$
חדשות נדל"ן

מוסד לדיור מוגן מציע לדיירים להיות בעלי הדירה ולא שוכרים

בית דיור מוגן בבית שמש מציע מודל כלכלי חדש: במקום שהדייר ישלם למוסד פיקדון שמאבד מערכו, הוא ירכוש את הבעלות על הדירה - ויתחייב שגם לאחר המכירה יתגורר בו אדם מבוגר

אביב גוטר 08:4218.08.16

הזדקנות האוכלוסייה מביאה לפריחתם של מוסדות דיור מוגן, אלא שהמעבר לדיור כזה משית על המשפחות עול כלכלי ודילמה לא פשוטה: הן נדרשות להעביר לרשות המוסד סכום כסף גדול כפיקדון, שממנו ייגרעו אחוזים נכבדים בכל שנת שהייה, בנוסף לתשלום חודשי גבוה למימון השהייה.

 

 

 

פעמים רבות הוצאות אלה דורשות מהקשיש למכור את דירתו, ואת התמורה המתקבלת למסור לבית האבות במקום להותירה כירושה למשפחתו. זו כנראה הסיבה העיקרית לכך שרק 2% מהקשישים מתגוררים בדיור מוגן.

 

יזם הנדל"ן הלל יעקבסון, הבעלים של חברת יסודות צור, מקים בימים אלה בבית שמש בית דיור מוגן בעל מודל כלכלי חדש, שעשוי לחסוך לדייריו את אובדן הערך עם העברת הסכום הגבוה לידי בית האבות. המוסד שייקרא "הרמוני", יכלול 100 יחידות דיור, רובן בנות שני חדרים בשטח ממוצע של 60 מ"ר, שיימכרו במיליון שקל. יתר היחידות יהיו דירות גן ופנטהאוזים ששטחן המקסימלי 100 מ"ר, ויימכרו ב־1.3 עד 1.4 מיליון שקל. על פי המודל המוצע, כל הדירות יימכרו לבני 60 ומעלה, והיזם יעביר לדייר את הבעלות על הדירה, והיא תירשם על שמו בטאבו. 

היזם הלל יעקבסון היזם הלל יעקבסון

 

הדיירים בפרויקט יחויבו בדמי ניהול חודשיים של 700 שקל תמורת שירותי אבטחה, תחזוקה וניקיון השטחים המשותפים. כמו כן תיגבה תוספת תשלום של 1,800 שקל ממי שירצה לצרוך שירותים נוספים כמו חדר כושר ומועדון פעילויות.

 

הדיירים או יורשיהם יוכלו בכל שלב למכור את הנכס או להשכירו, ולקבל לידיהם את התמורה. עם עליית מחירי הנדל”ן והציפיות לביקוש למגורים במקום, המשפחה תוכל לשמור על ערך הכסף ואולי אף להשיג תשואה. המכירה כפופה לתנאי הסכם הבית המשותף, כלומר תתאפשר מכירה או השכרה רק לאנשים בני 60 ומעלה.

 

כבעלי הנכסים, הדיירים יוכלו להחליף את חברת הניהול. לכאורה הם יכולים גם לפרק את השותפות ולהפוך את המבנה לבניין רגיל. אלא שלשם כך יהיה עליהם לשנות את ייעוד הקרקע, שמוגדר כמגורים לגיל השלישי - הליך מורכב בוועדה המחוזית.

 

"הקשישים פונים לדיור מוגן בשביל החברה, לא בגלל הדירה או השירותים", אומר יעקבסון. "למעשה הם משלמים כמיליון שקל רק כדי לא להיות לבד. זה מוצדק? המטרה בפרויקט היא שהדיירים ייהנו מחיי חברה עשירים, ויישארו עם נכס ביד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x