$
בארץ

פישר: "לא נאפשר לפתח בועת נדל"ן; עליית מחירים של 20% בשנה - מטרידה"

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, אמר את הדברים במפגש של המועדון המסחרי-תעשייתי בתל אביב; לדבריו, כל עוד לא יגדל היצע הדירות, יפעל בנק ישראל מול הבנקים וידרוש הגדלת היתרות ביחס להלוואות המשכנתה

מיקי פלד 19:2704.11.10

"לא ניתן לפתח בועה בשוק הנדל"ן", כך אמר הערב (ה') נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, במפגש של המועדון המסחרי-תעשייתי בתל אביב.

 

פישר הסביר כי "יש המון משברים פיננסיים שמתחילים בשוק הנדל"ן וזה מה שקרה בארה"ב עכשיו. כל הבלאגן הנוכחי בעולם הוא תוצאה של בלאגן בשוק הנדל"ן

בארה"ב. אסור לנו שתהיה בועה שכתוצאה ממנה נמצא עצמנו עם בעיות במערכת הפיננסית. אנחנו חייבים לטפל בזה". עוד הוסיף פישר כי "עלות שכר הדירה יעלה בכ-8-6% בשנה הבאה, דבר אשר ישפיע על האינפלציה".

 

"נמשיך לפעול בצד הביקוש כדי למתן את מחירי הדירות", אמר פישר והדגיש כי צעדים כמו דרישה מהבנקים להגדיל את הרזרבות שלהם על הלוואת משכנתה יימשכו כל עוד לא יוגדל היצע הדירות.

 

"מחירי הדיור עולים כי זה נכס טוב לקנות כשהריבית נמוכה. התחלנו להעלות את הריבית, אבל מה שמעלה את המחירים זה הביקוש כי אנשים רוצים לקנות בתים. אם אין יותר בתים אז הדבר היחידי שיכול לקרות זה שמחירים יעלו. אם מתחילים לבנות דירות מגדילים את ההיצע ואז המחירים לא יעלו. שיעור הבנייה כמעט ולא השתנה בארץ, למרות העלייה הגדולה במחירי הדיור. ברבעון השני התחלנו לראות בנתונים שינוי ויש קצב מהיר יותר של בניית דירות. אם זה ימשיך, וזה תלוי בכמה קרקע המדינה תשחרר, אז סביר להניח שתהיה התמתנות בשיעור העלייה של מחירי הדירות ושהבעיה בשנה הבאה לא תתקיים. זאת אומרת שכל הרעש בשוק הזה יפסיק".

 

"יש לנו אחריות לתמוך ביציבות הפיננסית"

 

עוד הוסיף ואמר הנגיד, "הממשלה רוצה להגדיל את ההיצע, אבל עלינו בבנק ישראל יש אחריות לתמוך ביציבות הפיננסית של המשק ולא לתת לבועה להתפתח, והדרך היחידה שלנו לעשות זאת היא בצד הביקוש. אנחנו נמשיך לנקוט בצעדים כמו אלו שהודענו עליהם בשבוע שעבר, כלומר להגיד לבנקים שמה שאתם עושים כשאתם נותנים משכנתה בריבית נמוכה ומשתנה זה מסוכן ואתם צריכים לשים רזרבות כי אולי אנשים לא יחזירו את הכסף".

 

בתגובה על הביקורות על התערבותו בשוק הדיור אמר הנגיד, "יש רושם שאנחנו מתערבים בשוק הדיור כי אנחנו לא אוהבים אינפלציה. אבל גם אם לא היתה שום השפעה של הנדל"ן על האינפלציה, היינו עדיין מודאגים שאולי מתפתח שם משהו מסוכן. אנחנו מוטרדים מהיציבות של המערכת הפיננסית אם המחירים ימשיכו לעלות בקצב של 20% לשנה, שזה הקצב בשנה וחצי האחרונות".

 

לדבריו, "בנק ישראל ממשיך להתערב בשוק המט"ח כדי למנוע ייסוף חד ומהיר בשער החליפין, אשר יקשה על המשך צמיחת הייצוא והמשק הישראלי. השער שאליו אנו מתייחסים בהחלטות אלו הנו השער האפקטיבי, אשר מושפע פחות מהתפתחויות כמו אלו של הימים האחרונים, בהם הדולר נחלש בעולם למול מטבעות אחרים שמתחזקים. את השפעת הרכישות על כמות הכסף אנו מעקרים, על מנת למנוע צמיחה בקצב האינפלציה".

 

פישר התייחס גם לראיון שהעניק מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, ל"כלכליסט" השבוע, ולביקורת של גבאי כי פעולות ביחס המשכנתאות, כפי שעשה בנק ישראל, לא יעזרו לשנות את מחירי הדיור. פישר אמר כי "שיתוף הפעולה עם משרד ראש הממשלה ועם גבאי הוא מצוין. שאלתי כמה אנשים למה הוא התכוון והם לא ידעו לענות לי. פגשתי אותו בערב לאחר שהריאיון פורסם וחבל שלא שאלתי אותו למה הוא בדיוק התכוון בביקורת שלו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x