סגור

סורוס: "הפלישה הרוסית לאוקראינה עלולה להיות תחילתה של מלחמת עולם שלישית"

את הדברים אמר איש העסקים ג'ורג' סורוס בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. עוד הוא הוסיף כי "המשטרים המדכאים מתחזקים וחברות פתוחות נמצאות תחת מצור. כיום רוסיה וסין מהוות את האיומים הגדולים ביותר לחברה הפתוחה"

הפלישה הרוסית לאוקראינה עלולה להפוך ל"תחילתה של מלחמת עולם שלישית" שתוביל לסיום הציוויליזציה, כך לטענתו של איש העסקים ג'ורג' סורוס.
הדברים נאמרו במסגרת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. סורוס תקף במיוחד את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סין שי ג'ינפינג. הוא הזהיר כי משטרים אוטוקרטיים מתחזקים והכלכלה העולמית בדרכה למיתון.
1 צפייה בגלריה
ג'ורג' סורוס ב פורום הכלכלי העולמי ב דאבוס
ג'ורג' סורוס ב פורום הכלכלי העולמי ב דאבוס
ג'ורג' סורוס בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס
(צילום: AFP)
סורוס, שהפך לדמות שנואה בקרב הימין הקיצוני בארה"ב, העביר גם ביקורת על קנצלרית גרמניה לשעבר אנגלה מרקל, שלטענתו התקרבה מדי לרוסיה ולסין. "הפלישה עלולה להיות תחילתה של מלחמת עולם שלישית וייתכן שהציוויליזציה שלנו לא תשרוד", אמר. "הפלישה לאוקראינה לא צצה משום מקום. העולם עסוק במאבק בין שתי מערכות משטר המנוגדות אחת לשנייה: חברה פתוחה וחברה סגורה".
סורוס (91), הבעלים לשעבר של קרן גידור, מעריך שנקודת התפנית נגד החברות הפתוחות החלה לאחר התקפות הטרור בארה"ב ב-2001. "המשטרים המדכאים מתחזקים וחברות פתוחות נמצאות תחת מצור. כיום רוסיה וסין מהוות את האיומים הגדולים ביותר לחברה הפתוחה", הדגיש.
עם זאת, סורוס החמיא לתגובתה של אירופה למשבר. "ייקח עוד זמן להבין את כל הפרטים, אבל נראה שאירופה מתקדמת בכיוון הנכון. הם הגיבו לפלישה לאוקראינה במהירות, בצורה מאוחדת ובנחישות גדולות יותר לעומת העבר".
יחד עם זאת, הוא הזהיר מהתלות הגדולה של אירופה בדלקים המאובנים מרוסיה, שלדבריו נובעת מהמדיניות של מרקל. "היא ערכה הסכמים מיוחדים עם רוסיה לאספקת גז והפכה את סין לשוק הייצוא הגדול ביותר של גרמניה. זה הפך את גרמניה לכלכלה עם הביצועים הטובים ביותר באירופה, אך עם תג מחיר גבוה. יש לכוון מחדש את הכלכלה הגרמנית, וזה ייארך זמן".
סורוס התייחס גם לנשיא סין, וטען כי הוא אישר את הפלישה הרוסית לאוקראינה במהלך אולימפיאדת החורף שהתקיימה בפברואר בבייג'ינג. לפי סורוס, שי ג'ינפינג מסתיר מהציבור הסיני כי "הם חוסנו בחיסון שפותח נגד הווריאנט המקורי של הקורונה מווהאן וכמעט אינו מספק הגנה נגד הזנים החדשים". הוא ציין כי הסיבה לכך שהוא מסתיר את המידע היא מכיוון שהוא מעוניין להיבחר לכהונה שלישית חסרת תקדים בסתיו הקרוב.
"ההאטה הכלכלית בעקבות הסגרים, ביחד עם המשבר בסקטור הנדל"ן, יובילו לנזק כל כך חמור שישפיע על הכלכלה העולמית, והשיבושים בשרשראות האספקה יגרמו לכך שהאינפלציה העולמית תהפוך לשפל עולמי", אמר סורוס.