סגור
רפי סער: "כפר סבא רואה בהתחדשות העירונית ערך עליון"
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
עוד בזירת הנדל"ן

עו"ד ומהפכן: יוסי אומיד מביא את ההתחדשות העירונית לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית

הפעיל החברתי הוותיק ממקד את פעילותו בשכונות עם בעיות סוציו-אקונומיות מורכבות ונחוש לשנות את איכות חייהם של תושביהן מקצה לקצה. זו גם הסיבה שקיבל החלטה אסטרטגית ללוות אך ורק דיירים: "חברות יזמיות וקבלנים מחוץ לתחום"

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן
משרד עורכי הדין אומיד ושות' הוא מחלוצי ההתחדשות העירונית בישראל ואחד השמות הבכירים והמזוהים ביותר עם התחום, כשברזומה עשרות פרויקטים מצפון ועד דרום. אל החזון לשיקום וריענון השכונות הוותיקות, מצטרפת אג'נדה חברתית מגובשת, הרואה במיזמי התחדשות עירונית אמצעי לתיקון חברתי והענקת אופק חדש לעשרות אלפי משפחות המתגוררות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של מדינת ישראל.
"מבחינתנו התחדשות עירונית היא אמצעי לייצר שינוי רחב היקף ולתקן עוולות היסטוריות", מציין עו"ד והפעיל החברתי יוסי אומיד, העומד בראש המשרד. "זו הסיבה שהמשרד שלנו לקח החלטה אסטרטגית לפיה הוא מלווה אך ורק דיירים - עבורנו חברות יזמיות וקבלנים הם מחוץ לתחום. אנחנו מתמקדים במוצהר בשכונות ותיקות המאופיינות בבעיות סוציו-אקונומיות קשות, כשהאחריות שלנו היא לשמור על זכויות הדיירים, ולוודא כי בסיום התהליך הם יזכו לא רק לדירה משדורגת אלא גם לשיפור מרחיק לכת באיכות חייהם".
קראו עוד בזירת הנדל"ן:


"התחדשות עירונית זה קודם כל דיאלוג מול אנשים", מדגיש עו"ד אומיד. "לכן צריך להבין את הצרכים, הדאגות והחששות של הדיירים, ולהיות שם בשבילם לכל אורך הדרך. אנחנו, כאנשי המקצוע, מחויבים בהתנהלות שקופה, רגישה וסבלנית. בלי אמון אי אפשר לייצר שיתוף פעולה ולקדם בצוותא פרויקטים".
האידיאולוגיה שמציג עו"ד אומיד, מתורגמת הלכה למעשה גם לשטח, כשפרויקט ההתחדשות העירונית שליווה המשרד ברחוב חנקין בחולון מהווה דוגמה בולטת. "מדובר למעשה בפינוי-בינוי הגדול והמהיר בישראל", מצהיר עו"ד אומיד. "במסגרת הפרויקט נהרסו מבני רכבת רעועים שהוקמו לפני עשרות שנים ולא היו ראויים עוד למגורים, ובמקומם הוקמו כ-440 דירות חדשות ומודרניות. ב-2014 יצאנו לדרך וב-2019 המבנים החדשים כבר אוכלסו. השלמת פרויקט בנפח שכזה בפרק זמן כה קצר, הוא לא עניין של מה בכך - את המודל הזה ראוי לאמץ בכל פרויקט פינוי-בינוי בישראל. אני גאה שהייתה לי הזכות לסייע לדיירים הוותיקים".
2 צפייה בגלריה
פרויקט חנקין בחולון. "הפינוי-בינוי הגדול והמקיף בישראל עם 440 דירות חדשות"
פרויקט חנקין בחולון. "הפינוי-בינוי הגדול והמקיף בישראל עם 440 דירות חדשות"
פרויקט חנקין בחולון. "הפינוי-בינוי הגדול והמקיף בישראל עם 440 דירות חדשות"
(באדיבות משרד אומיד ושות')

דירה גם לדור הצעיר
גם בעיר רחובות טביעת האצבע של עו"ד אומיד מורגשת היטב, כשהמשרד הוא שותף פעיל למתיחת הפנים העתידה לעבור שכונת קריית משה שהוקמה בשנות ה-50. "התחדשות עירונית בישראל היא בגדר הכרח, וקריית משה מייצגת את הנושא באופן הבולט ביותר", קובע עו"ד אומיד. "לפרויקטים מהסוג הזה אפקט משולש: הגדלת היצע הדירות, הורדת מחירי הדיור, וחשוב מכל - תקווה למשפחות שלאורך תקופה ארוכה נאלצו להתגורר במבנים מסוכנים ומתפוררים. בשכונה הזו יש שילוב כוחות של כלל הגורמים, ורוח גבית של המדינה והעירייה. אני מאמין שבשנים הקרובות קריית משה תשתנה מקצה לקצה".
המשרד מוביל בשכונה מספר פרויקטים, ובהם זה שברחוב גבריאלוב 33-31, המתעתד להיות הראשון בקריית משה העולה על הקרקע – כשבמכרז הדיירים ניתן המנדט לחברת היזמים כ. כוכב הנגב.
כמיזם הכולל מספר רב של בעלי דירות בני העדה האתיופית, הצוות המלווה מטעם המשרד כולל גם נציג בן העדה, עו"ד חיים טמייט. "השיח הרציף מול הדיירים חייב להיות ישיר ובלתי אמצעי", מרחיב עו"ד אומיד. "לכן בפרויקט הזה שילבנו גם עו"ד שעבורו אמהרית היא שפת אם – כך אנו מוודאים שהמידע עובר באופן ברור ובלי תיווך מיותר. אגב, במשרד שלנו יש גם עורכי דין דוברי רוסית בדיוק לצורך הזה".
הפרויקט ברחוב גבריאלוב מיישם עוד פיתוח משמעותי מבית מדרשו של עו"ד אומיד: מנגנון "בן ממשיך" – המבקש להעניק זכות ראשונים לבני משפחותיהם של בעלי הדירות הוותיקים בבניינים המחודשים. "הרציונל הוא לאפשר הקצאה של דירה נוספת בפרויקט במחיר מוזל לדור הצעיר וללא צורך בהון עצמי", מפרט עו"ד אומיד. "כך אנו מאפשרים לדור הבנים והבנות גם להגשים את חלום הדירה וגם לגור בסמיכות להורים – עניין משמעותי במיוחד עבור זוגות צעירים עם ילדים. החלום של כל הורה הוא לראות את הילדים שלו גרים לצידו ולהיות קרוב אליהם ולנכדים".
ציונות גרסת 2021
אומיד גדל בשדרות, והוא נשוי ואב לארבעה, כשעל פעילותו בתחום ההתחדשות העירונית נבחר כאחד מאנשי השנה 2020 במשפט הישראלי מטעם מגזין בית המשפט. כמשרד המוביל בהתחדשות עירונית בישראל, המשרד שהקים - אומיד ושות' עורכי דין - מתגאה בהיותו משרד בוטיק משפחתי כשהילדים הם חלק בלתי נפרד מהתפישה החברתית ומהפעילות השוטפת של העסק.
כמי שבעצמו גדל והתעצב הרחק מהמרכז, הרחבת מיזמי פינוי-בינוי גם מעבר ללב אזורי הביקוש היא בשבילו עניין עקרוני. "אסור שהשכונות בפריפריה, כמו גם השכונות החלשות בערים הגדולות, ימשיכו להיות מתחת לרדאר", הוא מבהיר. "במקומות הללו ההתחדשות העירונית נדרשת במיוחד, והגיע הזמן שגם המדינה תתעורר ותבין שהיא מחויבת להשקיע – אחרת נמשיך לראות את הפערים מתרחבים".
בהתאם לכך, בין המוקדים המרכזיים של המשרד ניתן לציין את שכונת ג'סי כהן בחולון, שכונת דורה בנתניה, שכונה ד' בבאר שבע, שכונת הקטמונים בירושלים, שכונת עמידר בבת ים ושכונת הרצל בבאר יעקב – וזו רק רשימה חלקית.
"אלו שכונות שסבלו מהזנחה מתמשכת ועכשיו מתעוררות בהדרגה לחיים חדשים", אומר עו"ד אומיד. "אני כאן כדי לוודא שהדיירים הוותיקים וילדיהם המתגוררים בשכונות הללו יקבלו את ההזדמנות להתחיל מחדש. עד שהדברים לא ייראו אחרת אין לי שום כוונה להוריד את הרגל מהגז - זאת הציונות של 2021".
עוד בזירת הנדל"ן
המומלצות שלנו
מומלצות וידאו