סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
לוגו פורד יצרנית רכב
פורד. הפעילות שנסגרת קשורה לחברת סאיפס הישראלית שנרכשה ב-2016 (צילום: AP)

פורד סוגרת את הפעילות של SAIPS בישראל - עשרות העובדים יפוטרו

ענקית הרכב האמריקאית סוגרת את הפעילות של החברה שאותה היא רכשה ב-2016 והיתה חלק מפרויקט פיתוח הרכב האוטונומי שלה. גם חברת הסייבר פורסקאוט סגרה היום את מרכז הפיתוח שלה בארץ ופיטרה עשרות עובדים

ענקית הרכב האמריקאית פורד סוגרת את הפעילות בישראל של חברת SAIPS שאותה היא רכשה ב-2016 - עשרות עובדי החברה בארץ יפוטרו. זו הסגירה השנייה שעליה נודע היום (ג') כאשר גם חברת אבטחת המידע פורסקאוט (Forescout) סגרה את מרכז הפיתוח בישראל לאחר עשרות שנים של פעילות ופיטרה את עשרות העובדים שהעסיקה.
הפעילות של SAIPS בארץ היתה חלק מפרויקט פיתוח הרכב האוטונומי של ענקית הרכב האמריקאית. בשנה האחרונה סגרה פורד את פעילות הרכב האוטונומי בחברת ארגו המשותפת לה ולפולקסווגן. מפורד לא התקבלה תגובה. בשיאה העסיקה פורד 60 עובדים בישראל וב-2022 אף גייסה עובדים והמרכז בארץ הוביל חלק משמעותי מפעילות הטכנולוגיות לרכב האוטונומי של פורד העולמית.
המרכז שנסגר מבוסס, כאמור, על רכישת חברת סאיפס הישראלית בשנת 2016. סאיפס הוקמה על ידי אודי דנינו, נוגה בולקיש ורותם ליטמן שכבר אינם בפורד והקימו לאחרונה את חברת muze. מרכז החדשנות של פורד לא ייסגר וימשיך לפעול כרגיל והפעילות היחידה שתיסגר היא פעילות הפיתוח הקשורה לרכב האוטונומי של חברת סאיפס.
סגירת פעילות SAIPS של פורד בישראל היא כאמור לא היחידה - וגם פורסקאוט סגרה היום את מרכז הפיתוח שלה בארץ ופיטרה עשרות עובדים. זאת לאחר שבינואר פיטרה כ-100 עובדים מתוך כ-170 עובדיה במרכז הפיתוח בישראל. החברה הוקמה בישראל ב-2000, הונפקה ב-2017 ונרכשה על ידי קרן אדוונט בכ-1.5 מיליארד דולר ב-2020. מאז עברו רוב עסקיה לארה"ב ובישראל נשאר רק מרכז הפיתוח שלה וכן עובדי חברת Cyber MDX, שנרכשה לפני שנה בכ-80 מיליון דולר ועוסקת בטכנולוגיה להגנה על התקני רפואה.