$
בארץ

אושרה והושבעה: הממשלה ה-33 יוצאת לדרך

ברוב של 68 תומכים מול 48 מתנגדים עברה ההצבעה לאישור הממשלה השלישית של נתניהו. 21 שרים ושמונה סגנים נשבעו אמונים. ראובן ריבלין יצא מהמליאה בעת ההשבעה של נתניהו. ח"כים מיהדות התורה קראו: "מתנגד לממשלת הזדון"

מורן אזולאי, ynet 20:4518.03.13

כמעט חודשיים מאז הבחירות ולאחר שבועות של מו"מ קואליציוני מתיש, הממשלה ה-33 של מדינת ישראל יוצאת לדרך. הערב (ב') עברה בכנסת ההצבעה לאישור הממשלה ברוב של 68 תומכים מול 48 מתנגדים וארבעה חברי כנסת שנעדרו. לאחר מכן נשבעו אמונים ראש הממשלה בנימין נתניהו ואחריו 21 השרים ושמונה סגני השרים מהקואליציה שכוללת את מפלגות הליכוד ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה.

 

במהלך ההצבעה קראו ח"כים מיהדות התורה "מתנגד לממשלת הזדון" ו"מתנגד לממשלה שמחרימה חרדים". במהלך השבעתו של נתניהו עזב ח"כ ראובן ריבלין את המליאה, ככל הנראה במחאה על כך שלא ימשיך לכהן כיו"ר הכנסת. בתום השבעתו של נפתלי בנט התחבק יו"ר הבית היהודי ארוכות עם יאיר לפיד.

 

ההשבעה מתקיימת אחרי יום סוער במליאה. כבר בשעות הצהריים, כשהציג נתניהו את הממשלה בפני הכנסת, הביעו חברי הכנסת מיהדות התורה מחאה כשיצאו בהפגנתיות ברגע שהוזכר שמו של נפתלי בנט, תוך שהם קוראים "יהודי לא מגרש יהודי" ו"יהודי לא מחרים יהודי".

 

משה גפני (יהדות התורה) קרע במהלך נאומו את ההסכמים הקואליציוניים ואמר: "במחבלים לא פוגעים כמו שהבית היהודי ויש עתיד רוצים לפגוע בלומדי התורה". בנאומו של ח"כ יעקב ליצמן, הוא הגדיר את קואליציית נתניהו כממשלת שנאת האחר, קיטוב ומחלוקת: "כל החיסרון שלי זה שיש לי זקן ופאות. אז מה הבעיה שלי? שאני מתלבש ככה. אני בטוח שאם הייתי מוריד את הזקן הייתי נשאר בתפקיד שלי".

 

ראש הממשלה נתניהו בכנסת הערב ראש הממשלה נתניהו בכנסת הערב צילום: מיקי נועם אלון

 

נתניהו הציג את קווי היסוד של ממשלתו ואת חלוקת התיקים ואמר: "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל שהעניקו לי את הזכות הגדולה להנהיג את המדינה בפעם השלישית. ראש ממשלת ישראל נושא באחריות העליונה לגורלה של המדינה היהודית האחת והיחידה. קיומנו כאן איננו מובן מאליו והנוכחות שלנו איננה מקרית".

 

במהלך אחר הצהריים נודע על שינוי נוסף בשיבוץ בממשלה. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, שאמור היה לכהן כסגן שר הרווחה, מונה לבסוף לסגנו של לפיד במשרד האוצר. ליו"ר יש עתיד הוסבר שהוא חייב סגן,

ולו בשביל השאילתות הרבות שמוגשות לשר האוצר.

 

עוד לפני נאומי חברי המפלגות החרדיות, האווירה הממלכתית החלה להתפוגג בנאומה של יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' (העבודה), שתקפה את ראשי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה: "ההרכב הזה מחדד את שתי המדינות, השבעה והנזקקת, באופן הכי כואב וחד שאפשר. אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם פיזית בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש מתקשה להבין מהו אותו עם. ארבעתכם: נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות ומעולם לא נאבקתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים".

 

דיוני היום החלו בבחירת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד-ביתנו) לתפקיד יו"ר הכנסת במקומו של ח"כ ראובן ריבלין. 96 חברי כנסת תמכו במינוי לעומת שמונה חברי כנסת שנמנעו. לא היו מתנגדים. מיד לאחר השבעתו לתפקיד החל אדלשטיין לנהל את הישיבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x