$
חדשות טכנולוגיה

המקלדת והעכבר מזוהמים יותר ממושב האסלה

בעוד וירוסי המחשב מתרוצצים באינטרנט, הווירוסים האמיתיים שורצים בציוד המשרדי שלכם. מקלדות, עכברים וטלפונים משמשים מצע גידול לחיידקים ומקור להעברת מחלות. כך תדעו להיזהר

עידו קינן 09:5016.06.08

בפברואר 2007 התפרצה בבית ספר יסודי בוושינטון הבירה דלקת הקיבה והמעיים, שפגעה ב־27 תלמידים ובשני עובדי תחזוקה. המרכז האמריקאי לבקרה ומניעה של מחלות (CDC) דיווח שהגורם למחלה, נגיף הנורו־וירוס, הגיע מאחד התלמידים, שנגע במקלדת ובעכבר באחת הכיתות, והופץ בין מי שהשתמשו במקלדת אחריו. "ההתפרצות הזאת מדגישה את התפקיד האפשרי של ציוד מחשב בהעברת מחלות", נכתב בדו"ח ה־CDC.

 

בבדיקה שפרסם המגזין הבריטי "Which? Computing" בתחילת מאי, נמצאה מקלדת עם חיידקים בכמות של פי 150 מהמומלץ, ופי חמישה יותר מבמושב אסלה שנשלח לבדיקה. תקני התברואה במפעלי מזון דורשים שריכוז החיידקים יעמוד על עד עשרה חיידקים לסמ"ר. מחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה ב־2004 מצא על מקלדת 510 חיידקים לסמ"ר, על עכבר 260 ועל טלפון משרדי כ־3,800 חיידקים לסמ"ר. מחקר מאוניברסיטת צפון קרוליינה מ־2006 גילה חיידקי סטפילוקוקוס ב־80% מ־25 מקלדות שנלקחו מבתי חולים וממוסדות סיעודיים.

 

אלה רק דוגמאות אקראיות מתוך עשרות מחקרים שמתפרסמים בשנים האחרונות, וקובעים שסביבת העבודה האלקטרונית שלנו מטונפת יותר מהשירותים המשרדיים.

 

הסיבה לשיעורי הזיהום היא שאת השירותים במשרד מנקים בקביעות, ואת ציוד המחשב לא. נוסף על כך, ציוד המחשב כאילו עוצב כדי להזדהם: הוא מחוספס ומלא חריצים שנוטים לצבור לכלוך. אנחנו במגע מתמיד איתו, משירים אליו תאי עור מתים ואת הלכלוך שאיתו ידינו באות במגע. ואם לא די בכך, אנחנו גם אוכלים לידו ומעליו. שלחנו אל מעבדות בקטוכם בנס ציונה מקלדת משרדית, וביקשנו מהמעבדה לערוך לנו היכרות עם הדברים שמצטברים וגדלים שם.

 

לפי ד"ר דוד גובזנסקי, מנהל תחום המיקרוביולוגיה בבקטוכם, "אם יש עמדת עבודה שלא עוברת ניקוי פעם בשבוע לפחות, מצטברים שם חיידקים, שחלקם יכולים לגרום למחלות. תקן התברואה במפעלי מזון הוא של עד עשרה חיידקים לסמ"ר. על מקש ה־Enter במקלדת שהבאתם לנו היו 150 מיקרואורגניזמים לסמ"ר, ובהם חיידקים ופטריות עובש. בתנאים טובים החיידקים הללו יכולים להכפיל את מספרם מדי 20 דקות, ולהגיע בתוך שעות לכמה מיליונים בסמ"ר. זה עלול להיות מפגע בריאותי, שכן החיידקים הללו יכולים לשרוד גם כמה ימים ללא מזון. וירוסים לא מתרבים אם אין להם אוכל, אבל הם יכולים לשרוד בתנאים סביבתיים קשים, וגם לעבור באוויר".

 

מה חי במקלדת, בעכבר ובאפרכסת הטלפון?

סטפילוקוקוס אאוראוס

 

מה זה? חיידק.

 

איפה נפוץ? בפצעים מוגלתיים.

 

מה הסכנות? זיהומים, הרעלת דם. זן חזק במיוחד של סטף־איי, MRSA, עמיד בפני אנטיביוטיקה, ונפוץ בבתי חולים

 

איך נמנעים מזה? מחטאים וחובשים פצעים לפני שנוגעים במשטח העבודה, וכשחולקים משטח עבודה עם אנשים אחרים, מנקים את המקלדת ואת העכבר בתחילת העבודה.

 

אשריכיה קולי (אי־קולי)

מה זה? חיידק.

 

איפה נפוץ? במעיים ובצואה.

 

מה הסכנות? זיהומים, קלקול קיבה.

 

איך נמנעים מזה? שוטפים ידיים היטב אחרי כל שימוש בשירותים. כשחולקים משטח עבודה עם אנשים אחרים, מנקים את המקלדת ואת העכבר בתחילת העבודה.

 

סלמונלה

מה זה? חיידק.

 

איפה נפוץ? בדגים, עוף וביצים שלא בושלו דיים או שנאכלו זמן רב לאחר הבישול.

 

מה הסכנות? טיפוס, הרעלות מזון.

 

איך נמנעים מזה? נמנעים מלאכול את המאכלים הללו ליד משטח העבודה.

 

אינפלואנזה

מה זה? וירוס.

 

איפה נפוץ? בדרכי הנשימה של נשאי הווירוס וחולים, ובאוויר - כשהם משתעלים או מתעטשים.

 

מה הסכנות? שפעת וסיבוכיה, שיכולים להיגמר גם במוות.

 

איך נמנעים מזה? לא חולקים משטח עבודה עם חולה. מנקים את משטח העבודה אחרי התעטשות או שיעול. שוטפים ידיים אחרי שמכסים את הפנים בעת התעטשות או מקנחים את האף; נמנעים מלהגיע למשרד עד להחלמה.

 

אספרגילוס ניגר

מה זה? עובש (פטריות מיקרוסקופיות).

 

איפה נפוץ? במזגנים ובמשטחי עבודה.

 

מה הסכנות? נבגים שגורמים לזיהומים ולמחלות בדרכי הנשימה ובאוזניים.

 

איך נמנעים מזה? ניקוי קבוע של המסננים של מערכות מיזוג האוויר (כמות העובש במשטח עבודה כמו מקלדת קטנה מכדי לגרום נזק).

 

הפתרון:

היגיינה אישית וניקיון שבועי.

 

לפי סקר של המגזין "Which? Computing", כמחצית מהבריטים מנקים את ציוד המחשב שלהם פעם בחודש בלבד. 10% הודו שמעולם לא ניקו את המקלדת, ו־20% שלא ניקו את העכבר.

 

ד"ר גובזנסקי מבקטוכם: "חשוב לנקות בתדירות גבוהה, עם מגבון לח, עדיף כזה שמכיל אלכוהול. אחרי שהאלכוהול מתייבש אפשר לחזור לעבוד. חוץ מזה, חשוב לשמור על היגיינה. אם נשפך קפה או מיץ, או אם אתה נוגע תוך כדי שאתה אוכל פרי, והידיים שלך מלאות מיץ, ואתה ממשיך לעבוד, ברור שאתה מחלק מזון לכל החיידקים שנמצאים בסביבה. ואם לא מנקים מיד, כמובן שהם יתרבו".

 

 צילום: עידו קינן
כך יש לנקות את העכבר:

 • לגרד את החריצים של הכפתורים עם קיסם
 • לקלף את גושי הטינופת השחורים שמצטברים על תחתית העכבר
 • לפתוח את העכבר, להוציא את הכדור ולנקותו עם מטלית לחה
 • לקלף את הטינופת השחורה שעל הגלגלים הפנימיים
 • לעבור על כל המשטח החיצוני של העכבר עם חומר חיטוי

 

 צילום: עמית שעל
כך יש לנקות את המקלדת:

 • להפוך ולנער היטב, להוציא את כל הלכלוך הכבד
 • אפשר להוציא עוד לכלוך באמצעות תרסיס אוויר
 • אם יש לכלוך גס, לקרצף את המקשים ומסביבם עם מטלית וחומר ניקוי
 • לעבור על המקשים עם מטלית ספוגה בחומר חיטוי (אלכוהול או מי חמצן)
 • לעבור בין המקשים עם קיסם אוזניים ספוג בחומר חיטוי

 

 צילום: עמית שעל
כשהמקלדת מלוכלכת במיוחד:

 • להוציא את כל המקשים בעזרת מברג או מהדק ניירות
 • להשרות את המקשים בחומר ניקוי או חיטוי, לפי הצורך, או להעביר אותם שטיפה במדיח
 • לנקות עם מטלית לחה את פנים המקלדת לפני שמחזירים את המקשים
בטל שלח
  לכל התגובות
  x