סגור

אפל תעלה מחירים? קוק: "אנחנו חווים לחץ אינפלציוני"

מנכ"ל ענקית הטכנולוגיה, שפרסמה אמש את דוחותיה לרבעון ועקפה את תחזיות האנליסטים: "עלות השילוח גבוהה, מקווים שחלק מזה הוא זמני"

מנכ"ל אפל טים קוק אמר כי החברה חווה לחצים אינפלציוניים, זאת בעוד ענקית הטכנולוגיה דיווחה אמש על מכירות שיא של קרוב ל-124 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, ועקפה את תחזיות האנליסטים. "אנחנו מנסים לתמחר את המוצרים שלנו בהתאם לשווי שאנחנו מספקים, וחווים לחץ אינפלציוני", אמר קוק בריאיון ל-CNBC. "אני חושב שכולם חווים לחץ אינפלציוני. אין דרך לחמוק מזה".


דברים אלה של מנכ"ל החברה בעלת השווי הגבוה בארה"ב מגיעים בעוד ממשל ביידן והבנק הפדראלי המרכזי מחפשים דרכים להתמודדות עם האינפלציה העולה ומתלבטים האם להעלות את הריבית ומתי.
שיעור האינפלציה בארה"ב עמד על 7% בדצמבר, בחישוב שנתי, שיא של קרוב ל-40 שנה.
בשיחה עם אנליסטים לאחר פרסום התוצאות הרבעוניות הודה קוק כי האינפלציה משפיעה על הלוגיסטיקה. "עלות השילוח היא גבוהה", ציין. עם זאת הוא מקווה שהעלויות הגבוהות הן זמניות בלבד: "אני מקווה שלפחות חלק מזה הוא זמני, אבל העולם השתנה ואנחנו עוד נראה".

1 צפייה בגלריה
טים קוק מנכ"ל אפל 11.10.20
טים קוק מנכ"ל אפל 11.10.20
טים קוק
(צילום: בלומברג)

האינפלציה לא פגעה בעסקים של אפל, שדיווחה על עלייה ברווח הגולמי ברבעון האחרון. החברה לא ייקרה מוצרים, ואולם קוק לא שלל את האפשרות להעלאות מחירים בהמשך. להערכתו, השיבושים בשרשראות האספקה, שמהווים את אחד הגורמים לאינפלציה, ישתפרו מבחינת אפל בחודשים הקרובים.
אפל לרוב לא מעלה את המחירים של מוצרים לאחר השקתם, אף שלעתים היא עושה זאת בתגובה לתנאים הכלכליים האזוריים. כך למשך, בשנה שעברה אפל העלתה מחירים בחנות המקוונת שלה בטורקיה על רקע הצניחה בשווי הלירה והאינפלציה במדינה שטיפסה לשיא של שני עשורים. במקביל, באפל נוהגים לרוב להעלות מחירים לדגמים החדשים לעומת הקודמים.