סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מאבק צמוד על רכישת אקספון: בן אליעזר וסלקום הגיעו להסכמות על שיתוף פעולה

באסיפת הנושים של החברה שהתקיימה הערב נחשף כי סלקום וקבוצת איציק בן אליעזר ומוטי בן משה הגיעו להסכמות שלפיהן אקספון תמשיך לפעול כחברת סלולר מלאה. בן אליעזר העלה את הצעתו לחברה מ-60 מיליון שקל ל-65 מיליון שקל

מאבק צמוד על רכישת פעילות הסלולר של אקספון: נושי החברה מתכנסים בשעה זו לאסיפה שבמסגרתה הם צפויים להצביע על ההצעות לרכישת החברה. ארבע הצעות הוגשו עד היום בצהריים לרכישת החברה – וויידלי מובייל של איש העסקים שמעיה רייכמן, גולן טלקום החברה הבת של סלקום, פרטנר וקבוצת איציק בן אליעזר ומוטי בן משה. נושי החברה יצטרכו להצביע בעד או נגד כל אחת מההצעות, כך שכל נושה יכול להצביע עקרונית ליותר מנושה אחד.

בדיון הסתמן כי שתי הצעות מובילות במירוץ – ההצעה של וויידלי מובייל שנתמכת על ידי אקספון ובעל השליטה הנוכחי חזי בצלאל, וההצעה של קבוצת בן אליעזר; ההצעות של גולן טלקום ופרטנר עשויות להיתקל בקשיים מצד רשות התחרות, אם וכאשר יאושרו. היום בצהריים חשף "כלכליסט" כי סלקום, הנושה הגדולה ביותר של אקספון, צפויה להצביע בעד שתי הצעות – זו של גולן טלקום וזו של קבוצת בן אליעזר ובן משה. נושה גדול נוסף הוא בנק מזרחי טפחות, שעשוי להצביע בעד כל ההצעות, שכן בכל אחת מההצעות שהוגשו לרכישת החברה מובטח לו לקבל את החוב כלפיו במלואו. בנק מזרחי נחשב לנושה מובטח עם כ-40 מיליון שקל חוב ועוד ערבויות של 13 מיליון שקל.
במסגרת הדיון נחשף כי בין סלקום לבין קבוצת בן אליעזר הושגו הסכמות ביממה האחרונה לשיתוף פעולה אם וכאשר קבוצת בן אליעזר תרכוש את הפעילות. על פי ההסכמות, קבוצת בן אליעזר תמשיך להפעיל את הפעילות הנרכשת כמפעיל סלולרי מלא (MNO), כך שיהיה לה הסכם שיתוף רשתות מול סלקום. הצעה זו עומדת כנגד ההצעה של וויידלי מובייל, שנתמכת על ידי חזי בצלאל בעל השליטה הנוכחי באקספון, שבה פעילות זו תהפוך לווירטואלית (MVNO).

2 צפייה בגלריה
 אבי גבאי סלקום
 אבי גבאי סלקום
אבי גבאי, מנכ"ל סלקום
(צילום: אלכס קולומויסקי)

במהלך הדיון הסכים בן אליעזר להעלות את הסכום שהוא מציע לכיסוי החובות לנושי החברה המובטחים מ-60 מיליון שקל ל-65 מיליון שקל. כן התחייב בן אליעזר להעסיק כל עובד של מרתון (פעילות הסלולר של אקספון) שירצה לעבוד בחברה באותם תנאים שבהם הועסק עד היום.
עו"ד עמית לדרמן, המנהל המיוחד שמונה לאקספון, ציין כי מעל כל הצעה שתזכה עומד הסיכון של תביעה עתידית מסלקום על ביטול הסכם שיתוף הרשתות בין אקספון לבינה שנחתם עד לשנת 2028. סלקום טענה בעבר כי תביעת החוב בגין ביטול ההסכם עומדת על כמיליארד שקל. בא כוחו של בן אליעזר ציין כי במסגרת ההסכמות בינו לבין סלקום, במידה והצעת בן אליעזר תזכה, תביעת החוב יורדת מסדר היום, כך שהסיכון לנושים האחרים קטן. מנגד בוויידלי מובייל הציעו מענה שלפיו התשלום הראשון שתקבל אקספון במסגרת ההסדר ישמש לשלם לנושים האחרים במקרה שידוללו בגלל תביעה נוספת מסלקום.


2 צפייה בגלריה
הוועידה הכלכלית הלאומית 2018 פאנל על עתיד ענף התקשורת חזי בצלאל בעלים We4G
הוועידה הכלכלית הלאומית 2018 פאנל על עתיד ענף התקשורת חזי בצלאל בעלים We4G
חזי בצלאל, בעל השליטה באקספון
(צילום: עמית שעל)

עו"ד שולי גולדבלט, בא כוחה של מרתון, ציין כי קיים גם חוב של 200 מיליון שקל לבעל השליטה הנוכחי, חזי בצלאל, שכל מציע שיזכה יצטרך לעמוד בו. בצלאל עצמו, שנכח בדיון, ציין כי הלוואות הבעלים לא ניתנו רק על ידו אלא גם על ידי שותפיו, אותם לא חשף. בצלאל עצמו היה נסער מאוד בדיון וטען כי כל הסכם שיתוף הרשתות בין סלקום לאקספון היה פיקציה וכי עסקת וויידלי היא היחידה שבה כולם מקבלים את הכסף שמגיעים להם מול עסקה ש"בושה שהיא מגיעה למעמד הזה". בצלאל טען עוד כי סלקום "שיקרה לבית המשפט עם חובות לא אמיתיים". עו"ד גיא גיסין, בא כוחה של סלקום, טען כי אין לדברים אחיזה במציאות. עו"ד איתי הס, המייצג גם הוא את סלקום, טען כי "אסור להשמצות של בצלאל להישמע וכי על הנושים להתעלם מהן".
ההצבעה על ההצעות צפויה להתקיים בהמשך הערב, אחרי שההצעות המתוקנות יוגשו לעיון הנושים, כשמחר בצהריים צריך להגיש לדרמן לבית המשפט דוח סיכום עם ההצעה שתתקבל על ידי הנושים. ביום ראשון בצהריים צפוי דיון בבית המשפט המחוזי בלוד בעניין.