$
בארץ

דודו מזרחי - האיש שסירב ליישר קו עם שאול אלוביץ'

דודו מזרחי פרש מתפקידו כמשנה למנכ"ל בזק ב־2016 לאחר שהתנגד לעסקאות בעלי העניין בין ענקית התקשורת לבעל השליטה אלוביץ'. אתמול הוא חזר לחברה, הפעם בתפקיד המנכ"ל. "לכמה אנשים יש אומץ לצאת נגד בעל שליטה כוחני? טוב לבזק שאדם כמו מזרחי ינהל את המאבקים הרגולטוריים שלה"

אתמול הודיעה בזק על מינויו של דודו מזרחי למנכ"ל החברה, במקום המנכ"לית סטלה הנדלר שהורחקה מהחברה בעקבות מעורבותה בפרשות הפליליות בה.

אחרי קרוב ל־20 שנה בחברה, בסביבתו של מזרחי אומרים שמינויו לתפקיד יהווה סגירת מעגל לדרכו בחברה ככלכלן מתחיל. הדרך הזו היתה לא קונפורמיסטית, שקטה ועצמאית ועל פניו גם משוחררת מהרצון לרצות בעלי שליטה.

 

 

 

מזרחי (47) גדל בשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים, למד בתיכון רנה קאסן וסיים לימודי כלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. ב־2001 החל את דרכו בבזק ומאז, משך כמעט 20 שנה, מילא בה שורה של תפקידים שונים: מנהל אגף רגולציה, סמנכ"ל כלכלה, סמנכ"ל כספים ומשנה למנכ"ל.

 

"שקט, מופנם, בעל היכרות עמוקה עם בזק. יכולות אנליטיות מדהימות, קולט מהר, מנתח מהר. יודע להבדיל בין עיקר לתפל, מה שחשוב מאוד בניהול. לא מדבר הרבה ובטח לא בקול רם, יכול לשבת בשקט ישיבה שלמה ולתת בסוף בשני משפטים תובנה או אמירה שהופכים את כל התמונה", כך תיאר גורם בבזק את מזרחי.

 

דודו מזרחי דודו מזרחי

 

 

בן טיפוחיו של אבי גבאי

 

מי שנתן למזרחי את הקידום המשמעותי בחברה היה המנכ"ל לשעבר ויו"ר המחנה הציוני בהווה אבי גבאי. "הוא מצא חן בעיני אבי מההתחלה, בלט כבחור חריף, יצירתי, מאוד נון־קונפורמיסט", הוסיף הגורם. "תמיד היה מגיע עם פתרון אחר מכולם. הוא מאוד מחויב לחברה, מאוד אמוציונלי עם חיבור אמיתי. אתה חי עם בן אדם שנים, אתה רואה אם כואב לו או לא כואב לו על החברה".

 

ב־2007, רגע לפני שגבאי אושר באופן סופי לתפקיד המנכ"ל, הוא פנה אל מזרחי וביקש למנות אותו לסמנכ"ל כלכלה. "מזרחי השיב שסגר על תפקיד באי.די.בי", סיפר הגורם. "גבאי התקשר למזרחי וביקש: 'את כל השינוים שחלמנו לעשות בבזק נעשה ביחד'. מזרחי השיב: 'אני סגור'. גבאי התעקש ואמר: 'אתה חייב'. יום אחרי שיחת הטלפון מגבאי מזרחי השיב: 'אשאר בבזק. אני לא יכול לסרב לך'".

 

 

ב־2012 הגיעה הקפיצה הבאה בקריירה של מזרחי, שמונה למשנה למנכ"ל ולמנהל הכספים הראשי בבזק. המינוי הזה, כך נראה, הוכיח את עצמו. "בשוק התקשורת כולם מדברים בססמאות, אבל מזרחי יודע לחזור לעובדות", הוסיף הגורם בבזק. "למשל, כשחייבו את בזק למכור למתחרות שימוש בתשתית ברפורמת השוק הסיטונאי, הדבר המובן מאליו היה לדרוש שגם HOT יחוייבו לעשות את זה. אבל מזרחי וגבאי אמרו: 'רגע, בואו נראה מה היתרונות מכך שבזק תהיה לבד בדבר הזה'. ואכן זה היה מה שהציל את בזק ב־2014, כשנפתחה ללקוחות שהשתמשו בתשתית של HOT אפשרות לשלם פחות על האינטרנט הודות לרפורמה ובגלל זה הם עברו לבזק. זו דוגמא לגישה שלו, למחשבה ההפוכה מהמחשבה הקונבנציונלית".

 

ב־2016, אחרי קרוב לשני עשורים, מזרחי פרש מהחברה. עם עזיבתו הוא אמר שהוא "פורש בתחושה של מיצוי וסיפוק אחרי שנים נפלאות של עשייה", אולם לימים התברר כי מאחורי הקלעים הוא עמד בסיטואציות לא פשוטות מול הנדלר ואלוביץ', ובעיקר סביב העסקה שבה בזק רכשה מידי בעל השליטה שאול אלוביץ' את מניותיו בחברת yes במחיר גבוה. עסקה זו עומדת במוקד אחת הפרשות הפליליות בחברה.

 

"הוא חשב שאונסים את בזק"

 

"לא שמעתי את זה מכלי ראשון, אבל הדיבור במשרד התקשורת היה שמזרחי עזב כשהבין שכל העסקה היא נטל על בזק לטובת אלוביץ'. מזרחי חשב שאונסים את בזק", הוסיף אותו גורם בבזק. "אם אלוביץ' בעלים גם של בזק וגם של yes, אין סיבה שבזק הציבורית תקנה את yes הפרטית בהרבה מעבר לשווי שלה".

 

אולם זו ממש לא היתה התקרית היחידה שהעכירה את האווירה עבור מזרחי. כך למשל, ב־2015 פורסם כי מזרחי סרב לחתום על מסמך המאשר העברת 40 אלף דולר ליועץ התקשורת אלי קמיר, לימים אחד החשודים בתיק 4000. כשהתברר שמדובר ב"חוזה נעול" של 40 אלף דולר בחודש לשלוש שנים, מזרחי סירב לחתום, משום שבמקרים קיצוניים התשלום החודשי ללוביסט מגיע ל־25 אלף שקל. מי שחתמו לבסוף על העברת הכספים היו אלוביץ' והנדלר.

 

אבל לדברי אנליסט שעבד שנים מול מזרחי, הקש ששבר את גב הגמל ללא ספק היה עסקת בזק־yes. "הוא לא יכל לקבל דברים שנעשו בחברה. לכמה אנשים יש אומץ לצאת נגד בעל שליטה כל כך חזק, כוחני, וזה שמשלם לך את המשכורת? כשצריך להעניק פרסים למה מנהל שכיר עשה לטובת הציבור — זה על זה", אמר אותו אנליסט. "נורא קל להתיישר על בקשה או דרישה של בעל הבית. זה לא מובן מאליו כשמישהו הולך עם העקרונות שלו ובוחר בטובת החברה על פני טובת בעל השליטה. בנוסף, הוא יהיה אינסיידר בבזק, מה שאי אפשר לומר על מועמדים מוצנחים".

 

לאחר שעזב את בזק, מזרחי יצא לשתי הרפתקאות מקצועיות קצרות. הראשונה החלה בתחילת 2017, כאשר מנכ"ל פרטנר איציק בנבנשיתי משך אותו לתפקיד סמנכ"ל הכספים בחברה. בנבנישתי הכיר את מזרחי מתפקידו כמנכ"ל בזק בנלאומי, שבו שימש עד 2014, ורצה אותו לצידו בתקופה הסוערת של השקת פרויקט פרטנר TV.

אלא שחצי שנה בלבד אחרי, מזרחי עזב במפתיע לטובת תפקיד סמנכ"ל הכספים ומשנה למנכ"ל תנובה. גורם בפרטנר אמר ל"כלכליסט": "נגמר מהר אבל לגמרי בטוב. מזרחי המשיך להגיע לישיבות חודשיים אחרי שהודיע על העזיבה והשתתף גם בישיבות עם אנליסטים אחרי הדו"חות. לבנבנישתי אין שום איבה כלפיו".

 

מי שקטף אותו אותו לתנובה היו היו"ר חיים גבריאלי. "כניסתו גרמה להרמת גבה. היה נראה שגבריאלי הביא אותו כדי לגדל אותו לתפקיד מנכ"ל, על רקע המצב בחברה", גורם בתנובה אמר ל"כלכליסט". "התחושה היתה שהכסא של המנכ"ל אייל מליס מתחיל לרעוד".

 

גורם אחר המקורב לחברה אמר: "הפרופיל של מזרחי כמי שעבד בחברה גדולה, עם ועדים, שצריכה לעבור תהליכי התיעלות גדולים, נראה מתאים מאוד. בפרט כשמדובר באדם שחף מפוליטיקות ארגוניות ועובד קשה. כשמגייסים אנשים איכותיים לתפקיד יש תמיד סיכון שמישהו אחר ישים עליהם עין, בטח כשזה במישהו שגדל שנים בבזק ויכול לחזור אליה בתפקיד מנכ"ל".

 

האם הדילוג הזריז מתפקיד לתפקיד מבשר על כך שמזרחי יעזוב את בזק בקרוב? "זה אולי לא מצטייר טוב, אבל זה כמו שתגידי על שחקן שעבר בין קבוצות שונות שעכשיו כשקיבלו אותו לברצלונה הוא לא יעזוב יותר", אמר אותו אנליסט שעבד מקרוב עם מזרחי. "שמעתי על דברים יותר נוראים, כמו לזרום עם בעל השליטה במקומות שאסור. היום יהיה מצוין לבזק שמישהו כמו מזרחי ינהל את המאבקים הרגולטורים שלה, ועומדים להיות לה הרבה כאלה".

 

איך הוא יסתדר עם היו"ר שלמה רודב, שנחשב לאדם שדי קשה לעבוד איתו? "הם יסתדרו", אומר אחד ממנהליו של מזרחי בעבר. "ברגע שרודב מעריך אותך - הוא אחלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x