$
בארץ

שדות סולאריים שיפיקו 100 מגה וואט חשמל יוקמו במחלפי כביש 6

חברת חוצה ישראל איתרה 1,450 דונם פנויים ב-12 מחלפים בכביש 6, שיוכלו לקלוט את המתקנים. התכנון: מחלף ראשון יפיק חשמל ב-2022, ויוכל לסייע בהקמת חניוני טעינה לרכבים חשמליים לאורך הכביש העמוס

אודי עציון 08:4002.03.21

משרד התחבורה וחברת חוצה ישראל הממשלתית, המפקחת על זכיינית כביש 6, בוחנים הקמת מתקנים סולאריים להפקת חשמל בשטחי המחלפים לאורך הכביש. החברה השלימה מיפוי של השטחים לאורך הכביש ואיתרה במתחמי 12 מחלפים 1,450 דונם שאינם מנוצלים, בהם ניתן יהיה להקים מתקנים שיפיקו 100 מגה וואט חשמל.

 

מתחם סולארי מתחם סולארי צילום: דוד הכהן

 

בשבועות הקרובים צפוי עדכון של תוכנית המתאר הארצית למתקנים פוטו-וולטאיים, אשר יאפשר לראשונה את הקמתם בשטחי מחלפים, בקירות תמך ובקירות אקוסטיים. חוצה ישראל בוחנת היתכנות להקמת מתקנים בפרויקטי החברה, הן באופן עצמאי והן באמצעות זכיינים קיימים או עתידיים. גם נתיבי ישראל מקדמת מהלך דומה, כאשר בשני המקרים המטרה היא לנצל שטחים שכיום לא ניתן לבנות בהם בגלל הקרבה לכביש ראשי.

 

בכוונת הגורמים המעורבים היא לצאת למכרז להקמת המתקנים עד סוף השנה, ושמתקן ראשון יתחיל לפעול עוד ב-2022. הצבת מתקנים סולריים בקרבת מחלפים תוכל לקדם גם הקמת חניוני טעינה לרכב חשמלי עבור הנוסעים בכביש, שיקבלו את הזרם שלהם מהמתקנים הסולאריים. שימוש ביכולות אגירת חשמל יוכל לאפשר טעינה גם בשעות החשכה.

 

כביש 6 כביש 6 צילום: עמית שעל

 

בכביש 6 עוברים כיום 270 אלף כלי רכב מדי יום. בימים אלה מוקמים בכביש תשעה מפרצי חירום (שלושה כבר נפתחו לשימוש) וארבעה מפרצי מנוחה לאורך הכביש. מפרצי המנוחה יכללו עשרות חניות לרכבים פרטיים, אוטובוסים ומשאיות, לרבות עמדות טעינה חשמליות. במקביל מקדמת החברה תוכנית להקמת חנויות נוחות חדשות במפרצי המנוחה.

 

"הקמת מתקנים פוטוו וולטאים בשטחי מחלפים תמקסם את משאבי המדינה לטובת הציבור ותתרום לכלכלת המדינה ולאיכות הסביבה", אמרה שרת התחבורה מירי רגב.

 

בנוסף בוחנת חוצה ישראל את הקמתם של מתקנים סולאריים בפרויקט הרכבת הקלה מחיפה לנצרת, על גבי גג הדיפו (המרכז הלוגיסטי) בקריית אתא, בשטח כולל של 28 דונם.
x