סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

משרד התקשורת יקים ועדה שתבחן הטלת פיקוח על פייסבוק

כלכליסט טק: שבועיים אחרי שפורסם תחקיר הענק של הוול סטריט ג'ורנל על התנהלותה המטרידה של הרשת החברתית, שר התקשורת הנדל בוחן הקמת ועדה שתבדוק, בין השאר, האם ניתן לחייב אותה לנהוג בשקיפות מול המשתמשים

שבועיים אחרי פרסום תחקיר הענק של ה"וול סטריט ג'ורנל" על ההתנהלות של הרשת החברתית פייסבוק והאפליקציות המקושרות אליה, בוחן שר התקשורת יועז הנדל אפשרות להטיל פיקוח על הרשת החברתית ומתחרותיה.
הנדל מקדם הקמת ועדה שתבחן את האפשרות להטיל על פייסבוק חובת שקיפות מול הציבור וגם תטיל עליה אחריות משפטית לנזקים שהיא עלולה לגרום.
2 צפייה בגלריה
מימין העובדת לשעבר פרנסס הוגן ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג
מימין העובדת לשעבר פרנסס הוגן ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג
מימין העובדת לשעבר פרנסס הוגן ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג
(צילומים: רויטרס, אי פי איי)
לצוות שיוקם יגויסו מומחים בתחום, בהם בין היתר פרופ' קרין נהון, חוקרת בתחום הרשתות החברתיות, וגם מיכה גודמן, סופר ופילוסוף, שהוציא לאחרונה את הספר "מהפכת הקשב" שעוסק בעידן הדיגיטלי וההשלכות שלו.
הצוות שיוקם יבחן בין היתר את מדיניות החסימות של הרשת החברתית ואת האפשרות לחייב את החברה לנהוג בשקיפות מול המשתמשים בה וכן את מדיניות הצנזורה על תכנים. כמו כן תיבחן, כאמור, היכולת להטיל על הרשת אחריות משפטית על פרסומים פוגעניים ודברי דיבה.
שיטות הטיוח של פייסבוק
כוחה של הרשת החברתית עלה לדיון בכל רחבי העולם בשבועיים האחרונים אחרי התחקיר של ה"ג'ורנל" שחשף את השיטות של החברה לצנזר תכנים ברשת, הכישלון שלה למנוע הפצת פייק ניוז בתחום חיסוני הקורונה ועד לפגיעה בצעירים שמשתמשים באפליקציית אינסטגרם שגם היא נמצאת תחת הרשת החברתית.
2 צפייה בגלריה
שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל
(צילום: אלכס קולומויסקי)
גם בישראל הרשת עמדה לא פעם במחלוקת, כמו חסימת אנשי ימין בוואטסאפ, אפליקציית המסרים הפופולארית של החברה.
לפני שבוע וחצי עמדה פייסבוק תחת ביקורת אחרי שתקלת ענק פגעה בכלל שירותי החברה למשך כמה שעות והדגישה עוד יותר את כוחה הריכוזי של החברה שהקים מארק צוקרברג.