$
אינטרנט

הרשת מטפשת

האם למהפכת המידע יש תופעות לוואי המזיקות למוח? יותר מדי אנשים חושבים שכן, אולי הגיע הזמן לערוך מחקר מדעי בנושא

יוסי גורביץ 18:1122.08.08
לפני כעשור נדחו על הסף הטענות ששימוש בסלולרי עשוי לגרום לסרטן. הן נדחו בשל מחסור במחקרים בנושא. החודש הן הפכו לאזהרה של משרד הבריאות.

 

בחודשים האחרונים מתחילות להישמע אזהרות מפני תופעות לוואי מזיקות של הגלישה באינטרנט. אין מחקרים מדעיים בנושא. האם יש לדחות את הטענות?

 

בחודש יוני התפרסם בירחון "אטלנטיק" המאמר "האם גוגל הופכת אותנו לטיפשים?", מאת הסופר ניקולאס קאר. "פעם היה קל לשקוע בספר או במאמר ארוך", כתב קאר. "כעת אני מאבד ריכוז אחרי שני עמודים, ומחפש משהו אחר לעשות. השיבה אל הטקסט הופכת למאבק".

 

 איור: ליאב צברי

 

כתב הטכנולוגיה בריאן אפליארד סיפר בסוף יולי ב"טיימס" הלונדוני על 400 הסחות הדעת שצצו בפניו כשניסה לקרוא ברשת על הסחות דעת. מנהלת המכון המלכותי למדעים בבריטניה, הברונית סוזן גרינפילד, הצביעה על ההקבלה בין העלייה בשימוש במחשבים בקרב ילדים, לבין העלייה באבחון הפרעות קשב. בראיון שנערך איתה ביום שישי שעבר ברשת 4 של הרדיו הבריטי תהתה גרינפילד אם שעות של שימוש במחשב מרגילות את המוח לגירויים מיידיים באופן שקשה לשנותו – ובמילים פשוטות יותר, אם כל החלונות הפתוחים, הלינקים, המסנג'רים והחיפוש המיידי פוגעים ביכולת שלנו לחשוב ולהתרכז. גם זוכת פרס נובל לספרות לשנת 2007, דוריס לסינג, האשימה את האינטרנט בדעיכה העולמית בשיעור קריאת ספרים.

 

הגיע הזמן לערוך מחקר מדעי בנושא.

 

סטיב, תקשיב

 

גם יריביה המרים של אפל יודו שבעיצוב היא מבינה. לפי השמועות, שכרו של מעצב בכיר בחברה הוא כ־200 אלף דולר בשנה, פי שניים מהמקובל בשוק. את התוצאות כולנו מכירים.

 

אלא שלפעמים נדמה שההשקעה במחלקת העיצוב באה על חשבון מחלקת ההנדסה. ביום השקת האייפון החדש השיקה אפל גם חנות יישומים מקוונת ואת השירות MobileMe. התוצאה היתה קריסה משולשת, שנמשכה שעות. היום החגיגי הפך ליום של תקלות ותלונות לקוחות, והאייפון החדש זכה לכינוי iBrick, מפני שעבור אלפי רוכשים הוא פעל ביעילות של בלטה.

 

יומיים אחרי ההשקה החלו להישמע תלונות על בעיות בטעינת יישומים, ועל כך שהאייפון החדש מתנתק במהלך השיחה. בשבוע שעבר, אחרי חודש של תלונות, הודיעה ספקית הסלולר האירופית T-Mobile כי התקלות הללו נגרמות בשל באגים במכשיר של אפל. ההערכה היא שמקורן הוא בשבב הדור השלישי של האייפון, שקורס כשבסביבת המכשיר נמצאים יותר מדי טלפונים אחרים.

 

אפל עצמה שותקת. אם הבעיה היא אכן בשבב, פתרונה יהיה כרוך בהחזרת רבבות אייפונים לתיקון – ובאסון תדמיתי. בינתיים לומד מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס, מדי יום, על תופעת הלוואי השלילית של השקעה אינסופית בקנקן, במחיר של זלזול בבקרת האיכות על מה שיש בו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x