שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האם ביוזמת גפני יוזרמו 240 מיליון שקל לאברכים?

בג"ץ פסק שתשלומי הקצבאות לאברכים בכוללים יופסקו בשל אי שוויוניות. אך יו"ר ועדת הכספים יזם הצעת חוק עוקפת פסיקה. היא אמורה לחייב את המדינה לשלם קצבה חודשית של 1,000 שקלים לפחות ליותר מעשרת אלפים אברכים במסגרת התקציב הדו שנתי הבא

תומר אביטל 11:0122.10.10

יש מי שדואג לאברכים. ועדת השרים לענייני חקיקה תתבקש לאשר ביום ראשון הצעת החוק שתסכל את פסיקת בג"ץ לפיה תשלומי הקצבאות לאברכים בכוללים יופסקו.

 

ביוני פסק בג"ץ כי החל מינואר 2011 ייפסקו תשלומי הקצבאות מטעמי אי-שוויוניות. זאת מאחר שהקצבאות לא ניתנות במקביל לסטודנטים שנמצאים במצב זהה.

 

ואולם, הצעת החוק החדשה, אותה יזם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מדלגת מעל פסיקת בג"ץ וקובעת כי "תלמיד שלומד חודש לימודים מלא בכולל ושהוכיח כי יש לו שלושה ילדים לפחות, אין לו הכנסה אחרת ואין בבעלותו רכב, יהיה זכאי למלגת קיום בשיעורים שייקבעו בחוק התקציב השנתי".

גפני. דואג לאברכים גפני. דואג לאברכים צילום: שאול גולן

 

עלותה של הצעת החוק עומדת על כ-120 מיליון שקל לשנה ועל כ-240 מיליון שקל לשנתיים, מאחר והיא תחייב את המדינה לשלם קצבה חודשית של 1,000 שקלים לפחות ליותר מעשרת אלפים אברכים.

 

גפני, שמכהן כיו"ר ועדת הכספים, הוא בעל חוש עיתוי מחודד. בשבוע הקרוב יחלו הדיונים בוועדתו סביב התקציב וחוק ההסדרים לשנים 2012-2011. כתוצאה, הממשלה צפויה לקדם את הצעת החוק בתמורה לשיתוף פעולה מצדו של גפני והסיעות החרדיות בענייני התקציב.

 

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי "ידוע כי לימוד התורה מהווה ערך מרכזי עבור העם היהודי. לאורך ההיסטוריה ארוכת היומין של עם ישראל עמד לימוד התורה במרכז החיים היהודיים, כציווי מדאורייתא ומפירושם של חכמינו זיכרונם לברכה".

 

עוד מוסבר, כי "הסעיף התקציבי להבטחת הכנסה לאברכים עמד בתקציב 2010 על סך של 121 מליון שקלים חדשים". זאת בעוד, לשון ההצעה, שאר הסטודנטים זכו לתמיכות בשיעור 450 מיליון שקל באותה שנה.

 

"ממשלה סמרטוטית"

 

הצעת החוק זכתה לתגובות סוערות בכנסת. ח"כ אילן גילאון (מרץ) ציין כי "ההצעה היא הוכחה נוספת לכך שממשלתו הסמרטוטית של ביבי מקבלת החלטות רק בדרך אחת של סחיטה באיומים. אחרי שליברמן סיים לאנוס את הממשלה בחבילת חוקים גזעניים הגיע שוב תורם של החרדים להתעלם ממערכת השפיטה בישראל ובהחלטות בג"ץ לטמון ידם בקופת הציבור".

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) הודיע כי "שוב מתברר לציבור מה שהמקורבים לצלחת בממשלת נתניהו הבינו כבר מיום הקמתה. נתניהו מוכן לשלם כל מחיר ולרמוס כל ערך בסיסי של הוגנות ושיוויון על מנת להבטיח את המשך האחיזה שלו בכס ראש הממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x