$
אינטרנט

חמש שנים לוויקיפדיה העברית

הגירסה העברית של האנציקלופדיה המקוונת החופשית חוגגת יום הולדת חמישי עם יותר מ-78.5 אלף ערכים, שנערכו כ-5 מיליון פעמים

עידו קינן 17:1307.07.08

ויקיפדיה העברית, הגירסה העברית של האנציקלופדיה החופשית לקריאה ולכתיבה, חוגגת מחר (ג') את יום הולדת החמישי.

 

ויקיפדיה נוסדה בינואר 2001 על ידי ג'ימי וויילס. היא הוקמה על בסיס נופדיה, אנציקלופדיה מקוונת מסורתית יותר, שערכיה נכתבו על ידי מומחים ועברו תהליך של בדיקה. לעומתה, ויקיפדיה פתוחה לכתיבה כך שכל גולש יכול לערוך בה ערכים קיימים ולהוסיף חדשים. ויקיפדיה מופעלת על ידי קרן ויקימדיה, ופועלת ביותר מ-250 שפות ברחבי העולם. ויקיפדיה לא מציגה פרסומות ולא גובה תשלום ממשתמשיה, ומתקיימת מתרומות. תומכיה אומרים שהיא מקדמת ומנגישה את הידע בעולם, ואילו מבקריה טוענים שהיא לא אמינה, מכיוון שאין לה עורך אחראי וכל אחד יכול לשנות בה ערכים.

 

עשר הוויקיפדיות הגדולות ביותר הן ויקיפדיה האנגלית, עם יותר מ-2.4 מיליון ערכים, אחריה גרמנית (771 אלף), צרפתית (680 אלף), פולנית (517 אלף) ויפנית (503 אלף). ויקיפדיה העברית נמצאת במקום ה-26 עם קצת יותר מ-78.5 אלף ערכים, שנכתבו על ידי כ-48 אלף גולשים רשומים ומספר לא יודע של גולשים מזדמנים, ונערכו כ-5 מיליון פעמים, 18.37 עריכות לדף בממוצע, כך לפי נתוני ויקיפדיה העברית.

 

בין אמצע ינואר לסוף יוני השנה נמנו באתר יותר מ-180 אלף כניסות. עשרת החיפושים הנפוצים ביותר, בסדר יורד, הם סקס, בחורות, גוגל, חדשות, SEX, ספורט, GOOGLE, מקושרים, Facebook, וואלה; ועשרת הערכים הנצפים ביותר הם סקס, ישראל, ויקיפדיה, גוגל, ירושלים, מלחמת ששת הימים, ארצות הברית, מלחמת העצמאות, פורים, תל אביב. חובבי המספרים יוכלו למצוא עוד נתונים רבים בעמוד הסטטיסטיקות הרשמי של האתר.

 

"יש לנו ללא ספק סיבה לשמוח בהישגים של ויקיפדיה העברית, הן מבחינת מספר הכותבים והן מבחינת מספר הערכים שהגענו אליו בחמש השנים הראשונות", מסר אחד ממייסדי ויקיפדיה העברית והבירוקרט הראשי שלה, דוד שי. "אבל עדיין צריך להרחיב את היקף ההשתתפות של הציבור הרחב בכתיבת ויקיפדיה העברית, וזו המשימה שלנו לחמש השנים הבאות".

 

יו"ר חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה, פלורנס ניבאר-דבואר, בירכה את ויקיפדיה העברית ואמרה: "ויקיפדיה העברית היא אחד המיזמים הפעילים ביותר שלנו, הודות לאחת הקהילות הנלהבות ביותר מבין הקהילות שלנו. תודתנו העמוקה נתונה לכל העורכים שעיצבו את ויקיפדיה והפכו אותה למה שהיא היום – מתנת ידע לעולם ולדורות הבאים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x