סגור
וושינגטון די.סי בירת ארה"ב בית הנבחרים סנאט קונגרס
גבעת הקפיטול שבה ממוקמים בית הנבחרים והסנאט (צילום: גטי )

בית הנבחרים האמריקאי אישר סיוע של 26 מיליארד דולר לישראל

חבילת הסיוע שאושרה כוללת, בין היתר, 4 מיליארד דולר עבור מערכות כיפת ברזל וקלע דוד, ששימשו להדיפת התקיפה מאיראן. הסיוע, שעדיין כפוף לאישור הסנאט, הוא חלק מחבילה גדולה בהיקף 95 מיליארד דולר שכוללת סיוע גם לאוקראינה ולטיוואן

בית הנבחרים האמריקאי אישר הערב (מוצ"ש) סיוע של 26 מיליארד דולר. הסיוע אושר במסגרת חבילת סיוע גדולה יותר שאושרה הערב בהיקף של 95 מיליארד דולר וכוללת גם סיוע לאוקראינה ולטיוואן.
366 חברי קונגרס הצביעו בעד חבילת הסיוע לישראל. 58 התנגדו, בהם 37 מהאגף הליברלי של הדמוקרטים.
החבילה הישראלית כוללת גם סיוע ישיר וגם כסף לחידוש מלאי אמצעי לחימה אמריקאיים ותמיכה בפעולות של ארה"ב באזור. הסיוע כולל, בין היתר, 4 מיליארד דולר עבור מערכות ההגנה האווירית כיפת ברזל וקלע דוד, ששימשו לאחרונה להדיפת ההתקפה מאיראן.
התוכנית כוללת גם 1.2 מיליארד דולר עבור מערכת ההגנה קרן ברזל שנמצאת בפיתוח, המשתמשת בלייזרים ליירוט טילים ומזל"טים. בנוסף כוללת החבילה סיוע של 60.8 מיליארד דולר לאוקראינה, סיוע של 8.1 מיליארד דולר לאזור האינדו-פסיפי, כולל טייוואן. בית הנבחרים הצביע על כל מרכיב בחבילה בנפרד.
הסיוע לאוקראינה שעוכב במשך זמן מה חיוני ליכולתה להתנגד לכוחות הרוסיים ולהתגונן בפני מתקפות טילים, שהרסו עד כה תחנות כוח ותשתיות חיוניות אחרות, בין היתר. ללא כלי הנשק, פקידים אוקראינים ואמריקאים הזהירו שקייב לא תוכל להחזיק את קווי ההגנה שלה, ועלולה להפסיד את שדה הקרב עוד לפני סוף השנה.
הסנאט, שהעביר ברוב גדול חקיקה דומה בעבר, צפוי להצביע על החבילה בימים הקרובים ולאחר מכן אמור הנשיא ביידן לחתום על החקיקה. ממשל ביידן מתכונן להעביר סיוע לאוקראינה במהירות לאחר ההצבעה, לדברי פקיד אמריקאי. "אנו נמצאים בנקודה קריטית, וככל שנחכה, כך יהיה כל פתרון לקונפליקט הזה יותר יקר, גם במונחי דולרים וגם במונחי חיי אדם", כך אמר יושב ראש וועדת בית הנבחרים לחקיקה, מייקל בורגס הרפובליקני, שתמך בחבילת הסיוע.