתקוממות האיראנית מעלה את סף החרדה של משטר העבדים מבייג'ינג, כי את מה שיכולים האיראנים לעשות באמצעות טוויטר ורשתות חברתיות, יכולים גם הסינים לעשות. למעשה, לוחמי החופש האיראנים העתיקו שטיק סיני – "מנוע לציד בשר אדם" – והם עכשיו צדים את חברי מיליציית הבאסיג' השנואה: הם מזהים את שמם, מוצאים במהירות את מספר הסלולר שלהם – ומאכנים את כתובתם. עכשיו כל מה שנשאר הוא לחכות בסבלנות שחבר המיליציה האומלל יחזור הביתה, ולערוך לו היכרות אישית ולוהטת עם בקת"ב. אחר כך – התפזרות, ומעבר למטרה הבא. החגיגה העממית הזו מכונה "ציד באסיג'".

 

אם הסינים יקלטו שגם הם יכולים לפעול באורח דומה נגד חברי המפלגה שהרגה, לאורך ההיסטוריה שלה, יותר מ-80 מיליונים מהם, זה ייגמר מהר מאוד. אי לכך ובהתאם לזאת, קיבלו האתרים הסיניים הוראה חד משמעית להנמיך מאוד את הפרופיל של הדיווחים על מה שקורה באיראן. הם מ פ ח ד י ם.

 

כאמצעי ראשוני לבלימת האפשרות הזו, תקפה סין קודם כל את גוגל, וחסמה חלק מהפיצ'רים שלה. הסיבה? "מלחמה בפורנוגרפיה", הקוד שמאחוריו מסתתר מבצע הצנזורה – סליחה, "הרמוניה" – של המשטר.

 

וראה זה פלא: גוגל, החברה שמתיימרת "לאנדקס את כל הידע האנושי", שטוענת שוב ושוב שהחדירה שלה לפרטיותם של גולשים הכרחית לשם אינדוקס אותו ידע, שמתיימרת "לא לעשות רע" – מיהרה להתהפך על הגב ולהניף את רגליה באוויר. היא הודיעה שהיא תצנזר את הרשת הסינית עוד יותר, ושכבר פתרה חלק מהבעיות שהמשטר דורש שתפתור. אם זה לא היה מתועב, זה היה נלעג.

 

"העשירים באמת, הם אינם כמונו"

 

ציטוט הידוע הזה של סקוט פיצג'ראלד עלה לו בהרבה מאד בוז, במיוחד מהשתיין החמוש ההוא, המינגוויי. עכשיו מסתבר שנובו רישים דווקא דומים לנו מאוד.

 

לגוגל, כידוע, יש שני מייסדים: לארי פייג' וסרגיי ברין. אשתו של ברין, אן וושצ'יצ'קי, היא מייסדת ושותפה בסטארט-אפ ביוטכנולוגי, 23andMe, שמתמחה בניתוח קוד ה-DNA של לקוחותיו, תמורת מחיר נמוך יחסית. בספטמבר שעבר כתב ברין כי למד, באמצעות הבדיקות של 23andMe, שקיים סיכוי סביר מאוד שהוא יחלה בפרקינסון.

 

אבל הסיפור לא נעצר שם. גוגל, כמסתבר, משקיעה ב-23andMe. ב-2007, היא השקיעה 3.9 מיליון דולר בה, והשנה הוסיפה עוד 2.6 מהם. ודוק: לא מדובר בכספו של ברין (מה שהוא עושה בו הוא עניינו), אלא בכספה של גוגל. וזה מעורר, איך לומר, קצת אי נוחות.

 

עכשיו מתברר שגוגל גם משכירה שטח משרדים ל-23andMe. פרטי השכירות לא ידועים, אך גוגל דיווחה ששמאי עצמאי בחן את החוזה. וזה כבר באמת קצת מוגזם. ברין, אחרי הכל, לא מפעיל איזו חנות מכולת, אלא חברה שנמצאת במגעים יומיומיים עם ממשלות ענק (על כך מיד). זה לא נראה טוב, ולו רק מבחינת "מראית עין". מצד שני, כל זמן שגוגל בולסת מיליארדי דולרים מדי רבעון, לא נראה שמישהו ישאל יותר מדי שאלות.

 

מה אתה חושב, שחשמל מגיע מהאוויר?

 

שתי חברות, לפחות, טוענות שכן. מכון המחקר של נוקיה בקיימברידג', בריטניה, חשף בסוף השבוע פרויקט, שרשם הצלחה ראשונית, שבמסגרתו מיוצר סלולרי שנטען מעצמו. כעקרון, המכשיר אוסף קרינת רדיו מהסביבה - יש כמות עצומה שלה - ומתעל אותה לאנרגיה שמשמשת להפעלת הסלולר. ייקח כמה שנים, אומרים שם, עד שזה יהיה מסחרי – אבל במקומכם, לא הייתי משקיע במשהו ארוך טווח של חברות שמייצרות סוללות.

 

אינטל הציגה שטיק דומה, מבחינת התוצאות אם גם לא מבחינת השיטה. לדברי המדענים שלה, הם הצליחו – בינתיים בתנאי מעבדה בלבד, אבל עובדים על זה – להטעין מחשב נטבוק שנמצא במרחק של מטר עד שניים מהמטען. הם גם הצליחו להדליק נורות באמצעות מטען מרוחק. המדענים שם העריכו שהפרויקט שלהם יקח קצת זמן – אבל ישיג תוצאות מסחריות עד אמצע העשור. אז, כאמור, הגיע הזמן להפסיק להשקיע בסוללות, והרבה יותר במחקר סרטן.

 

רוצה לעבוד בעירייה? שכח מפרטיות

 

כל פרסום, אומר הפתגם השחוק, הוא פרסום טוב, ובלבד שיאייתו את שמך נכון. אז הנה: העיר המדוברת בידיעה הזו נקראת בוזמן (Bozeman) במונטנה. עכשיו נעבור להפרכת הפתגם.

 

כבר התרגלנו לעובדה שבוסים עתידיים – ונוכחיים – עושים לעצמם למנהג לבלוש אחרי הפעילות ברשתות חברתיות של עובדיהם. אבות העיר של בוזמן לקחו את המנהג הנלוז הזה צעד אחד יותר מדי.

 

הם דורשים מהעובדים לא רק לספק את כתובות האתרים ודפי הרשתות החברתיות שלהם – צעד שהופך למקובל יותר ויותר – אלא גם לספק להם את פרטי הגישה (log in) שלהם. היא רוצה לדעת לא רק אילו דברים חשפת על עצמך, אלא גם לדעת מה כתבת ולא פרסמת, או מה כתבת, פרסמת והתחרטת.

 

עוכר הדין של העירייה טוען, כמובן, שלא ייעשה שום שימוש בלתי ראוי במידע הזה. ועל זה נאמר: יאללה, יאללה. לכו חפשו מי יעבוד אצלכם. את המנהג הזה צריך להרוג כשהוא קטן, לפני שאיזה חולדאי או מכרסם אחר יעלה על הרעיון.

 

קצרצרים

 

חלונות XP לנצח: מיקרוסופט הודיעה בסוף השבוע שהיא מאריכה את התקופה שבה תמשיך לתמוך בשנמוך מחלונות ויסטה או חלונות 7 לחלונות XP ל-18 חודשים מהשקת חלונות 7. היינו, באפריל 2011 עדיין אפשר יהיה לרכוש חלונות 7 ולקבל רשיון לחלונות XP. שיצאה, כזכור, עשור קודם לכן.

 

רגע של נחת לכבשה השחורה של גוגל, סטריט וויו: נער הולנדי זיהה באמצעות התוכנה החודרנית את הרגע שבו הותקף ונשדד על ידי שני אחים, שבזזו את ארנקו ואת הסלולר שלו. המשטרה ההולנדית ביקשה, וקיבלה, מגוגל את התמונות הבלתי מצונזרות של שני החלאות הקטנות, ועכשיו הם במעצר. ואלמלא הנודניקים האלה מגוגל, זה לא היה קורה.

 

רגע אומלל לראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון: במה שנראה כמו נסיון לקושש לעצמו כמה אחוזי פופולריות ולהיראות מעודכן, אמר ראש הממשלה (הזמני מאוד, על פי הסקרים) ש"טוויטר היה מונע את רצח העם ברואנדה". אולי הוא צריך לדבר עם כמה מתושבי הקונגו, ולשאול עד כמה תרם טוויטר לשיפור איכות החיים (הקצרים מאד) שלהם.

 

האם ארה"ב מאבדת את יתרונה הטכנולוגי? בבדיקה שנערכה לאחרונה, היא נמצאת במקום ה-20 בעולם מבחינת חדירת הפס הרחב. רק ל-60% מבתי האב יש גישה לגלישה מהירה. במקום הראשון נמצאת דרום קוריאה, עם 95%; אפילו ישראל (77%) עקפה את ארה"ב, והגיעה למקום השביעי.

 

בפדיחה אומללה במיוחד, הודיעה כלה בריטית עתידית לכומר שלה שלא יהיה צורך בשירותיו, לאחר שגילתה שהגבר הרגיש, הספונטני ובעל חוש ההומור שאמור היה להיות בעלה מתפרנס מהצד ככוכב פורנו מינורי. הפרט הקטן הזה, שהחתן המיועד שכח לציין, נחשף כשחברתה של הכלה רצתה למצוא חשפן למסיבת הרווקות של הכלה, וגילתה אדם שדומה לחתן באופן חשוד מאוד. האינטרנט הזה.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

 ·ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x