$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

ליאורה עופר נכנסת לראשונה לפינוי־בינוי

עופר השקעות זכתה במכרז שיזמו בעלי שטח בבית הכרם בירושלים להריסה של 154 דירות ובניית 401 דירות במקומן: "תהליכי הפיתוח בעיר הובילו אותנו להחלטה"

שלומית צור 06:5628.01.20

עופר השקעות, בשליטת ליאורה עופר, נכנסת לראשונה לתחום הפינוי־בינוי: החברה זכתה באחרונה במכרז שיזמו בעלי דירות בשכונת בית הכרם בירושלים לפרויקט שבמסגרתו ייהרסו 154 דירות ישנות, ויוקמו 401 דירות חדשות במקומן.

 

 

המתחם בן 18 דונם, בין הרחובות הארזים ואיש שלום, וכולל ארבעה בניינים ישנים בני ארבע קומות ברחוב הארזים 14-10. על פי התוכנית שאושרה ב־2017 בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, הבניינים הישנים ייהרסו ובמקומם יוקמו 13 בניינים חדשים בני 6־16 קומות, הכוללים שטחי מסחר. את התוכנית ערך האדריכל קרלוס פרוס.

הדמיית הפרויקט. יכלול שטחי מסחר הדמיית הפרויקט. יכלול שטחי מסחר הדמיה: אולין

 

במכרז התמודדו למעלה מעשר חברות, ובהן אפריקה ישראל ואשדר. לבסוף זכתה הצעתה של עופר השקעות, שהוגשה במשותף עם קבוצת ביתא התחדשות עירונית.

 

על פי הנספח החברתי לתוכנית, שערכה חברת מוריה של עיריית ירושלים, מרבית האוכלוסייה המתגוררת במתחם, 58%, היא של שוכרי דירות, ו־56% מהאוכלוסייה הם בקבוצת גיל צעירה של 45-20. כמו כן האוכלוסייה ברובה היא ילידת הארץ, חילונית, דוברת עברית, משכילה ובמצב סוציו־אקונומי מעל הבינוני. במסגרת הפרויקט בעלי הדירות יקבלו דירה חדשה וגדולה יותר, הכוללת ממ"ד, מרפסת וחניה.

 

בעלי הדירות הקימו מינהלת בת 20 נציגים, חמישה מכל בניין, וזו עמדה בקשר עם בעלי הדירות וקידמה את התוכנית, וכן היא בחרה עורך דין מייצג, אדריכל, שמאי ומנהל פרויקט. בתום הליך אישור התוכנית, שהסתיים בתוך 30 חודשים מיום הגשת התוכנית לוועדה המקומית, ערכו בעלי הדירות מכרז לבחירת יזם.

 

 

ליאורה עופר. "פנינת נדל"ן אמיתית" ליאורה עופר. "פנינת נדל"ן אמיתית" צילום: עמית שעל

 

את בעלי הדירות מייצגים עורכי הדין שגיא תירוש וכפיר לוי ממשרד קרמר שפירא שניידר. את עופר השקעות וביתא התחדשות עירונית מייצגת עו"ד קרן אור פינקלשטיין ממשרד שי עדולם.

 

בית הכרם היא שכונה ותיקה במערב ירושלים, שעוברת בשנים האחרונות התחדשות, בעיקר בפרויקטים מסוג תמ"א 38 במסלול חיזוק ותוספות בנייה. השכונה כוללת תשתיות ציבוריות, והרכבת הקלה מחברת את השכונה לשאר חלקי העיר. לתוכנית הוגשו ב־2017 מספר התנגדויות בטענה לשינוי צביון ואופי השכונה. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים דחתה התנגדויות אלה בנימוק כי "התוכנית נותנת מענה ראוי לצורך בהתחדשות עירונית ובהגדלת היצע יחידות דיור תוך שמירה מרבית על אופי השכונה והצעת בינוי ראוי בנפחו ובאופיו".

 

שי וינברג, מנכ"ל עופר השקעות: "תהליכי הפיתוח הרבים שירושלים עוברת במהלך השנים האחרונות הובילו אותנו להחלטה להיכנס לפרויקט פינוי־בינוי גדול, יחד עם קבוצת ביתא, באזור בית הכרם". וינברג הוסיף כי לדעתו פרויקט זה יהיה "פנינת נדל"ן אמיתית" בירושלים. לצד זאת עופר השקעות בוחנת פרויקטים במרכז הארץ, ובהם בתל אביב, במטרה להרחיב את פעילותה בתחום הפינוי־בינוי.

 

דניאל פרידלר, יו"ר קבוצת ביתא מסר: "הביקוש למגורים ותעסוקה בעיר מתעורר בזכות תנופת ההתחדשות שמובילה העירייה ויוצר מרקם עירוני חדש בשכונות הוותיקות. אנו מאמינים בירושלים ושמחים על האפשרות שניתנה לנו ולשותפנו חברת עופר השקעות ועל האמון מצד הדיירים, להוביל יחדיו פרויקט כה משמעותי. אנו סמוכים ובטוחים כי יחד עם מנהלת הדיירים בפרויקט והיועצים נוכל ליצור פרויקט דגל שיהווה סמן איכות לפרויקטים נוספים בירושלים ובישראל בכלל".

x