סגור

נדל"ן ותשתיות 2021
מנכ"ל גב ים: "ישראל היא מעצמה טכנולוגית, הביקוש למשרדים לא ייפסק"

אבי יעקובוביץ' אמר את הדברים בפאנל שנערך בכנס נדל"ן ותשתיות 2021 של כלכליסט. בשיחה לקח חלק גם מנכ"ל אמות שמעון אבודרהם. השניים סבורים כי העבודה מהבית הייתה זמנית והעובדים חוזרים וימשיכו לחזור למשרדים. על הקשיים של חלק ממגדלי המשרדים של קבוצות הרכישה הם אומרים: זה מוצר אחר, אין כאן תחרות בכלל


כנס ועידת הנדלן 2021 - פנאל מגמות
(אולפן כלכליסט)
שוק המשרדים יחזור למתכונת טרום הקורונה, העובדים כבר חוזרים והביקושים ימשיכו להציף את הענף; כך אמרו היום מנכ"ל גב ים אבי יעקובוביץ', ומנכ"ל אמות השקעות שמעון אבודרהם, בוועידת נדל"ן ותשתיות 2021 של כלכליסט. השניים דיברו בפאנל בהנחיית עורך הנדל"ן של כלכליסט, דרור מרמור.
מה עם התחזיות השחורות שעלו בתקופת הקורונה? אמרו שהמשרדים ייזנחו לטובת עבודה מהבית והמסחר ייזנח לטובת המסחר המקוון. סתם הזהרנו?
יעקובוביץ': "אם אני מזקק את זה, אז העבודה מהבית היתה זמנית. קצב החזרה לעבודה בפארקים שלנו כבר מגיעים בחלקם ל-100%. ההגעה לעבודה עומדת היום על 60%-100%. העבודה מהבית נוצרה בעקבות אילוץ טכני ולא בתהליך מוסדר של מעבר לעבודה מהבית. העובדים חוזרים לעבודה, רואים את האווירה בפארקים ובבניינים שלנו, והיא חיובית וטובה".
ובכל זאת, גם אם 20% מהעובדים יישארו בבית זו ירידה משמעותית בהיקף השטחים שמושכרים.
אבודרהם: "צריך לזכור שההייטק הוא הקטר של המשק הישראלי, אלה עובדים מאוד מחוזרים ולכן אין לזה השפעה על שטחי המשרדים. גם חברות שעוברות למודל היברדי לא יפגעו בביקוש לשטחי המשרדים".
בנוסף לכך יש היום בנייה מואצת של משרדים. יש הרבה ביקושים?
יעקובוביץ': "ישראל היא מעצמה טכנולוגית. כשלוקחים את זה, ורואים שחברות ענק פועלות בישראל, ורואים מה שקורה בשוק עם היקפי הפיתוח שגדלים, זה מוביל לגיוס הון אנושי. כשלוקחים את המארג הזה של גידול החברות וההוון האנושי הכל כך איכותי זה גוזר הרבה מאוד נדל"ן איכותי".
1 צפייה בגלריה
מימין שמעון אבודרהם אבי יעקובוביץ' כנס נדל"ן
מימין שמעון אבודרהם אבי יעקובוביץ' כנס נדל"ן
שמעון אבודרהם ואבי יעקובוביץ'
ובכל זאת, אולי בונים כאן יותר מידי?
יעקובוביץ': "אני לא חושב, תלוי על איזה מעגלים מסתכלים. במעגל הראשון של ת"א, גבעתיים והרצליה, בבניינים שהם פרימיום יש ביקושים, בבניין תוהא 1 אין מ"ר אחד פנוי במשרדים וגופים שרוצים להתרחב שם לא יכולים. גם הרצליה מלאה".
אבודרהם: "בראשון לציון יש לנו שטח וזה מעגל שני, לכן הודענו שנבנה את השטח הזה עבור לקוח קצה. השוק בישראל לא אחיד ויש להבדיל בין בניינים ברמה גבוהה שנמצאים בידיים חזקות אצל יזמים שיודעים להגיש את זה לצרכן, לבין קבוצות הרכישה שהן מוצר שונה לחלוטין".
יעקובוביץ': "אלה שני עולמות נדל"ן, זה של החברות הגדולות הציבוריות שיושבות על הצירים המרכזיים ופארקי ההייטק, לעומת קבוצות רכישה ומשתמשי קצה שיושבים בבנייני קלאס B ולא A. זה לא אותו קוד נדל"ן, אלה כללי משחק אחרים וסיכונים אחרים".
יש נוסחה שתעזור למתוח את הביקושים מעבר לערי המרכז במעגל הראשון?
יעקובוביץ': "גב ים יושבת כיום על 19 ערים, לערי הלווין כמו רחובות וחולון יש ביקושים זה לפעמים קצת יותר קשה. אבל אם תיקח את באר שבע ירושלים ומת"ם בחיפה, אלה שלושה מוקדים שהם לא במעגלים שאנחנו מדברים עליהם, ועדיין בב"ש הפארק הוא בשותפות האוניברסיטה וההון האנושי שלהם מגיע אלינו. יש שם חיבור מוצלח של מרכז הסייבר הלאומי וקמפוס התקשוב שמוקם כעת. אז נכון שב"ש זה לא הקצב של ת"א, אבל יש שם 60 אלף מ"ר ואני פוגש שם את החברות הכי גדולות".
אבודרהם: "המפתח הוא בתחבורה. ככה מותחים את הארץ מעבר לערי המרכז".
לאבי אין הרבה שטחי מסחר, אבל לאמות יש. היו הרבה נבואות שחורות לגבי המסחר?
אבודרהם: "אנחנו הפסקנו עם המסחר ועוברים ללוגיסטיקה. המסחר המסורתי הרגיל יידרש לבצע התאמות".
יעקובוביץ': "אנחנו לא בתחום המסחר, זה רק 7% מההכנסות שלנו. לגבי הלוגיסטיקה אני מסכים עם שמעון, אנחנו מחזיקים כ-200 אלף מ"ר של לוגיסטיקה ותעשייה ואנחנו יוזמים עוד 75 אלף מ"ר בתחום הזה שיש בו ביקושים גדולים. אנחנו מפתחים היום פארק מאוד גדול בנמל חיפה, בצמוד לנמל הסיני".