$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

טמאסק הסינגפורית מועמדת מובילה לרכישת נטפים לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר

חברת האחזקות של ממשלת סינגפור המנהלת 242 מיליארד דולר, שתי חברות אמריקאיות, חברת אגרוכימיה מקסיקנית וחברה לכלים תעשייתיים מסין הגישו הצעות מחייבות לרכישת 80% מנטפים. בהליך המכירה צפויה קרן פרמירה שרכשה את נטפים לפי שווי של 850 מיליון דולר למכור את מלוא אחזקתה, קיבוץ מגל ימכור את אחזקתו (6%) וקיבוץ חצרים ימכור כ־13% מהחברה

גולן חזני 06:4602.08.17

חברת קולפאקס (Colfax) האמריקאית הגישה הצעה לרכישת חברת ההשקייה הישראלית נטפים, כך נודע ל"כלכליסט". מנגד, קרן פרימוורה הסינית (Primavera) וחברת התעשייה פורטיב האמריקאית (Fortive) החליטו לפרוש. גם התאגיד הסיני פוסון (Fuson) הביע עניין ברכישת השליטה בחברה, אך לא ברור אם הגיש הצעה.

 

 

 

 

כעת מתחרות על רכישת נטפים חמש חברות — קולפאקס, חברת האחזקות של ממשלת סינגפור טמאסק (Temasek), חברת הפטרוכימיה המקסיקנית מכסיקם (Mexichem), יצרנית הכלים התעשייתיים האמריקאית סטנלי (Stanley), ויצרנית הכלים התעשייתיים הסינית נינגשיה (Ninjya) — ומסתמן כי טמאסק (Temasek) היא הפייבוריטית לרכישת השליטה בחברה. לפי הערכות, השליטה בנטפים תימכר בסופו של דבר לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר. הגופים המתמודדים התחייבו לשמר את הייצור בישראל.

 

רן מידן מנכ"ל נטפים רן מידן מנכ"ל נטפים צילום: עמית שעל

 

 

 

נטפים, שמנוהלת על ידי רן מידן, היא החברה הגדולה בעולם בתחום ההשקייה והטפטוף. כיום בעלת השליטה בנטפים היא קרן פרמירה שרכשה את השליטה (61.3%) ב־2011 לפי שווי של 850 מיליון דולר. קיבוץ חצרים מחזיק ב־32.7% מהחברה וקיבוץ מגל מחזיק ב־6% מנטפים. קיבוץ מגל צפוי למכור את כל אחזקותיו וקיבוץ חצרים, שבו הוקמה החברה, צפוי למכור 13%. הליך המכירה מנוהל על ידי בנקי ההשקעות גולדמן זאקס ומריל לינץ' וצפוי להסתיים בתוך חודשיים—שלושה. אם השליטה בנטפים תימכר לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר פרמירה צפויה לקבל כמיליארד דולר עבור אחזקותיה, קיבוץ חצרים צפוי לקבל כ־220 מיליון דולר וקיבוץ מגל צפוי לקבל כ־100 מיליון דולר.

 

בשנים הראשונות לאחר שפרמירה רכשה את השליטה, נטפים הציגה צמיחה נמוכה. מידן, שמונה לתפקיד המנכ"ל ב־2014, השיק מוצרים חדשים שמתאימים לגידולים כמו תירס וסוכר, העלה את ההשקעות בהקמת אתרי ייצור בשווקים גדולים כסין והודו, נכנס למדינות חדשות באסיה ובאפריקה ואימץ טכנולוגיות של חקלאות דיגיטלית. כתוצאה מכך, הרווח התפעולי תזרימי (Ebitda) של נטפים זינק ב־44% מאז 2014 והגיע ב־2016 ל־115 מיליון דולר. ב־2017 הוא צפוי לעמוד על 135 מיליון דולר. מחזור המכירות של החברה בשנה הזו צפוי להסתכם ב־900 מיליון דולר.

 

 

 

 

קולפאקס מפתחת, מייצרת ומוכרת מערכות לטיפול בנוזלים ונסחרת בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 5 מיליארד דולר. החברה פועלת מאנאפוליס במרילנד ומעסיקה כ־18 אלף עובדים.

 

טמאסק מנהלת 242 מיליארד דולר. החברה השקיעה בקרן ורטקס הישראלית. מכסיקם נסחרת ב־5.5 מיליארד דולר וסטנלי נסחרת בשווי של 21.7 מיליארד דולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x