$
חדשות נדל"ן

פתח תקווה: השכונות הסמוכות לבילינסון יכפילו את עצמן בהתחדשות עירונית

הוועדה המחוזית הפקידה להתנגדויות תוכנית להתחדשות עירונית בשכונת רמת ורבר הכוללת היום 3,880 דירות ישנות, שתאפשר באמצעות התחדשות עירונית הכפלת מספר היחידות במגדלים של עד 32 קומות

שלומית צור 17:1319.05.20
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז שבמינהל התכנון, בראשות דוד לפלר, אישרה להפקיד להתנגדויות הציבור, תוכנית מתאר כוללת להתחדשות עירונית בשכונת 'רמת ורבר' בפתח תקווה. מדובר בתוכנית להתחדשות עירונית הגדולה ביותר שקודמה עד היום בעיר. את התוכנית יזמו עיריית פתח תקווה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.

 

התוכנית שערך משרד מייזליץ כסיף אדריכלים, ממוקמת במרכז העיר, על שטח בן 560 דונם בין הרחובות ז'בוטינסקי מצפון, ארלוזורוב מדרום, טרומפלדור ואהרון יחבוב ממזרח וציר קפלן ממערב וסמוכה לאזורי התעשייה קרית אריה ורמת סיב וכן לבית החולים בילינסון.

 

 

 

 

הדמיית הציר הירוק בפתח תקווה הדמיית הציר הירוק בפתח תקווה הדמיה: מייזליץ כסיף אדריכלים

 

בשכונת רמת ורבר 3,880 יחידות דיור קיימות, רובן בבניינים ותיקים. התוכנית שהופקדה מציעה 16 מתחמים להתחדשות עירונית הנדרשים בהכנת תכניות מפורטת. במסגרת תוכניות פינוי בינוי יתווספו 3,420 יחידות דיור נוספות, ובמסגרת תמ"א 38 יתווספו 300 יחידות דיור לשכונה. לאורך ציר ז'בוטינסקי התוכנית מציעה מגדלים של עד 32 קומות בעירוב שימושים של מגורים מסחר ותעסוקה, לאורך רחוב ארלוזורוב, מציעה התוכנית שימושים מעורבים למגורים ומסחר במגדלים של עד 28 קומות, ולאורך רחוב יצחק שדה מגורים ומסחר במגדלים עד 31 קומות. במרכז השכונה, התוכנית מציעה תוספת בנייה לצורך חיזוק ועיבוי מבנים קיימים במסגרת תמ"א 38. בסך הכל יתווספו לשכונת רמת ורבר 3,720 יחידות דיור במסגרת התוכנית, והיא תכלול עם מימוש התוכנית 7,600 יחידות דיור, וכן שטחי תעסוקה ומסחר.

 

רמת ורבר רמת ורבר צילום: דוד הכהן

 

התוכנית נשענת על מערכות להסעת המונים קיימות ומתוכננות - הקו האדום של הרכבת הקלה שיעבור בציר ז'בוטינסקי, ושתי תחנות מטרו עתידיות- קו M2 במפגש הרחובות טרומפלדור וארלוזורוב וקו M3 שצפוי לעבור בתחום בית החולים בילינסון. התוכנית אף מוסיפה שבילי אופניים לאורך גן יד לבנים.

 

התוכנית קובעת גם הוראות לשימור פארק "יד לבנים" שנמצא במרכז השכונה, וכולל את גן החיות, מוזיאון האדם והסביבה, בית יד לבנים, ארכיון לתולדות פתח-תקווה וקרית המוזאונים המיועדים לשימור. "התוכנית מהווה תשתית תכנונית להתחדשות עירונית בלב העיר פתח תקוה, תוך שיפור איכות חיי התושבים, עידוד העירוניות באמצעות עירוב שימושים ודגש על קישוריות הולך הרגל והשענות על תחבורה ציבורית", מסר מתכנן מחוז מרכז בוועדה המחוזית גיא קפלן.

 

הדמיית מתחם ורבר מצפון לרחוב יצחק שדה הדמיית מתחם ורבר מצפון לרחוב יצחק שדה הדמיה: מייזליץ כסיף אדריכלים

 

קידומה של התוכנית עשוי לזרז כבר עכשיו מימוש של פרויקטים להתחדשות עירונית שכן בקדנציה הקודמת בראשות איציק ברוורמן, סירבה הוועדה המקומית של פתח תקווה לאשר בקשות להיתרי בנייה באזור, מהנימוק כי בשכונת ורבר מקודמת תוכנית כוללת להתחדשות עירונית. חברות שנתקלו בסירוב, נאלצו לפנות לוועדת הערר המחוזית שהפכה את ההחלטות, והורתה לוועדה המקומית להנפיק היתרי בנייה לפרויקטים, מאחר והתוכנית הכוללת עוד לא הבשילה. כעת משהופקדה התוכנית, ובשל חילופי השלטון בעיר, צפויים פרויקטים בשכונת רמת ורבר לקרום עור וגידים.

 

"התחדשות עירונית הינה הכלי המרכזי בעזרתו הרשות מצליחה לחדש את האזורים הוותיקים והישנים, להעלות את ערך הדירות ולשפר באופן משמעותי את איכות חיי התושבים" מסר ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג. "בתוך כך, במסגרת ההתחדשות אנחנו שמים דגש על שטחי ומבני ציבור לרווחת התושבים וכן שטחי מסחר ותעסוקה וכמובן גם מוסדות ציבור. במקביל, אנחנו מקדמים ביתר שאת גם את רישות העיר בתחבורה ציבורית, שבילי אופניים וכמובן גם צירי גישה חדשים אל השכונות ומהן החוצה".

 

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן הוסיף כי "מדובר בתוכנית מתאר שכונתית ראשונה בעיר, אשר מהווה את התשתית להתקדמותן של תכניות רבות נוספות, שאנו עומלים מזה שנים ביחד עם מינהל התכנון והעירייה להוביל. התוכנית לא רק תגדיל את היצע הדירות באופן משמעותי, כי אם תוסיף גם מבני מסחר, תעסוקה וציבור".

 

x