$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בזכות עסקת סודהסטרים: פפסיקו תפנה 238 מיליון שקל לרכש גומלין בישראל

כנגד אותה השקעה יעניק משרד הכלכלה מענק בסך 80 מיליון שקל, על פי נוהל מענקים עד גובה של 25% מההשקעה. במסגרת ההשקעה סוכם כי יועסקו על פני עשור עוד כ־500 עובדים מאוכלוסיות עם שיעור תעסוקה נמוך. מנכ"ל סודהסטרים העולמית אייל שוחט: "הרחבת המפעל העולמי של סודהסטרים בנגב הוא מהלך אסטרטגי עבורנו"

עמרי מילמן 06:5603.08.20
פפסיקו העולמית התחייבה על רכש גומלין מיצרניות ישראליות בהיקף של 238 מיליון שקל במסגרת התרחבות ברהט של החברה־הבת סודהסטרים ברהט. ההסכם נחתם בדצמבר האחרון בעקבות קבלת מעמד של מפעל מועדף מיוחד שמקנה לה מס חברות בשיעור של 5%, כמו אינטל, ואישור תוכנית ההשקעה לפיה תשקיע 400 מיליון שקל בארץ. מתוך אותה השקעה, 238 מיליון שקל יופנו לרכש גומלין. כנגד אותה השקעה יעניק משרד הכלכלה מענק בסך 80 מיליון שקל, על פי נוהל מענקים עד גובה של 25% מההשקעה. במסגרת אותה השקעה סוכם כי יועסקו על פני עשור עוד כ־500 עובדים מאוכלוסיות עם שיעור תעסוקה נמוך.

 

 

 

רכש גומלין נעשכה על ידי חברות זרות בישראל במסגרת עסקאות שלהן עם גורמים ממשלתיים, אולם גם במקרה הזה לאור המענק הישראלי וההסכם, מדובר ברכישות שנכללות בהסכם רכש גומלין בין פפסיקו לישראל. על פי ההסכם, הרכש ייעשה מכ־50 ספקים שונים כמו Shafir Production Systems Ltd, ארן מחקר פיתוח ודגמים, המתועשת, אלקטרה, רמת נגב אנרגיה, אדמה מכתשים ועוד. לפי משרד הכלכלה, משנת 1991 השקיעה סודהסטרים במפעלים בדרום כ־900 מיליון שקל וקיבלה כ־100 מיליון שקל מענקים.

 

מנכ"ל סודהסטרים העולמית אייל שוחט מסר ל"כלכליסט" כי "הרחבת המפעל העולמי של סודהסטרים בנגב הוא מהלך אסטרטגי עבורנו, עסקית וחברתית. אנו מתקשרים במעגל שני ושלישי עם מאות בעלי עסקים בישראל ומרגישים זכות גדולה בתקופה קשה זו, לתרום מההצלחה העולמית של סודהסטרים ליצירת אלפי מקומות עבודה נוספים במשק".

 

אייל שוחט אייל שוחט צילום: אוראל כהן

 

ההסכם החדש עם פפסיקו נותן רוח גבית למשרד הכלכלה לאחר העימות שבוע שעבר בוועדת הכלכלה בין נציגיו לבין נציגי האוצר בנוגע לרכש גומלין. מנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (הרשפ"ת) זיוה איגר, התריעה כי בשנים הקרובות יש מכרזים בהיקף של 44 מיליארד שקל שיכולים לאפשר רכש גומלין של 20%–35%, אולם "בשלוש שנים האחרונות הגענו למבוי סתום עם החשב הכללי. עד אז החברות עצמן היו מוציאות מכרזים ולא הייתה בעיה, מאז החשב הכללי מוציא מכרזי תשתיות גדולים ומתנגד לרכש גומלין בטענה שזה מייקר את העסקה. אני מסתכלת על המכלול, על תוספת הכנסות, משרות ותוצר למשק". בין השנים 2013־2018 הביא רכש הגומלין 50 אלף משרות למשק.

 

מנגד אמר סגן החשב הכללי במשרד האוצר, נחמיה קינד כי "אם החשב הכללי רוכש מוצר הוא חייב ברכש גומלין. אבל כשאני לא רוכש מוצר, אלא נותן רישיון, אם זה לרכבת או למים, יש לי מחיר לנסיעה. החוק (העוסק ברכש גומלים - ע"מ) לא מדבר על רישיונות". לדבריו, "לפני שבועיים הייתה ישיבה בין שר הכלכלה לחשב הכללי ובו ניתנה הנחייה לדרגים מקצועיים למצוא פתרונות. יש לנו רעיונות ואנחנו עושים פשרה מקצועית בגלל צו השעה".

 

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ אמר ל"כלכליסט" כי "רכש הגומלין של פפסיקו בהרחבת פעילות סודהסטרים בישראל, מוכיח כי גם כעת כאשר אנו מתמודדים עדיין עם השלכות משבר הקורונה, ישראל נשארה יעד השקעות אטרקטיבי ומזמין לתאגידים גדולים, וכי הכלכלה הישראלית נמצאת בתנופה - בין השאר בזכות ערך החדשנות שלנו".

x