$
משפט

השף שני והטבח גרוניס: הדינמיקה שהולידה את הסדר החוב

כשנשיא העליון אשר גרוניס שמע כמה מקבל אייל שני בערוץ 2, נשמטה לו הלסת. זה נגמר בהתחייבות של שני להביא בתוך חודש עוד 1.6 מיליון שקל ובהחזר חוב מלא

משה גורלי 09:0324.02.13

"זה כמו לאכול מנה עיקרית בלי מנה ראשונה", התבדח אייל שני כשהתברר לו ביום רביעי שעבר שעניינו יידון ראשון בפני נשיא בית המשפט העליון. בתום הדיון היה שני מבודח פחות. נקבע שהחייב הסדרתי, לאחר שבושל היטב בידי שלושה שפים להחזר חובות, יחזיר כ־100% מהחוב, כ־4 מיליון שקל. שלושת השפים הם: שופטת המחוזי ורדה אלשיך, הנשיא אשר גרוניס והנאמן עו"ד ארז חבר, שנכנס לסיפור לפני שנתיים, אחרי שמונה שנים שבהן כלום לא זז.

 

חבר קיבל קופה מחוררת עם 30 אלף שקל ומחזיר כ־4 מיליון שקל. בלי הצמדה אמנם. "לא צריך להיות חזירים", אמר בדיון.

 

כשהובא בפני השופטת אלשיך ההסדר הראשוני על 1.5 מיליון שקל, היא עיקמה את אפה. מדובר בדמות ציבורית, בשף מצליח שמעורב במסעדות ובקייטרינג, בכוכב פריים טיים. אלשיך לחצה להגדלת ההחזר, להוסיף לסכום 50% מתקבולי המדיה לשנתיים.

 

אייל שני (מימין) ורעייתו מירי חנוך בבית המשפט העליון. "לא צריך להיות חזירים" אייל שני (מימין) ורעייתו מירי חנוך בבית המשפט העליון. "לא צריך להיות חזירים" צילום: טלי מאייר

 

שני פצח בסדרת התחכמויות שהעלו את חמתה. למשל, להתחיל את השנתיים של ההחזר בעוד שנתיים. אלשיך סירבה ונתנה לעו"ד חבר את המפתחות למסעדות, למשרדים ולמחשבים, וכך נחשף בין היתר השותף, הבמאי שחר סגל. לחברה של סגל קוראים החבר'ה היותר טובים בע"מ. שם שחצני מעט ובוודאי לא מוצדק בנסיבות אלה. בינתיים בוטל ההסדר, ואלשיך ניפקה החלטה חדשה, אולי הנוקבת ביותר שנכתבה אי פעם בגנות חייב בישראל, והגדילה את סכום ההחזר החודשי ל־25 אלף שקל. אחרי פעם אחת הפסיק שני לשלם, וחבר ביקש צו מאסר. שני הגיב בדרישה משלו להכניס את הנאמן לכלא על הטעיית בית המשפט.

 

אז מגיע שני לעליון. הוא מערער על שלוש קביעות של אלשיך: שלא אישרה את ההסדר הקודם; שקבעה 25 אלף שקל בחודש; ושקבעה שסגל הוא "שותף ומסייע ביודעין להפרות הדין ולהעלמת ההכנסות".

 

הערעור מגיע לגרוניס, אולי המומחה מספר אחת בארץ לפשיטות רגל, שמחליט לקחת ליד את המחשבון. לא כל אחד זוכה שחובו יטופל אישית בידי נשיא העליון, אבל לא כל אחד הוא סלב בסדר הגודל של שני.

 

רגע מכונן נרשם כשגרוניס ביקש בדיון הקודם לדעת כמה מרוויח שני בערוץ 2. "הסכום חסוי. אי אפשר להגיד באולם", השיב עו"ד חבר. "תתקרב אליי ותראה לי", הורה גרוניס. כשנחשפו השופטים גרוניס, חנן מלצר ואורי שהם לסכום, נשמטה להם הלסת. גרוניס הכריז ש"ההסדר הקודם מבוטל" והוסיף: "אני מציע שתגישו הסדר חדש וראוי יותר". מה שנקרא, הצעה שאי אפשר לסרב לה.

 

ביום רביעי התכנסו הצדדים לארוחה מסכמת. ביום הדיון הוקפצה ההסכמה מ־3.8 ל־4 מיליון שקל. בקופה יש כ־1.5 מיליון שקל. בתוך 30 יום התחייב שני להביא 1.6 מיליון שקל והיתר ב־26 תשלומים. מאיפה יביא שני 1.6 מיליון שקל? מתברר שיש משקיעים, אולי גם נדבנים, שמוכנים לתת לו כסף. אולי תמורת נתח שותפות במחיר טוב, אולי תמורת שולחן קבוע. בכל מקרה, הם מביעים אמון בשני שייצר הכנסות.

 

שני, שמהתל שנים בנושיו והצליח בסרבנותו החמקנית להחמיץ כמה הסדרים נוחים יותר, ייאלץ לשלם הכל. בזכות שופטת שהוציאה צו מאסר, בזכות התחנה הסופית בעליון, ובזכות נאמן נחוש ומיומן. אחרי אלה, אין לו ברירה אלא להביא את הכסף. או שלא, כהרגלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x