שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הייטק והון סיכון

ג'רי יאנג: האיש שאהב יותר מדי

מנכ"ל יאהו לא ידע מתי לוותר על הבייבי שלו. עכשיו הבייבי גוסס

דורה קישינבסקי 11:5919.11.08
1. כולם חיכו להתפטרות של ג'רי יאנג: בעלי המניות של יאהו, עובדים רבים, פרשני טכנולוגיה וגולשים. גם מי שאין לו אינטרס בחברה לא מעוניין לראות אותה קורסת, ולו בגלל הכוח שזה יוסיף לגוגל, המתקרבת גם כך לשליטה מוחלטת על תחומי החיפוש והפרסום באינטרנט.

 

בטעות אחת אפילו
יאנג מודה: הוא לא ניהל כשורה את המשא ומתן עם מיקרוסופט. קארל אייקן אמר אז שיאנג הוא אחד מאותם יזמים שלא מסוגלים לתפוס שהסטארט־אפ שהקימו בגראז' נהפך לחברה ציבורית. יאנג, הוא אמר, פשוט לא יכול לראות את החברה שלו נבלעת במיקרוסופט - אף על פי שהיא היחידה שיכולה להציל אותה.

 

יאנג הוא לא היחיד. המגזין "וויירד" הזכיר שלשום שכאשר יאנג הקים את יאהו, באמצע שנות התשעים, הקוד האתי של יזמי האינטרנט ציווה עליהם להתרחק ככל האפשר מ"אימפריית הרשע" מיקרוסופט. "זו היתה חברה שבה העסקים התבססו על דת, ולא על היגיון עסקי", חרץ "וויירד". באין היגיון ובאין דרך, יאהו רצה אל הקריסה בלי מעצורים.

 

זה, כנראה, השיעור העיקרי מהסיפור של ג'רי יאנג: יזמים שלא יודעים להפריד בין האגו שלהם ובין החברה שלהם, סוללים לעצמם את הדרך לכישלון. טעות כזו יכולה להוריד על ברכיה אפילו ענקית אינטרנט עם יתרון ענקי ומותג שנראה נצחי.

 

מעניין אם מייסדי גוגל, סרגיי ברין ולארי פייג', למדו את השיעור של יאנג - ואם יזכרו אותו בבוא היום.

 

2. מה עכשיו? עם פרישתו של יאנג, הדרך לשידוך בין יאהו ומיקרוסופט נפתחת מחדש. לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", שדיבר עם מקורבים למנכ"ל מיקרוסופט, החברה עדיין מעוניינת ברכישה – אם כי היא לא ממהרת.

 

מבחינות רבות איחוד כזה יבשר יום טוב לרשת. גוגל תוכל לצפות לתחרות רצינית יותר בתחום החיפוש והפרסום - דבר בריא לכל הדעות. מצד שני, השוק יהיה בשליטתן של שתי חברות ענקיות שהואשמו פעמים רבות בנטיות מונופוליסטיות. עבור הגולשים, תוצאה אפשרית אחרת היא ששירותי הרשת הרבים והפופולריים של יאהו, כמו אתר התמונות פליקר, יקבלו את הטיפול הלא אטרקטיבי שמיקרוסופט מעניקה לכל שירותי הרשת שלה, ויאבדו מקסמם.

 

אם זה יקרה, הגולשים עלולים לעבור לגוגל. במקרה כזה, גוגל תהפוך למונופול - ואולי תעלה על הכוונת של הרגולטור. מישהו אמר "אימפריית רשע"?
בטל שלח
    לכל התגובות
    x