סגור
כנס לונדון גיא כספי
(כלכליסט)

ועידת לונדון
גיא כספי: הפתרון למתקפות הסייבר נמצא בבינה המלאכותית

מייסד ומנכ"ל דיפ אינסטינקט תיאר את ה-Wipers בוועידת Mind the Tech London של כלכליסט כטילי סייבר בליסטיים, והדגיש את הצורך בטכנולוגיות הגנה חדשות: "היכולת האנושית להגיב מוגבלת כיום"

"התחכום של מתקפות הסייבר גדל במהירות, ואיתו הסיכון למשתמשים, לחברות ולמדינות" – כך אמר גיא כספי, מייסד ומנכ"ל דיפ אינסטינקט (Deep Instinct), בוועידת Mind The Tehc London של "כלכליסט", שהחברה היא אחת מנותנות החסות לה.

"כל אחד מאתכם כנראה נפרץ, בין אם ישירות ובין אם דרך המעסיק או שירות שאתם משתמשים בו", הזהיר כספי. "את האיומים הידועים קל לעצור, אבל המוטציות שלהם יוצרות אתגר עצום ליכולת להגיב בזמן, ומייצרות מתקפות מורכבות ומסוכנות יותר. זה אתגר עצום לעזור לחברות ולמדינות למנוע מקפות סייבר. האתגר מתגבר, כי בינה מלאכותית נמצאת בשימוש לא רק בידי הטובים, אלא גם בידי הרעים - לתקיפה בדרכים ייחודיות ומסוכנות".

1 צפייה בגלריה
ועידת Mind The Tech גיא כספי
ועידת Mind The Tech גיא כספי
גיא כספי
(צילום: אוראל כהן)


"למה אנחנו במצב הזה? יש כל כך הרבה מנהיגים חכמים ומומחי סייבר, ועדיין יש הרבה יותר מדי תקיפות. הסיבה לכך היא שאנחנו מסתמכים על אנשים כקו הגנה. לרוב החברות יש מאות עובדים שמבצעים אנליטיקה ידנית של איומים ומנתחים קבצים ואיומים, אך זו משימה בלתי אפשרית כשיש חצי מיליון התקפות חדשות מדי יום. אנחנו צריכים טכנולוגיה חדשה, כי היכולת האנושית להגיב מוגבלת מאוד כיום".
הפתרון, לדברי כספי, נמצא בעולמות הבינה המלאכותית. "כשהייתי בבית ספר, המורים התלוננו באוזני הוריי שאני אף פעם לא מגיע ללימודים", הוא סיפר. "הם צדקו. השקעתי את רוב זמני בבניית AI, ומאז זו תשוקה שלי בחיים. בשש השנים האחרונות לקחתי את התשוקה הזו והמרתי אותה לתחום הסייבר. בדיפ אינסטינקט אנחנו משתשמים בכלי בינה מלאכותית ולמידה עמוקה, כדי לספק דיוק גדול יותר וזיהוי מהיר יותר של מתקפות סייבר. אנחנו פועלים בקטגוריה חדשה בתחום הגנת הסייבר, שמתמקדת במניעת מתקפות. לחברה יש כיום יותר מ-300 לקוחות ו-400 עובדים, ואנחנו סורקים יותר ממיליארד קבצים ביום".
כספי סיפר גם איך הפלישה של רוסיה לאוקראינה והמלחמה המתמשכת משנה את תחום הסייבר. "השבוע הראשון של המלחמה היה חסר תקדים", הוא אמר. "ראשית, השימוש בווייפרים (Wipers). זה כמו טיל סייבר בליסטי, שמיועד להרוס מערכת מחשוב באגרסיביות. בשבוע הראשון הווייפרים השביתו בנקים ברוסיה ותשתיות חיוניות כמו רשתות חשמל באוקראינה. במקביל ראינו מיקור המון של פעילות סייבר. אנשים וקבוצות האקרים מכל העולם מסייעים לאוקראינה במלחמת הסייבר שלה נגד רוסיה. זה משהו שיסלים מבחינת התחכום, וכבר זולג למדינות אחרות באירופה".