$
אינטרנט

המגילות יוצאות מהגניזה

רשות העתיקות מתחילה להעלות את המסמך ההיסטורי השנוי ביותר במחלוקת, המגילות הגנוזות, לרשת. הפרויקט צפוי להימשך לפחות שנתיים, ולאחר מכן יעמדו המגילות לרשות הציבור

יוסי גורביץ 16:2327.08.08
רשות העתיקות החלה בפרויקט שאפתני, שבסיומו יועלו כל רסיסי המגילות הגנוזות לרשת. כך דיווח הבוקר (ד') הניו יורק טיימס. במעבדה שקוררה לטמפרטורה של מערה, מומחים מצלמים בזהירות כל אחד מאלפי הרסיסים, תוך שימוש במצלמות דיגיטליות מיוחדות, שאינן פולטות חום או קרניים אולטרה-סגולות.
מחושך לאור. המגילות הגנוזות יועמדו לרשות הציבור מחושך לאור. המגילות הגנוזות יועמדו לרשות הציבור צילום: אי פי אי

 

המגילות התגלו בשנות הארבעים במערות סמוך לים המלח; רובן כתובות על קלף ומיעוטן על פפירוס, חומר הכתיבה המקובל בעולם העתיק. הן מכילות את כל ספרי התנ"ך פרט לספר אסתר, וכן שורה של טקסטים על אמונותיה האפוקליפטיות וטקסיה של כת שחיה באזור. המגילות מהוות את העותק הקדום ביותר של התנ"ך הקיים בידינו בעברית.

 

מי היו חברי הכת הזו, ומה היה הקשר שלה ליהדות של אותה תקופה או לכת החדשה העולה, הנצרות – זו שאלה שריתקה חוקרים, וכותבי קונספירציות, מאז ימי גילויין של המגילות. המרכיב המתסכל ביותר שבמסתורין הוא שה"מגילות" אינן בעצם מגילות: הן רסיסים (פרגמנטים) של טקסטים. יש כ-15,000 רסיסים, ורק חלקם גדולים מספיק כדי להיחשב למגילה. את השאר יש להרכיב בזהירות, והוויכוחים על הסדר הנכון עומדים במרכז דיונים רבים על מהותן של המגילות.

 

בשל מצבן הקשה של המגילות, ובשל העובדה שחשיפה לאור פוגעת בהן עוד יותר, נמנעו עד כה רשויות העתיקות של ישראל מלצלם אותן. רק צילום אחד נעשה עד כה, באמצעות קרניים אינפרא-אדומות – וגם הצילומים הללו נשמרים בחדר שבו טמפרטורה קבועה, משום שחלק מהטקסט שמופיע בתמונות הללו כבר נעלם מן המגילות עצמן. הצילומים הישנים ייסרקו גם הם ויועלו לרשת.

 

מצבן של המגילות הגביל מאד את הגישה עליהן, כך שגם חוקרים ותיקים בתחום התקשו לראות אותן בעצמם – אבל פרופסור יונתן בן דב, המפקח על הפרויקט, אומר שתוך שנים ספורות "כל סטודנט לתואר ראשון יוכל לראות כל רסיס, ומכמה זוויות". תהליך הצילום עצמו צפוי לארוך כשנתיים, וההעלאה לרשת צפויה להימשך פרק זמן בלתי ידוע, אבל לאחר מכן, לראשונה מזה כ-2,000 שנים, הן תעמודנה לרשות הציבור.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x