$
בארץ

יעקב גנות מועמד ליו"ר דירקטוריון הרכבת, וחוסאם בשארה לחוצה ישראל

ל"כלכליסט" נודע כי שר התחבורה ישראל כץ הגיש בקשה לרשות החברות הממשלתיות לשיבוצם של השניים בדירקטוריונים. גנות אינו חבר ב"נבחרת הדירקטורים", אך הוא בעל ניסיון ציבורי רב

ליאור גוטמן 06:5225.12.16

חוסאם בשארה הועמד על ידי שר התחבורה ישראל כץ לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת כביש חוצה ישראל, החברה הממשלתית שמפקחת על כבישי האגרה, כך נודע ל"כלכליסט". בשארה כיהן בשנה שעברה כיו"ר דירקטוריון הרכבת והיה מועמד לחזור לשם, אלא שהמועמדות שלו כבר הוועברה לוועדת גלאור למינוי בכירים בשירות הציבורי לבחירה מחדש. בשבוע האחרון התגלה שמשרד התחבורה מעוניין לשבץ מישהו אחר בתפקיד, ול"כלכליסט" נודע שאחד המועמדים המידיים הוא מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות.

 

 

בסוף השבוע הגישו כץ ושר האוצר משה כחלון בקשה לרשות החברות הממשלתיות למנות את בשארה ואת גנות כדירקטורים בחברות הללו, ואם מועמדותם תאושר, הם יוכלו להיבחר כיו"רי דירקטוריון.

 

רשות החברות הממשלתיות מקפידה בשנה וחצי האחרונות למנות דירקטורים מקרב הנבחרת שגיבשה, וכל ה־200 שהיא שיבצה בתקופה זו הגיעו מהעולם העסקי, ולא הפוליטי. גנות לא מגיע מהנבחרת שגיבשה רשות החברות הממשלתיות, ובכל זאת נראה כי יקשה עליה להתנגד למועמדות זו, שכן הוא שימש בעבר כמנכ"ל משרד התחבורה, כמנכ"ל משרד הפנים, כמפקד משמר הגבול וגם כנציב שירות בתי הסוהר. לכן נראה לכאורה שהוא עומד בכל הקריטריונים, לרבות הכרת התחום היטב.

 

חוצה ישראל חוצה ישראל צילום: ערן יופי כהן

 

על כל פנים, עושה רושם שחברה ממשלתית יכולה להסתדר היטב גם ללא יו"ר דירקטוריון. בנמל אשדוד האחרון שכיהן בה כיו"ר דירקטוריון במשרה מלאה היה רו"ח גדעון סיטרמן, שפרש משם במרץ 2014. מאז הנמל תפקד ללא דירקטוריון או עם ממלא מקום משתנה שנבחר מחדש בכל ישיבה, כשבתווך כבר מונה שם מנכ"ל קבוע, יצחק בלומנטל, והוחלפה מרבית ההנהלה הבכירה. בכל זאת, נמל אשדוד סיים את 2015 ברווח נקי של כ־81 מיליון שקל ועלייה כ־200% ברווח התפעולי. גם נמל חיפה פועל ללא יו"ר דירקטוריון קבוע מאז אוגוסט האחרון. האחרון שכיהן שם הוא משה עברי סוקניק.

 

משרד התחבורה וגנות סירבו להגיב. מבשארה לא התקבלה תגובה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x