סגור

יש לו שם: זן הקורונה החדש - "אומיקרון"

כך לפי ארגון הבריאות העולמי, שמסר כי לנגיף החדש יכולת הדבקה מוגברת ונחשב ל"מעורר דאגה"; שורת מדינות מגבילות את הטיסות לדרום יבשת אפריקה; מספר המתים מהקורונה מאז פרוץ המגיפה מתקרב ל-5.2 מיליון, ומקרי ההדבקה - מעל 260 מיליון

"אומיקרון" - זהו שמו של הזן האפריקאי החדש של הקורונה שמאיים על העולם, כך לפי ארגון הבריאות העולמי. אומיקרון היא האות ה-15 באלפבית היווני. לפי הארגון בהודעתו היום (ו'), יש ראיות כי זן זה גורם להדבקה מוגברת ונחשב ל"מעורר דאגה". זהו הווריאנט החמישי של הנגיף שמוגדר ככזה מאז פרוץ המגפה.2 צפייה בגלריה
דרום אפריקה זן קורונה חדש
דרום אפריקה זן קורונה חדש
בדיקות בדרום אפריקה
(צילום: איי פי)

הזן החדש של נגיף הקורונה זוהה לאחרונה בדרום אפריקה. מדענים טוענים שהוא מהווה סיבה לדאגה עקב מספר המוטציות הגדול שלו (לפחות 50 מוטציות שונות, 32 מהן בחלבון הספייק הקשור ליכולות ההדבקה של הנגיף ושעל בסיסו פותחו החיסונים) ויכולת התפשטותו המהירה בקרב צעירים. הזן החדש זוהה עד כה גם בישראל, אצל נוסעים שהגיעו מאפריקה.
ממשלת בריטניה אסרה בעקבות זאת על כניסת טיסות ממספר מדינות אפריקאיות. בהמשך נקטו מדינות נוספות בהחלטה דומה, כשהבית הלבן אף מודיע כי יגביל את הטיסות משמונה מדינות: דרום אפריקה, בוטסואנה, זימבבווה, נמיביה, לסותו, אסוואטיני, מוזמביק ומלאווי.
בתוך כך צעירה לא מחוסנת מבלגיה אובחנה כנשאית הזן החדש של הקורונה. מדובר במקרה הראשון שזוהה ביבשת אירופה. הצעירה נמצאה חיובית בתחילת השבוע, לאחר שחזרה למדינה ממצרים דרך טורקיה לפני כשבועיים.
ד"ר אנתוני פאוצ'י, יועצו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן להתמודדות עם מגפת הקורונה, אמר בריאיון ל-CNN כי גורמי הבריאות האמריקאים דנו בענין הווריאנט הדרום אפריקני החדש. "אין החלטה לגבי איסור נסיעה", ציין. לדבריו, "אין שום אינדיקציה שהווריאנט החדש כבר נמצא בארה"ב - ולא ברור אם הוא עמיד בפני החיסון".

2 צפייה בגלריה
אנתוני פאוצ'י יועץ קורונה הבית הלבן ארה"ב
אנתוני פאוצ'י יועץ קורונה הבית הלבן ארה"ב
אנתוני פאוצ'י
(AP)
סך מקרי הקורונה בעולם מאז פרוץ המגיפה חצה היום את רף ה-260 מיליון, ומספר המתים מהנגיף עבר את ה-5.18 מיליון, כך על פי מידע שנאסף ע"י אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.
ארה"ב עדיין נמצאת בראש הרשימה עם 48 מיליון נדבקים וכמעט 776 אלף מקרי מוות. ממוצע המתים במדינה עדיין נמצא מעל 1,000 ביום, ומספר הנדבקים והמאושפזים נמצא שוב בעלייה. הודו נמצאת במקום השני במספר מקרי התחלואה אחרי ארה"ב עם 34.6 מיליון ו-467 אלף מקרי מוות. ברזיל במקום השלישי עם 613 אלף מתים מקורונה ו-22 מיליון מקרי הידבקות. באירופה, רוסיה היא המובילה במספר המתים עם 265 אלף, ואחריה בריטניה עם 145 אלף.