סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
תוכנת ריגול פגסוס NSO
תוכנת הריגול פגסוס של NSO (צילום: גטי)

ועדה של הסנאט הפולני: הרשויות ביצעו שימוש לא חוקי בתוכנת פגסוס

לפי הדו"ח שהתפרסם היום, התוכנה מבית NSO הישראלית שימשה נגד יעדים שלא היו חשודים בפשע כלשהו, כולל אנשי אופוזיציה, אנשי עסקים ותובעת בפרקליטות של פולין; חמור מכך: הדבר פגע בתקינות הבחירות ב-2019

הרשויות בפולין עשו שימוש בתוכנת פגסוס נגד מנהיגי אופוזיציה ונגד יעדים שלא היו חשודים בפשע כלשהו, ועצם השימוש בתוכנת הריגול של NSO הישראלית מנוגד לחוק במדינה – כך קובעת היום (ה') ועדה מיוחדת של הסנאט של פולין בדו"ח שמסכם את ממצאי החקירה בת כשנה וחצי שערכה בנושא.
במאי 2021 דיווח הפייננשל טיימס שהטלפון של פוליטיקאי מהאופוזיציה בפולין, כריסטוף ברז'ה, הותקף עם פגסוס 33 פעמים לפני הבחירות הארציות לפרלמנט ב-2019. על רקע זה, החליט הסנאט בינואר 2022 להקים ועדה שתחקור את השימוש שנעשה בפגסוס על ידי הרשויות בפולין. בשנה וחצי האחרונות קיימה הוועדה 23 שימועים במהלכם העידו 36 איש, 11 מהם קרבנות של פגסוס ו-25 עדים מומחים. נציגי הממשלה לא נענו לזימונים להופיע בפני הוועדה.
ממצא הוועדה, שאושרו על ידי הסנאט והתפרסמו היום, מעלים כמה האשמות חמורות לגבי השימוש של הממשלה בפגסוס. בין השאר נאמר בדו"ח שנעשה שימוש בתוכנה כדי לתקוף טלפונים של כמה פוליטיקאים מהאופוזיציה במהלך מערכת הבחירות של 2019. כן נעשה שימוש בתוכנה על מנת לתקוף מכשירים של מתנגדי משטר, אנשים עסקים בולטים ושל תובעת בפרקליטות המדינה של פולין. חלק מהממצאים בדו"ח התפרסמו בעבר בתקשורת.
בנוסף קובע הדו"ח שהשימוש שעשתה הממשלה בפגסוס הוא בניגוד לחוק ולחוקה של פולין, והתבצע ללא מנגנונים חוקיים שמאפשרים פיקוח ובקרה ראויים על השימוש שנעשה בתוכנה. כן מעלה הדו"ח שגם האופן שבו נרכשה פגסוס, עם כספים שלא הגיעו מתקציב המדינה, מנוגד לחוק הפולני. חמור יותר, הדו"ח טוען שהשימוש בפגסוס פגע בתקינות הבחירות ב-2019 ושכתוצאה הבחירות באותה שנה היו "לא הוגנות".
"ברור שהשימוש בפגסוס לא חוקי תחת החוק הפולני, ושנעשה בה שימוש באופן שנוגד את החוק", אמר ל"כלכליסט" ג'ון סקוט-ריילטון, חוקר בכיר בסיטיזן לאב ואחד העדים המומחים שהופיעו בפני הוועדה. "פגסוס נמכרת למדינות שאין להן את המבנה החוקי והרגולטורי לפיקוח מתאים, אז ברור שיהיה שימוש לרעה. יש נרטיב שהבעיה עם פגסוס היא שהיא נמכרת לדיקטטורות. אבל כאן פגסוס נמכרה לדמוקרטיה. היא נמכרה בדרכים לא ראויות, ופגעה בהליכי יסוד דמוקרטיים כמו הבחירות. נעשה בפגסוס שימוש שפוגע בדמוקרטיות. דמוקרטיה באירופה ובכל העולם נמצאות תחת איום, ו-NSO היא דלק סילוני על אש האיום הזה. ועכשיו זה מופיע בדו"ח של הסנאט הפולני, בתום חקירה בת שנה וחצי".
ב-NSO בחרו שלא להגיב לממצאים.