$
בארץ

חקירת אסון הזפת: המיכלית היוונית מירוונה הלן נוקתה מחשד

צוות חוקרים ישראלים בהובלת המשרד להגנת הסביבה בדק את המכלית בנמל פיראוס שביוון, ונשללה סופית האפשרות שהיא מקור הזיהום; נמשך המעקב אחרי כתם שמן נוסף שאותר במרחק של כ-150 ק"מ מערבית לישראל

ענת רואה 11:0528.02.21

המשרד להגנת הסביבה מעדכן הבוקר כי בתום בדיקה שבוצעה ביוון של המכלית מירוונה הלן (Minerva Helen), היא נוקתה מחשד של מעורבות באירוע הזפת החמור בחופי ישראל.

 

 

לפי הודעת המשרד, צוות חוקרים בהובלת המשרד להגנת הסביבה ביצע אתמול (שבת) ביקורת על המכלית בנמל פיראוס שביוון, במסגרת החקירה לאיתור הגורם האחראי לאירוע הזפת. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי בתום ביקורת מדוקדקת, מקצועית ומקיפה שבוצעה על ידי מפקח המשרד להגנת הסביבה ומפקח מטעם רשות הספנות והנמלים הישראלית, האונייה נשללה באופן סופי כמקור הזיהום.

 

 

המיכלית מירוונה הלן בנמל פיראוס המיכלית מירוונה הלן בנמל פיראוס צילומים: המשרד להגנת הסביבה

 

החקירה בוצעה בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות ביוון, כמקובל במקרים אלה, והגעת הצוות המיוחד מטעם המשרד להגנת הסביבה תואמה מראש יחד עם משרד החוץ ושגרירות ישראל ביוון. משמר החופים היווני אף הוא לקח חלק בבדיקת האונייה. במשרד הודגש כי בשום שלב לא בוצע תיאום כלשהו עם האונייה, בעליה או מי מטעמה, אלא רק עם הרשויות ביוון, כמקובל.

 

 

אסון הזפת. חוף דור אסון הזפת. חוף דור צילום: גיל נחושתן

 

המשרד איתר עם תחילת האירוע כ-10 אוניות פוטנציאליות שעשויות להיות חשודות, ומאז הרחיב את מעגל האוניות החשודות לעשרות. עד כה שלל המשרד, גם בסיוע של גורמים בין-לאומיים שביצעו ביקורת על מספר אוניות, כ-10 אוניות העשויות להיות המקור לזיהום הזפת.

 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו מחויבים לעשות את כל המאמצים כדי לאתר את האונייה שאחראית לזיהום חופי ישראל".

 

בתוך כך, המשרד להגנת הסביבה ממשיך לעקוב אחרי כתם שמן נוסף שאותר במרחק 150-130 ק"מ מערבית לישראל - הרחק מהמים הטריטוריאליים של ישראל ומחוץ למים הכלכליים. לפי הבדיקה הראשונית אתמול הכתם לא צפוי להגיע לחופי ישראל ביומיים הקרובים ונמסר כי המשרד פועל בסיוע משרד הביטחון וצה"ל, המכון לחקר ימים ואגמים וגופים נוספים למעקב.

 

x