סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
קוף משחק בכוח מחשבה נוירלינק Neuralink אלון מאסק
הניסוי הקודם של ניוראלינק שבו הדגים הסטארט-אפ כיצד קוף מסוגל לשחק משחק בכוח המחשבה (צילום: youtube)

מקופים לאנשים: סטארט-אפ השבבים למוח של מאסק קיבל אישור לבצע ניסוי בבני אדם

ניוראלינק הודיעה כי עבור הניסוי הראשון שתערוך בבני אדם היא מחפשת אנשים עם נכויות, שיותקן להם שבב במוח. השבב יאפשר למשתתפים לתקשר עם סביבתם על ידי הזזת סמן והקלדה באמצעות המחשבות. הניסוי יימשך כשש שנים

ניוראלינק (Neuralink), סטארט-אפ השבבים למוח של אלון מאסק, קיבל אישור מוועדת בדיקה עצמאית להתחיל בגיוס משתתפים לניסוי הראשון בבני אדם, כך לפי דיווח בסוכנות רויטרס. זאת לאחר שבמאי קיבלה החברה את אישור מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) לקיום ניסוי בבני אדם.
לפי הודעת החברה, אנשים עם נכויות הנובעות מחבלות בעמוד השדרה או מחלת ניוון שרירים (ALS) יהיו זכאיים להשתתף בניסוי. עם זאת, החברה לא חשפה את מספר המשתתפים שיגייסו לניסוי, שהשלמתו תימשך שש שנים.
בניוראלינק ציינו כי הניסוי ישתמש ברובוט כדי להתקין באמצעות ניתוח את השבב באזור במוח ששולט בכוונה לבצע תנועה. המטרה הראשונית עליה הכריזו בחברה היא לאפשר לאנשים להשתמש במקלדת או סמן לתרגום המחשבות שלהם.
בחברה אמנם קיבלו את אישור ה-FDA, אך ניסויים קודמים שערכו בבעלי חיים נמצאים תחת חקירה לאחר שדווח כי הניסויים גרמו לסבל לא נחוץ. זו כנראה הסיבה לכך שלא יוכלו להשתיל את השבב בעשרה חולים כפי שקיוו במקור. החברה גם לא חשפה היכן ומתי יתקיים הניסוי. בכל מקרה גם אם המכשיר יתגלה כבטוח לשימוש בבני אדם, עדיין עשויים לעבור עשורים לפני שיאושר לשימוש מחוץ לניסויים.
למאסק שאיפות גדולות לחברה, והוא הצהיר בעבר כי הוא מאמין שהשבב שהיא מפתחת יוכל לטפל בהשמנת יתר, אוטיזם, דיכאון וסכיזופרניה.