סגור
כנס אקדמיה אורנה ברביבאי
(סיני דוד)

כנס האקדמיה
שרת הכלכלה: "האקדמיה חייבת לשמור על רמה גבוהה גם בפריפריה"

את הדברים אמרה שרת הכלכלה אורנה ברביבאי בכנס "אקדמיה שעובדת" של כלכליסט. לדבריה: "המכללות חייבות לקחת על עצמם את העול של יצירת שיתופי פעולה, יש אחריות ערכית ונורמטיבית לייצר חיבור בין הקהילה לבין האקדמיה"

"האקדמיה חייבת לשמור על רמה גבוהה גם בפריפריה, בכל מקום צריך לשאוף למצוינות", כך אמרה שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה בכנס "אקדמיה שעובדת" של כלכליסט שהתקיים היום בתל אביב. ברביבאי אמרה כי על המכללות בפריפריה מוטל גם לחבר את עצמם לקהילה: "המכללות חייבות לקחת על עצמם את העול של יצירת שיתופי פעולה, יש אחריות ערכית ונורמטיבית לייצר חיבור בין הקהילה לבין האקדמיה. צריך שיהיה קשר בין מכללת יזרעאל לדוגמה, לבין בית ספר אלומות שנמצא קרוב אליו".

1 צפייה בגלריה
כנס אקדמיה אורנה ברביבאי שרת הכלכלה והתעשייה
כנס אקדמיה אורנה ברביבאי שרת הכלכלה והתעשייה
שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי
(צילום: יריב כץ)

ברביבאי אמרה כי כיום יש פערי מידע בפני הצעיר שבוחר מקצוע לימודים: "ביקרתי לאחרונה במכללה מקצועית, ראיתי מישהו בן 37 שסיים כבר שני תארים ראשונים, שהגיע לעשות הכשרה כהנדסאי אלקטרוניקה, הוא אמר שהוא לא מצליח להתפרנס מהתארים הקודמים. נשאלת השאלה, האם הוא באמת היה חייב לעבור את כל המסלול הזה?" עם זאת ציינה ברביבאי את האתר החדש שהקימה זרוע העבודה (עבודה דאטה) שמספק לצעירים מידע על שיעורי התעסוקה ורמות השכר בכל מקצוע "זה נותן מענה לחלק מהצרכים, אך צריך להפיץ עוד ידע, זה דבר חשוב מאוד, אני חושבת שכיום המערכת לא מסייעת לצעירים לקבל את ההחלטות על הלימודים, זה נעשה באופן חלקי מאוד".
ברביבאי חזרה בדבריה על כך כי המפתח לצמצום הפערים בין קבוצות אוכלוסיות שונות הוא שיתוף פעולה משולש, בין הממשלה, האקדמיה, והמגזר השלישי "יש לנו פער משמעותי בין הכלכלה שנמצאת בשפיץ של העולם ומתחרה עם הכלכלות המפותחות ברמת הפריון והאפקטיביות, לבין הכלכלה האחרת בה יש עובדים לא מיומנים, ואחוזי אי תעסוקה גבוהים כמו בקרב הנשים הערביות והגברים החרדיים. את הפער הזה אפשר לצמצם במידה חלקית באמצעות הייטק, אך חייבים לשם כך שיתוף פעולה של האקדמיה, הממשלה, וגם המגזר השלישי".
ברביבאי אמרה כי היא סבורה כי ניתן לעמוד ביעד שהציב שר החוץ לפיד לפיו יהיו 'מיליון עובדים בהייטק', אך הבהירה "המטרה היא להפוך את התעשיה המסורתית למתקדמת, וכך מקטע ההייטק בכלכלה מתרחב". ברביבאי התייחסה למתח שבין רצונות הפרט לבין צרכי הכלכלה ואמרה: "שימשתי כראש אכ"א וזה נתן לי נקודת מבט המסתכלת על שוק העבודה מכיוון מערכתי, האתגר הוא איך אתה משתמש בהון האנושי באופן שהכי טוב למערכת מצד אחד. ואיך אתה ממקסם את הפוטנציאל האישי של כל פרט. צריך למצוא את נקודת האיזון האופטימלית בין הצרכים של החברה והמערכת, לבין הרצונות של הפרט". בסיום דבריה ברביבאי אמרה כי היא מקווה שהממשלה תשרוד, וכי מבחינה כלכלית יש צורך ביציבות שלטונית.