שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

גורמים בש"ס: נתניהו הסכים לדרישותינו בתחום הדיור הציבורי

לאחר שהושגה פריצת דרך עם ש"ס בנוגע לפטור ממע"מ על מוצרי מזון מפוקחים, במפלגה אומרים שהגיעו להסכמה עם ראש הממשלה גם בנוגע להקצאה של 5% מהדירות הנבנות בכל פרויקט לדיור ציבורי. עם זאת, במערכת הפוליטית לא בטוחים שהצעדים ימומשו

אורי תובל 13:5001.05.15

גורמים המקורבים למו"מ הקואליציוני בין ש"ס לליכוד אמרו ל"כלכליסט" כי אתמול (ה') הושגה הסכמה סופית שהממשלה תיישם את דרישתה של ש"ס להקצות 5% מיחידות הדיור שנבנות על הקרקעות שהמדינה משווקת לדירות של דיור ציבורי. לדברי הגורמים, מדובר בכ-700 דירות בשנה. פריצת הדרך מקרבת מאוד את ש"ס לממשלת נתניהו, כאשר המחלוקת המרכזית שנותרה נוגעת למשרדים שיקבל לידיו יו"ר המפלגה אריה דרעי ולשליטה במשרד הדתות.

 

בתחילת המו"מ הציבה ש"ס שתי דרישות תקציביות חברתיות מרכזיות: פטור ממע"מ על מוצרי מזון בפיקוח והקצאת דירות לדיור הציבורי בכל פרויקט שהמדינה תשווק. ככל שהתקדם המו"מ נראה היה שנתניהו יתקשה להיענות לדרישות, ושהמחלוקות עם ש”ס נוגעות בעיקר לאיוש המשרדים. בשבוע החולף הקשיחה ש"ס את עמדתה וחזרה וטענה שדרישותיה החברתיות הן עדיין תנאי לכניסתה לממשלה.

 

אתמול בבוקר הודיעה ש"ס שנתניהו הסכים לדרישתה בנוגע לפטור ממע"מ על מוצרי יסוד בפיקוח - תוכנית שהוא עצמו הציג בתחילת מערכת הבחירות. לאחר מכן, נפגשו דרעי ונתניהו לפגישה שנחשבת לטובה. כעת אומרים בש"ס שנתניהו הסכים גם לדרישה להקצות 5% מיחידות הדיור שנבנות בקרקעות המשווקות על ידי המדינה לדירות דיור ציבורי.

 

סקפטיות במערכת הפוליטית

 

ההצהרות על פריצות הדרך מעניקות לש"ס אפשרות להיכנס לממשלה, אך במערכת הפוליטית יש סקפטיות האם שתי התוכניות אכן ימומשו. בנוגע לפטור ממע"מ, בש"ס אמנם מתעקשים שבהסכם ייכתב מפורשות שהמע"מ על המוצרים שבפיקוח יבוטל, כאשר ועדה של שרי האוצר (כחלון) והכלכלה (דרעי) ידאגו ליישום התקנה, אך התוכנית, שעלותה בין 1.1 ל-1.2 מיליארד שקל, סופגת ביקורת רחבה הן מצד רשות המסים, משרד האוצר ובנק ישראל, והן מכיוונו של האוצר המיועד משה כחלון. בכולנו חוזרים ואומרים ש"יש לסבסד את הנצרך ולא את המצרך" ומעדיפים תוכנית כמו מס הכנסה שלילי שמחזק עובדים במשכורת נמוכה, על פני סבסוד גורף שממנו ייהנו גם השכבות החזקות שצורכות אף הן את המוצרים בפיקוח ואף בהיקפים גדולים.

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי. לא מוותר על דרישותיו יו"ר ש"ס אריה דרעי. לא מוותר על דרישותיו צילום: אלכס קולומויסקי

 

גורמים בכולנו אמרו השבוע ל"כלכליסט" שכחלון הביא לעצירת התוכנית, ואתמול לאחר הפרסום מכיוון ש"ס הוסיפו שם שעוד ארוכה הדרך ליישום הפטור ממע"מ. את עמדת ראש הממשלה עדיין אי אפשר היה להבין ונראה שהמתיחות בנושא בין כולנו לש"ס תלווה את הממשלה. יש לזכור שש"ס כועסת על כחלון גם על כך שהוציא ממשרד הפנים את מינהל התכנון, מה שהוביל, לפחות הצהרתית, לוויתור של דרעי על המשרד שהיה היעד העיקרי שלו.

 

גם לגבי הקצאת הדירות לדיור הציבורי נראה שעוד ארוכה הדרך למימוש, כשוועדה מקצועית תצטרך לקבוע כיצד החברות המשכנות יקבלו את הדירות מידי הקבלנים, וכיצד יפוצו הקבלנים על אובדן ההכנסות הצפוי מכך שדירה שיכלו למכור בשוק החופשי, תימכר במחיר נמוך יותר לגורם ממשלתי. במקביל, נראה שגם בהסכם הקואליציוני של כולנו - שעדיין לא פורסם למרות שנחתם שלשום בערב - מופיעה הבטחה לבניית כ-700 יחידות דיור ציבוריות מדי שנה. מכיוון שהממשלה אינה צפויה לתמוך בבנייה תקציבית של פרויקטים מלאים לדיור ציבורי על קרקעות שבשליטתה, נראה שגורמים רבים עוד יישבו על המדוכה, וזמן רב עוד יעבור, עד אשר יימצא המנגנון למימוש ההצהרה.

 

דרעי לא מוותר על משרד הדתות

 

לאחר ההצהרה על הצלחותיה במו"מ, ממתינה ש"ס לקבלת דרישותיה בנוגע לחלוקת התיקים. דרעי אמור לקבל לידיו את תיק הכלכלה, כאשר הוא דורש להרחיבו במשרד נוסף - הרווחה או פיתוח הנגב והגליל. משרדים אלה יילקחו משרי הליכוד הממתינים לחלוקת התיקים בשבוע הקרוב. בנוסף, ש"ס ממשיכה להתעקש על שליטה מלאה במשרד הדתות, בלי מינוי סגן שר מטעם הבית היהודי. את תגובת הליכוד ולשכת נתניהו לדברים אי אפשר היה להשיג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x