$
השקעות ומימון

התחנה הבאה – יפת: ההתחדשות העירונית מגיעה ליפו

גל ההתחדשות שעובר על מרכז יפו בא לידי ביטוי גם בהפיכתו ליעד מבוקש למגורים, ורחוב יפת ההיסטורי הוא אחד המרוויחים הגדולים מכך. הצצה לפרויקט בחלקו הדרומי של הרחוב מסבירה מדוע

רונן ניב 10:3324.04.19
רחוב יפת, אחד מרחובותיה הראשיים של יפו, כבר עבר לאורך ההיסטוריה גלגולים רבים. מה שהיה בעבר חלק מהדרך שהקיפה את חומות יפו העתיקה, הפך במהלך שנות ה-70 של המאה ה-19, עם פירוקה של החומה, למרכז מסחרי ותחבורתי – היחיד שחצה את העיר עד להקמתן של שדרות ירושלים. בשנות ה-60 של המאה הקודמת עבר הרחוב מתיחת פנים נוספת, הפעם עם הקמתם מגדלי המגורים לאורכו.

 

בעשור האחרון, אחרי תרדמה ממושכת, שוב מתעורר הרחוב הוותיק לחיים. בראש ובראשונה משתנה אופיו – מציר תנועה סואן ואפרורי לאזור תיירותי שוקק, המתאפיין בפריחה של בתי מלון ומוקדי תרבות ובילוי.

 

באזור בולט במיוחד מלון JAFFA של רשת מריוט, שהוקם בהשקעה של 180 מיליון דולר. רוח גבית סיפקה לאזור גם עיריית תל אביב-יפו, שהזרימה סכומים נכבדים לטובת הקמתה של יחידת שיטור חדשה, פיתוח פארק בשטח של 160 דונם, שדרוג נמל יפו ורחובות ראשיים דוגמת שדרות ירושלים ויהודה ימית, כמו גם סיוע לאתרי תרבות, אמנות ותיירות.

הפרויקט ביפת 199. "התתחדשות עירונית ויוקרה יכולות להשתלב" הפקה: B Studio 

 

גל ההתחדשות שעובר על מרכז יפו בא לידי ביטוי גם בהפיכתו ליעד מבוקש למגורים, שרבים מזהים בו את פוטנציאל נדל"ני גדול. בספטמבר 2017 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את "מסמך מדיניות התחדשות דרום יפו". המסמך – הכולל את השכונות יפו א', שיכוני חיסכון, יפו ג', יפו ד' ונווה גולן – מתווה חזון תכנוני כולל לאזור.

 

בין היתר נקבע שם כי מרכז עירוני חדש ייבנה במפגש של שדרות ירושלים והרחובות מחרוזת-סהרון, בסמיכות לקו האדום של הרכבת הקלה. בנוסף הוצע לקדם פתרונות דיור באמצעות התחדשות עירונית, שבמסגרתה יוגדל מספר הדירות באזור מ-6,300 ל-14 אלף, תוך החלפת המבנים הישנים והנמוכים בכאלה המתנשאים ל-8 עד 25 קומות.

 

מיטל להבי, סגנית ראש העיר, אמרה כי מבחינתה המסמך הזה הוא רק תחילתו של מהלך גדול ומתמשך: "תוכנית המדיניות החדשה תאפשר לקדם תוכניות מפורטות... מדובר בתוכנית 'on going', שעוד תתעדכן".

 

ואכן, בשטח מחירי הדירות מאמירים בהתמדה לאורך השנים האחרונות. לפי אתר מדלן, מחירה של דירה ממוצעת היה בקיץ האחרון כ-2.1 מיליון שקל, כמעט פי שניים בהשוואה לקיץ 2013, אז היה המחיר הממוצע כ-1.1 מיליון שקל.

 

התחדשות עם ערך מוסף

 

אחד הפרויקטים המשקפים את תנופת הפיתוח באזור הוא זה שברחוב יפת 199 – מיזם התחדשות עירונית המוכיח כי ניתן להתגורר בלב אזורי הביקוש גם במחירים שפויים. לפרויקט אחראית קבוצת BLD4U, שבמסגרת חיזוק ועיבוי הבניין (תמ"א 38/1) עתידה להוסיף אל 12 הדירות הקיימות עוד 11 דירות חדשות – ובסך הכל 23 דירות ב-8 קומות.

 

"מדובר במיזם בנייה שונה ואחר מהסטנדרט המוכר", אומרת קארן מן, מנהלת השיווק של הפרויקט. "היעד שלנו הוא להראות שהתחדשות עירונית ויוקרה יכולות להשתלב יחד. מעבר לזה, אנו מציעים את האופציה לגור בתל אביב-יפו במחירים אטרקטיביים ביותר בהתחשב בסביבה הקרובה, כך שאין ספק שמדובר פה בהזדמנות יוצאת דופן".

קארן מן. "התחדשות עירונית הקשובה לצורכי האוכלוסייה" קארן מן. "התחדשות עירונית הקשובה לצורכי האוכלוסייה" צילום: אבשלום לוי

הפרויקט מציע תמהיל דירות מגוון המאפשר לכל משפחה למצוא את הנכס המתאים לה בהתאם לדרישותיה ויכולותיה הכלכליות: דירות 3 ו-4 חדרים, דירות גן דופלקס, או דירות גלריה ופנטהאוזים (הכוללים גם בריכה מפנקת). כל זאת במחירים של החל מ-2.5 מיליון שקל.

 

לצד המיקום האטרקטיבי, יתרון נוסף בפרויקט נוגע למרפסות רחבות ידיים בכל דירה עם נוף ישיר לים התיכון. הבניין גם כולל בין היתר לובי מפואר, תיבות דואר מעוצבות, חדרי עגלות ואופניים, חניות פרטיות ומערכת סולרית מרכזית – ובכך עומד בסטנדרט המגורים המודרני במלואו, ואף עולה עליו.

 

"מחשבה רבה הושקעה בכל אספקט שקשור לפרויקט הזה", מסכמת מן. "אנחנו קשובים לרצונות ולצרכים של האוכלוסייה, ומכאן היה לנו חשוב לייצר התחדשות עירונית עם ערך מוסף. אנחנו מאוד מאמינים במיזם הזה ובאופן שבו הוא משתלב בתהליך החיובי שמתרחש באזור".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן