סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימריסט
מחוקקים אמריקאים מבקשים מחברות גיימינג לאמץ תקנות הגנת ילדים

נבחרי הציבור פנו לענקיות התעשייה - מיקרוסופט, סוני ונינטנדו - וביקשו מהן לאמץ מרצונן תקנות פרטיות ילדים שייכנסו לתוקף בבריטניה בחודש ספטמבר. המחוקקים גם הצהירו מבעוד מועד על כוונתם לחוקק חוק פרטיות חדש כדי למנוע מילדים חשיפה למכניקות משחק נצלניות

האם חברות הגיימינג עומדות לפני חקיקה שתאלץ אותן לאמץ תקנות הגנת פרטיות מחמירות יותר לילדים? אחרי רגולציה בבריטניה, גם המחוקקים האמריקאים מתעוררים. שלושה מחוקקים דמוקרטים מיענו מכתבים לראשיהן של 12 חברות מדיה וגיימינג, וביקשו מהם לאמץ תקנות דומות לאלה שייכנסו בקרוב לתוקף בבריטניה. הסנאטור אד מארקי (Ed Markey) וחברות הקונגרס קת'י קאסטור (Kathy Castor) ולורי טראהן (Lori Trahan) פנו, בין השאר, לאפיק גיימס (Epic Games), סוני, מיקרוסופט ונינטנדו.

השלושה ביקשו מהחברות לאמץ מרצונן תקנות חדשות להגנת פרטיות ילדים שנקראות "קוד עיצוב מותאם גיל" (Age Appropriate Design Code) - או AADC בקיצור - שייכנסו לתוקף בממלכה המאוחדת בתחילת ספטמבר. חברי הקונגרס כתבו כי הם מעוניינים למנוע מחברות גיימינג להפעיל מכניקות משחק טורפניות ונצלניות, כמו ״קופסאות שלל״ (Loot Boxes) - שמוזכרות במכתב כ"שוות ערך להימורים".
כבר בשנת 2019, הסנאטור הרפובליקני ג'וש האולי (Josh Howley) הגיש הצעת חוק שנועדה לאסור על שימוש בקופסאות שלל - אך היא לבסוף נגנזה. כיום בארה"ב, "החוק להגנת פרטיות ילדים ברשת" או COPPA - תקף רק לילדים בני 12 ומטה, בניגוד לתקנות הפרטיות החדשות בבריטניה, שיחולו על קטינים מתחת לגיל 18.
1 צפייה בגלריה
loot box תיבת שלל
loot box תיבת שלל
loot box תיבת שלל
"הכרחי שהקונגרס האמריקני יפעל בדחיפות לחקיקת חוק פרטיות נוקשה לילדים ובני נוער במאה ה-21", כתבו המחוקקים. "בעוד אנו פועלים למען מטרה זו, אנו מפצירים בכם לצרף את הילדים ובני הנוער האמריקנים לכל שינוי שתערכו כדי להיענות ל-AADC". המכתב מכיל דדליין - ה-26 באוגוסט - ודורש ממנכ"לי החברות לענות על שתי שאלות: "האם בכוונתכם לערוך שינויים במוצריכם ובשירותיכם על פי התקנות החדשות?"; "האם תכניסו שינויים אלה גם למען משתמשים בארה"ב?"
תקנות הפרטיות החדשות של בריטניה יחייבו את חברות הגיימינג לעצב משחקים "במחשבה על טובת הילד", כלשון החוק. היצרניות יצטרכו להגדיר פרטיות גבוהה למשתמשים קטינים כברירת המחדל, לא לחלוק מידע אישי של ילדים ולכבות את המיקום הגאוגרפי שלהם כברירת מחדל. הבעיה במכתב מאת המחוקקים האמריקנים היא שתקנות הפרטיות החדשות בבריטניה לא מזכירות ולו פעם אחת את קופסאות השלל. על אף שהשימוש בהן עלה במהלך מחקרם של הרגולטורים הבריטים, קופסאות השלל לא נכללו בנוסח התקנות הסופי.
מוטב להדגיש כי קופסאות שלל הן מכניקת משחק שנויה במחלוקת, שאפילו נאסרה בכמה מדינות. בחודש שעבר, הציג חבר פרלמנט אוסטרלי הצעת חוק שתאסור על חברות לשווק לקטינים קופסאות שלל בתוך המשחק. על פי הצעת החוק, כל משחק בעל קופסאות שלל ידורג כמיועד לבני 18 ומעלה; בחודש אוקטובר, בית המשפט בהולנד צידד בממשלה ואיים לקנוס את חברת EA ב-5.85 מיליון דולר אם היא לא תסיר את קופסאות השלל ממשחק הכדורגל פיפ"א. EA הודיעה כי תערער על ההחלטה; באפריל 2018, הכריזה בלגיה כי קופסאות השלל עומדות בניגוד לחוקי הגיימינג במדינה, וכי העוברים על החוק עשויים לספוג קנס בסך 800 אלף אירו ואפילו מאסר בפועל.