$
אינטרנט

הפרטיות באינטרנט על הכוונת של האו"ם

ועדה קטנה של האו"ם מגבשת בימים אלה כללי תכנות חדשים שיהפכו את האינטרנט לגן עדן למשטרים אפלים. כל ביקור בדף אינטרנט ושליחת דוא"ל ילוו בחתימה גלויה שתאפשר לאתר את הגולש

1 הפרטיות נעלמת

 

בימים אלה פועלת באו"ם קבוצה שקטה ויסודית שמנסה לחסל באופן סופי את הפרטיות ברשת. ועדה Q6/17, שבראשה עומדת סין, מנסחת כללי תִכנות שיביאו לכך שכל ביקור בדף אינטרנט ושליחת דוא"ל ילוו בחתימה גלויה של כתובת ה־IP של מחשב הגולש - חתימה שתאפשר לאתר אותו

בקלות. מלבד סין חברים בקבוצה נציגים מחברת ציוד התקשורת סיסקו ומחברות טלקום נוספות - וכן נציג מ־NSA, הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי.

 

גם היום ניתן לאתר גולשים לפי הרישומים שמחשביהם משאירים באתרים שבהם ביקרו. אולם תהליך זה מסובך ומסורבל. נוסף על כך, האקרים יכולים לסלף את המידע שהם משאירים אחריהם ולחבל במחשבים בלי שזהותם תתגלה. הנימוק הרשמי להקמת ועדה Q6/17 היה התקפות ההאקרים בחודש אוגוסט על אתרי אינטרנט בגיאורגיה, במסגרת העימות הקצר שנערך בין המדינה הקטנה לבין רוסיה. אלא שהנימוק הזה לא רלבנטי: ההתקפות על גיאורגיה התבצעו ממחשבי גולשים בכל העולם שההאקרים שלטו בהם מרחוק. כתובות המחשבים הללו כלל לא הוסוו. גם סטנדרטים חדשים לא ימנעו מהאקרים מיומנים להסוות את זהותם.

 

מי שייפגעו מהסטנדרטים החדשים, אם יתקבלו, הם הגולשים הרגילים. כל שיר שנוריד מהאינטרנט, כל סרטון שנצפה בו, כל חיפוש של גולש סיני אחר המילים "כיכר טיינאנמן" - כולם יקוטלגו במאגר מסודר, שניתן יהיה להפיק ממנו דו"חות על תחומי העניין והפעולות ברשת של כל גולש. הרשת תישאר גן עדן להאקרים, אלא שעכשיו היא גם תהפוך לגן עדן עבור ממשלות טוטליטריות.

 

הפרטיות ברשת הולכת ונעלמת לנגד עינינו. ממשלת ארה"ב העבירה חוק למלחמה בטרור, שמעניק חסינות מפני תביעות לספקיות אינטרנט שיעבירו לממשל מידע על גולשיהן. האו"ם מנסה כבר שנים להעביר את השליטה ברשת מידיה של ארה"ב לידי מדינות העולם - ובהן סין, אלג'יריה וערב הסעודית. מעולם לא רצו רבים כל כך, חזקים כל כך ומסיבות שונות כל כך בהיעלמות הפרטיות ברשת.

 

2 שעתם של המפטרים

 

זו עונת הקיצוצים בעמק הסיליקון. רדיו האינטרנט פנדורה פיטר 14% מעובדיו, אתר הווידיאו Heavy.com פיטר מחצית מעובדיו והמנוע לחיפוש הזדמנויות נדל"ן Zillow.com פיטר רבע מעובדיו. eBay נפרד מיותר מאלף עובדים, וביאהו מלחשים על הכנת מכתבי פיטורים ל־3,000 איש. ואלה רק החדשות מהחודש.

 

המנכ"לים מאשימים את המשבר הפיננסי: בגלל מחנק האשראי נעצרו ההנפקות בבורסה, והמשקיעים מושכים את הכסף. גם קרנות ההון סיכון מתרחקות: ברבעון השלישי של 2008 חלה ירידה של 7% בהשקעות קרנות הון סיכון בחברות סטארט־אפ ביחס לרבעון המקביל ב־2007.

 

אבל יש עוד סיבה. המשבר הפיננסי ומחנק האשראי הם פשוט תירוץ טוב לפטר עובדים מיותרים. פיטורים תמיד היו סימן לחולשה. אף אחד לא משקיע בחברות שאין להן די כסף לשלם משכורות. אבל כשבנקים מתמוטטים אפשר לפטר בשקט. פיטורים הם הדגל החדש של האחריות הפיננסית. ייתכן שמשבר הסאב־פריים הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לעמק הסיליקון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x