$
חדשות נדל"ן

הופקדה תוכנית להרחבת הפקולטה לרפואה בצפת

על פי התוכנית, שטח הקמפוס של אוניברסיטת בר אילן יגדל משמעותית - מ-10 דונם ל-32 דונם - עליהם יוקמו 10 מבנים חדשים עם כיתות לימוד, מעבדות ומכוני מחקר, וכן מבנים לרווחת העובדים והסטודנטים. חלק מהמבנים הם מבנים היסטוריים המיועדים לשימור

ענת דניאלי 13:0221.04.20

אושרה להפקדה תוכנית להרחבה משמעותית של הפקולטה לרפואה בצפת – כך הודיעה היום (ג') הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז צפון.

 

על פי התוכנית, שטח הקמפוס ייגדל משמעותית - מ-10 דונם ל-32 דונם - עליהם יוקמו 10 מבנים חדשים עם כיתות לימוד, מעבדות ומכונים, וכן מבנים לרווחת העובדים והסטודנטים. חלק מהמבנים הם מבנים היסטוריים המיועדים לשימור, שישמשו ככיתות לימוד ומשרדים. התוכנית הוגשה על ידי עיריית צפת ואוניברסיטת בר אילן.

 

הדמיית הפקולטה לרפואה בצפת הדמיית הפקולטה לרפואה בצפת הדמיה: אדר' דגן מושלי

 

הרחבת הקמפוס תעשה משני צידי רחוב הנרייטה סולד, כולל חיבור עילי מעל הרחוב. התכנון המוצע כולל הגדלת זכויות הבניה מ-8,000 מ"ר ל-29.5 אלף מ"ר שטח עיקרי. מרבית תוספת השטח היא במתחם ביה"ח הפסיכיאטרי זיו בלב העיר, המהווה את שולי העיר ההיסטורית של צפת.

 

בית הספר לרפואה בצפת של אוניברסיטת בר אילן הוקם בעקבות החלטת הממשלה בספטמבר 2009, והחל לפעול בשנת 2011 במתחם הישן של ביה"ח זיו בעיר. כיום בנויות במקום 16 מעבדות בתחומים שונים בבנייה קלה, וכיתות הוראה, מינהלה ולוגיסטיקה במבנה האבן ששימש כבית חולים. במצב הנוכחי, התפתחותה של הפקולטה נבלמת בשל מחסור במבנים ראויים ומעבדות מחקר. "תכנון הקמפוס כפי שהוצג בפני הוועדה המחוזית ייתן מענה לצורך בהרחבת הפעילות האקדמית ותוספת מעבדות למחקר רפואי בשנים הקרובות", נמסר.

 

הרחבת הפקולטה לרפואה במתחם שבמרכז העיר הנו מרכיב משמעותי בחיזוק מרכז העיר הוותיק של צפת, ויצירת מנוע לצמיחה ולהתחדשות עירונית. כמו כן, בוועדה המחוזית צופים כי הרחבת הקמפוס עתידה להגדיל את היקף הפעילות הצפויה של תעסוקה, מסחר ושירותים, זאת לצד שילוב מגורי סטודנטים בסמוך לקמפוס ותוך זיקה לפעילות בית החולים הקיים בעיר.

 הדמיה: אדר' דגן מושלי

 

מתכנן מחוז צפון, אדר' יהונתן כהן-ליטאנט: "מעבר לקידום הרפואה והאקדמיה בגליל, בפנינו הזדמנות נדירה לתרום לחיזוקה של העיר צפת גם באמצעות עיבוי והתחדשות עירונית. מדובר בבשורה אדריכלית באיכות יוצאת דופן - ממש חגיגה עירונית. התכנית מייצרת מפגש של הקמפוס עם המרחב העירוני על ידי שילוב של מרחבים ציבוריים נגישים לתושבי העיר, השזורים במתחם, ומהווים חלק מהרצף האורבני. חיבור המתחם לשכונה שסביבו ייעשה תוך שימור, שחזור וחשיפת הערכים האדריכליים והנופיים של הבניה ההיסטורית והמבטים לנוף".

 

יו"ר הועדה המחוזית צפון, אורי אילן: "עבורי זו סגירת מעגל של עשור שלם. כמנכ"ל עיריית צפת משנת 2010, הייתי שותף בכיר במרוץ המטורף שהיה לנו, עם כל השותפים שלנו, לפתוח את הלימודים באוקטובר 2011. מאז אני מלווה באופן אישי את התכניות לפיתוחה של הפקולטה. הדיון היום היה התגשמות של חלום. בעיניי, הושגה היום המטרה העיקרית של הפרוייקט הלאומי הזה, והיא לטעת את שורשיו עמוק, נכון וטוב, בתוך טבורה של העיר צפת, לדורות הבאים. לא מחוצה לה, אלא הכי קרוב ללב הפועם של העיר היחידה במינה בעולם הזו - ערש הקבלה, מולדת קבלת השבת והשולחן הערוך ואחת הערים היפות בארץ. לפקולטה לרפואה של בר אילן תפקיד אסטרטגי מרכזי בקפיצת המדרגה של העיר, של הגליל המזרחי ושל המחוז כולו. בימים אלה, כשחברינו אנשי הבריאות, הרפואה, המדע והביטחון, עסוקים בהצלת חיינו, המעט שיכולנו לעשות הוא להפקיד תכנית שתשנה את פני מערכת הבריאות בצפון ובמדינה כולה".

 

התוכנית נערכה על ידי צוות תכנון בראשות אדר' דגן מושלי.

x